Poker sportowy ponownie legalny?

2

Michal Wisniewski pokerOd 2009 roku trwają naciski na Ministerstwo Finansów, by sportowa odmiana pokera została zalegalizowana, analogicznie do szachów, brydża  i innych podobnych gier wymagających od uczestników wiedzy, odpowiedniego przygotowania i umiejętności. Niestety, mimo nacisków wielu osób publicznych, rząd pozostaje w tej kwestii nieugięty.

Wszystko zaczęło się w październiku 2008 roku z inicjatywy Michała Wiśniewskiego, lidera zespołu Ich Troje, który powołał do życia Polską Federację Pokera Sportowego i tym samym został jej prezesem. Odbyły się wówczas nawet I Otwarte Mistrzostwa Polski w Pokera Online, których twarzą został znany muzyk. Niestety, beztroska nie trwała długo, gdyż już 19 listopada 2009 roku uchwalono ustawę hazardową. Prawodawca zaliczył pokera sportowego do gier hazardowych, uznając, iż gra zależy przede wszystkim od przypadku, decydują w niej szczęście i los, a nie umiejętności zawodników, w związku z czym jest ona grą losową. Wzburzony prezes PFPS grzmiał wówczas: – Nie podoba mi się to, że jestem uważany za przestępcę, bo gram w pokera.

Mimo to od dnia powołania ustawy hazardowej, Polska Federacja Pokera Sportowego podejmuje liczne działania, by zmienić zapis ustawy delegalizujący pokera. Federacja stała się aktywna zarówno w społeczeństwie, jak i Sejmie RP, wielokrotnie prowadziła też rozmowy z Ministerstwem Finansów. Obecnie jej głównym celem jest osiągnięcie porozumienia, w którym sportowa odmiana Texas Hold’em zostałaby uznana za sport, analogicznie do brydża, szachów i podobnych gier, w których wymagana jest wiedza, właściwe przygotowanie i umiejętności.

W 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie II GSK 1880/11 podzielił zarzuty w skardze PFPS i uznał, że obowiązkiem Ministerstwa Finansów było ustalenie, czy w pokerze sportowym element umiejętności przeważa nad elementem losowości. Jeśli do takiego wniosku doszłoby MF, oznaczałoby to utratę cech gry losowej przez Texas Hold’em. Jest więc duża szansa, że w najbliższym czasie poker sportowy ponownie stanie się legalny.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here