Bomsori Kim „Violin On Stage” – Niezwykły album skrzypaczki…

0
Fot: Okładka płyty Bomsori Kim - „Violin On Stage”.

Bomsori Kim południowokoreańska skrzypaczka, dzieli się ze słuchaczami swoją płytą „Violin On Stage”.

Bomsori Kim urodziła się 13 grudnia 1989 roku. Jest południowokoreańską skrzypaczką, w swoim kraju uznawana jest za gwiazdę, ale również doceniana na całym świecie. W dzieciństwie w wieku czterech lat uczyła się grać na fortepianie, a w wieku siedmiu na skrzypcach, które stały się jej miłością i dzięki muzyce skrzypcowej może wyrażać się i komunikować z publicznością na całym świecie. Przy czy robi to tak subtelnie i doskonale.

Bomsori laureatką wielu koncertów…

Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów i festiwali m.in. w 15. Międzynarodowym Konkursie im. P. Czajkowskiego (V nagroda), Konkursie im. Królowej Elżbiety (laureatka), w 2013 wygrała 62. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny ARD w Monachium.

Szerszej polskiej publiczności dała się poznać w 2016 roku podczas XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, gdzie poza II nagrodą i nagrodą krytyków muzycznych Bomsori Kim otrzymała aż dziewięć nagród specjalnych.

Artystka stworzyła niepowtarzalny duet z polskim pianistą Rafałem Blechaczem, z którym nagrała płytę „Faure, Debussy, Szymanowski, Chopin” (premiera 2019 roku). Płyta stała się jednym z najbardziej sprzedających się albumów. W 2020 roku album zdobył nagrodę Fryderyka w kategorii „Najlepszy Album Polski Za Granicą”.

W 2017 roku skrzypaczka nagrała płytę „Wieniawski & Shostakovich: Bomsori Kim & Warsaw Philharmonic”, wydaną przez Warner Classics, album również został ciepło przyjęty.

Skrzypce i serce na scenie…

W 2021 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon. Jej debiutancki w pełni samodzielny album dla tego wydawnictwa „Violin On Stage”, opowiada różne historie. Znalazło się na nim 9 utworów. Znakomite kompozycje stworzone na skrzypce i orkiestrę, w większości inspirowane tematami opery i baletu. Nagranie odbyło się w grudniu 2020 roku, w słynącym z doskonałej akustyki Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, wraz z zespołem NFM Filharmonii Wrocławskiej i jej dyrektorem muzycznym Giancarlo Guerrero.

Album zawiera trzy kompozycje Henryka Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków i fantastycznego kompozytora swojego instrumentu. Prywatnie jeden z ulubionych kompozytorów Bomsori. Poza wspomnianym Wieniawskim usłyszymy utwory z repertuaru Piotra Czajkowskiego, Franza Waxman, Julesa Masseneta oraz Camille Saint-Saëns’a.

Pyta rozpoczyna lekki „Polonaise de concert, Op. 4 (Orch. Kornowicz). Ze świata baletu skrzypaczka wybrała zjawiskowe „Pas de deux” motyw z „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego z roku 1892 oraz przejmujący „Dance of the Blessed Spirits” z „Orfeusza i Eurydyki” Christoph’a Willibald’a Gluck’a.

Artystka zaproponował również energiczną i najbardziej znaną kompozycję „Carmen Fantasie” – Franza Waxmana.

Najpiękniejsze wykonanie „Méditation” (from Thaïs) Julesa Masseneta oraz wyśmienite wykonanie „Mon coeur s’ouvre a ta voix” i „Introduction et Rondo capriccioso, Op. 28 R. 188” z repertuaru Camille Saint-Saëns’a.

Album kończą dwa utwory Henryka Wieniawskiego „Légende, Op. 17” oraz „Fantaisie brillante”.

