Cameron powinien przeprosić Polaków

0

David Cameron HomeOffice Wikimedia CommonsPremier Wielkiej Brytanii David Cameron posunął się za daleko ze swoim antyimigracyjnym, eurosceptycznym i nacjonalistycznym podejściem do pracowników mobilnych – uważa duża część europosłów, którzy obradowali w Strasburgu na temat wolności przemieszczania się obywateli w UE.

 – Cameron obraził Polaków i w związku z tym oczekujemy od niego prostego słowa „przepraszam”. Apeluję do posłów PiS-u, żeby chociaż oni przeprosili za swoich kolegów z grupy EKR. Tego oczekują od państwa wasi rodacy i wasi wyborcy – zwrócił się do członków Prawa i Sprawiedliwości wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz. Niemały udział w debacie miała także poseł Joanna Skrzydlewska, która apelowała o jednomyślność posłów w tej kwestii:

 – Czyniąc Polaków odpowiedzialnymi za rzekome szkody, jakie Wielka Brytania poniosła w wyniku poprzednich akcesji, nie tylko stygmatyzuje Polaków, ale też burzy ideę wspólnej, zjednoczonej Europy. Dlatego Parlament Europejski powinien zdecydowanie zaprotestować przeciwko słowom premiera Camerona i dzieleniu przez niego obywateli Unii, na tych, którzy mają więcej i na tych, którzy mają mniej praw we wspólnej Europie.

 Słów krytyki brytyjskiemu premierowi nie szczędził również Wojciech Olejniczak:

– Słowa Camerona są bardzo dotkliwe, zasługują na szczególne potępienie oraz odpór i cieszę się, że tego wyrazem jest dzisiejsza debata. Polacy zbyt ciężko pracują, by stać się celem ataku nieudolnych przywódców. 

W podobnym tonie wypowiedzieli się również inni posłowie, m.in. Piotr Borys, Paweł Kowal, Renate Weber, Tadeusz Cymański czy Jacek Kurski.

 Również wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Viviane Reding, podkreślała, iż trzeba jasno deklarować, że wszyscy obywatele UE są upoważnieni do swobodnego przepływu na terenie Starego Kontynentu. Poza tym mobilni obywatele UE wnoszą swój wkład w składki ochrony zabezpieczenia społecznego państwa, w którym obecnie przebywają, więc nie są oni żadnym obciążeniem dla państwa przyjmującego. Komisarz Laszlo Andor dodał dyplomatycznie, że debata była niezwykle burzliwa i przypomniał o dotychczasowych osiągnięciach Unii w dziedzinie mobilności pracowników. Zaznaczył też, że Europejski Portal Mobilności Zawodowej EURES będzie nadal udoskonalany tak, by lepiej odpowiadał na oczekiwania pracowników i pracodawców w Unii.

Wiecej na: skrzydlewska.eu

Poprzedni artykułWywiad z Pawłem Rogalińskim w "Radiu Wnet"
Następny artykułPoker sportowy ponownie legalny?
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here