Skrzypaczka poprzez muzykę odzwierciedlana swoje pragnienia komunikowania się z publicznością. Jak sama o sobie mówi, że w życiu nie jest głośną osobą i raczej mówi mało, ale właśnie dlatego uwielbia grać na skrzypcach i „rozmawiać” z publicznością właśnie poprzez muzykę. Od dziecka uwielbiała balet, dlatego jej album jest poświecony muzyce z opery i baletu.

Bomsori niewątpliwie jest bardzo uzdolnioną skrzypaczką i wrażliwym człowiekiem. Przy tym każdemu dźwiękowi wychodzącego z pod jej skrzypiec nadaje lekkości i swobody. Album „Violin On Stage” przeprowadza nas przez operę i balet w piękny i nadzwyczajny sposób…


Data premiery: 18.06.2021 r.

Bomsri Kim „Violin On Stage” – Tracklista:
1. Wieniawski: Polonaise de concert, Op. 4 (Orchestra)
2. Tchaikovsky: Pas de deux (Arr. Rot for Violin and Orchestra)
3. Waxman: Carmen Fantasie
4. Gluck: Dance of the Blessed Spirits (Arr. Rot for Orchestra)
5. Massenet: Méditation [Thaïs]
6. Saint-Saëns: Introduction et Rondo capriccioso, Op. 28, R. 188
7. Saint-Saëns: Mon coeur s’ouvre a ta voix (Arr. Rot for Violin and Orchestra)
8. Wieniawski: Légende, Op. 17
9. Wieniawski: Fantaisie brillante based on themes…


Bomsori Kim: Massenet Méditation de Thaïs

Tchaikovsky: The Nutcracker, Op. 71, TH 14 – Pas de deux (Arr. Rot for Violin and Orchestra)

Poprzedni artykułPostanowiłem zostać nauczycielem. Autobiografia Karola Czejarka, cz. 15
Następny artykułBartosz Wieliński o lekarzach Hitlera
Justyna Borowiecka
Justyna Borowiecka to redaktor, dziennikarz, fotograf, bloger, freelancer. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2007 r., gdzie przygotowywała relacje przedmeczowe ze spotkań Champions League i reprezentacji Polski. W 2008 r. trafiła do redakcji GKS Bełchatów, a w międzyczasie pracowała w innych mediach elektronicznych takich jak FutbolManiak, Łowimy talenty, Sports.net, Openmusic, Felietony i wiele innych. W 2008 r. rozpoczęła współpracę z portalem Wiadomosci24.pl, gdzie od listopada 2014 roku, pełniła funkcję redaktora. Obecnie piszę m.in. dla NaszeMiasto.pl. W 2012 r. pracowała również w Radiu Róża (polskie radio w Brukseli). W 2013 r. była korespondentem z małopolski w InfoTuba. Pisała także dla Interia360, PiłkaCV i Blasting News. Społecznie pomagała Fundacji Sportowej, gdzie promowała młode talenty piłkarskie. Ma na swoim koncie wiele cykli piłkarskich, te najbardziej popularne to: „Młodzi, zdolni i ambitni”, „Piłkarskie marzenia”, „Warto poznać”, „Chłopcy z Bundesligi” i „Futbolowo-ankietowo” i wiele innych. Od 2011 roku, przez kolejne cztery lata była nominowana w plebiscycie na Najlepszego Dziennikarza Obywatelskiego Roku, w którym zajmowała wysokie miejsce, mieszcząc się zawsze w dziesiątce najlepszych dziennikarzy (6, 4, 9 miejsce, w roku 2014 – zajęła II miejsce w kategorii „Fotoreportaż”). Z powodzeniem prowadzi blog https://usmiechsim.wordpress.com/, gdzie oprócz artykułów sportowo-muzycznych zamieszcza wykonane przez siebie fotografie. Autorka sześciu książek – „Od wywiadu do wywiadu” (luty 2011), „Fotografia – to jest to!” (sierpień 2011) „Chłopcy z Bundesligi” (luty 2012), „Niemcy – moja inspiracja!” (październik 2013), "Wywiad-owo" (luty 2015) i „21” (sierpień 2017). Umiejętnie łączy sport z muzyką i dziennikarstwo z fotografią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here