Bartosz Wieliński o lekarzach Hitlera

0

Dziękuję Ci Bartoszu za dedykację i serdecznie gratuluję kolejnej książki! (Nie będę ukrywał, że jesteśmy po imieniu i przyjaźnimy się od lat).

Połączył nas Górny Śląsk, z którego korzeni wyrastamy,  także Berlin, w którym Ty przez wiele lat, jako korespondent polskiej prasy pracowałeś, a ja się w nim urodziłem. Wreszcie zbliżyło nas … wspólne zainteresowanie Niemcami, naszym sąsiadem i partnerem w kształtowaniu i umacnianiu się wzajemnych dobrosąsiedzkich stosunków.

Mamy też zbliżone poglądy na integrację europejską, prawa człowieka oraz zasadę praworządności i demokracji.

Przed laty wziąłeś też udział w jednej z konferencji (o której przy okazji pragnę przypomnieć) – organizowanej przez Międzywydziałowe Centrum Badań Niemcoznawczych b. Akademii Humanistycznej w Pułtusku – z Twoim znakomitym wystąpieniem o aktualnych wtedy „stosunkach polsko – niemieckich (zamieszczonym w książce „Polska między Niemcami a Rosją”, wydanej przez Wydawnictwo AH w 2011r.). W tych stosunkach nota bene niewiele się zmieniło, znów dziś nie mają się one najlepiej.

Zatem niech nikogo nie dziwi, że odnotowuję z nieukrywaną satysfakcją Twoją kolejną książkę ”Wojna lekarzy Hitlera” i dziękuję Ci za jej przysłanie, a nade wszystko za dedykację: „za życzliwość i przyjaźń” (jak dla mnie odręcznie napisałeś)! Choć szczerze mówiąc, o Hitlerze, tym potworze, od  dawna nie chcę już więcej czytać.

 A jednak przeczytałem Twoją nową książkę jednym tchem i polecam szczerze do przeczytania innym!

Bowiem została napisana znakomicie, z wielkim talentem, nie tylko dziennikarskim, ale i literackim, porównywalnym do stylu pisania  Pruszyńskiego, Jasienicy i innych WIELKICH w przeszłości polskich reportażystów i pisarzy (mam na myśli chociażby Wańkowicza).

Albo wyrażę to jeszcze inaczej, masz TALENT pisarski jedyny w swoim rodzaju!

Zachęcam Cię, abyś w przyszłości podjął się napisania książki np. o Powstaniach Śląskich, o ludziach, dzięki którym Górny Śląsk stanowi dziś tak ważną część Polski.

W swej najnowszej książce  Bartosz Wieliński opisał „lekarzy” Hitlera: Karla Brandta i Teodora Morella (których prywatnie „łączyła” wzajemna nienawiść i RYWALIZACJA o względy tego ARCYZBRODNIARZA, Adolfa Hitlera. Z książki wyłania się obraz, jak żądza władzy (i BEZKARNOŚĆ) doprowadziła  w Niemczech za czasów III Rzeszy do bestialskich eksperymentów „medycznych” w obozach koncentracyjnych.

 Zbrodnie dokonywane były na osobach niepełnosprawnych, na ludziach z deficytami umysłowymi (NAWET na DZIECIACH!), na osobach obciążonych chorobami dziedzicznymi i borykającymi się z pospolitymi nałogami czy takimi chorobami, jak np. zwykła padaczka. Wszystkie fakty doskonale udokumentowane! Budzą strach, odrazę i przerażenie.

Gdybym (jako germanista nie tylko uczący „niemieckiego”) od lat nie wspierał procesu „przebaczenia” Niemcom i nie dążył do normalności pomiędzy naszymi narodami, i nie był wciąż głodny faktów, jakie Autor w książce ujawnia, nie czytałbym książki. Ale porwała mnie swoją „bezpardonowością” w ukazaniu mechanizmu zbrodni, które dotąd były wręcz nieznane.

Jest WRZESIEŃ – kolejna rocznica napaści III Rzeszy w 1939r. na Polskę – więc wykorzystuję to, by o WSZYSTKIM, CO UJAWNIA KSIĄŻKA czytelnikom przypomnieć, podkreślając jej WARTOŚĆ HISTORYCZNĄ i aby podobne eksperymenty nigdy w przyszłości nie miały miejsca!

Wieliński z talentem analityka faktów historycznych i pisarza PSYCHOLOGIZUJĄCEGO niczym detektyw, od lat nie zbacza z drogi, aby potępić zbrodniarzy! I czyń tak Bartku szanowny nadal!

Są sprawy, dla których nie ma przedawnienia, ani usprawiedliwienia, a takich DOKUMENTUJE Twoja najnowsza książka. Stąd – Z CAŁĄ ŚWIADOMOŚCIĄ rekomenduję ją PT Czytelnikom naszego pisma.   

Książka posiada obszerną bibliografię i indeks nazwisk. Opisane w niej makabryczne fakty Autor zebrał, podróżując po miejscach kaźni – od KL Auschwitz-Birkenau i Szpitala Psychiatrycznego w Lublińcu – po KL Natzweiler – Struthof pod Strasburgiem, Kl Ravensbrück, zamek w Hartheimie i KL Mauthausen-Gusen.

Dopiero potem usiadł przy biurku, by tę książkę napisać. Dla jej powstania przekopał (jak napisał we wstępie) „archiwa i literaturę naukową” związaną z tematem.

REASUMUJĄC: jest to książka o zbrodniach ludzi noszących w pracy białe kitle i stetoskopy. Nie chce się wierzyć, że mogli dokonać aż takich niecnych czynów… OBY NIGDY WIĘCEJ!

Bartosz T. Wieliński: Wojna lekarzy Hitlera, twarda oprawa + ilustracje, Wydawnictwo „Agora”, s. 559, Warszawa 2021; KSIĄŻKA UKAZAŁA SIĘ DZIĘKI STYPENDIUM DZIENNIKARSKIEMU FUNDACJI WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ!  Jest to już druga książka Autora, dziennikarza „Gazety Wyborczej”, pierwsza miała tytuł ”Źli Niemcy” (o której też pisałem zaraz po jej ukazaniu się – 13 lipca 2020r.).  

Poprzedni artykułBomsori Kim „Violin On Stage” – Niezwykły album skrzypaczki…
Następny artykułPożegnanie Małgosi Zalewskiej
Karol Czejarek
Karol Czejarek, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa; magister filologii germańskiej, tłumacz przysięgły z języka niemieckiego; członek Związku Literatów Polskich; profesor nadzwyczajny b. Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora, wieloletni adiunkt - kierownik po. Zakładu Kulturoznawstwa Stosowanego w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego; nauczyciel mianowany j. niemieckiego w szkołach średnich; przedstawiciel stowarzyszenia „ost-west-forum Gut Goedelitz” w Warszawie. Inicjator i redaktor (wspólnie m.in. z Tomaszem Pszczółkowskim), Biografii polsko-niemieckich pt. „Historia pamięcią pisana”, „Polska między Niemcami a Rosją” oraz Redaktor „Dzieł zebranych Hansa Hellmuta Kirsta”. Autor książek: „Nazizm, wojna i III Rzesza w powieściach Hansa Hellmuta Kirsta”, monografii o Annie Seghers, antologii niemieckich pisarzy wojennych pt. „Sonata wiosenna”, gramatyki niemieckiej „Dla ciebie” (wspólnie z Joanną Słocińską), oraz spolszczenia (z synem Hubertem) „Collins German Grammar” i „Collins Verb Tables” (przy współudziale Ewy Piotrkiewicz-Karmowskiej). Współautor publikacji „Polen – Land und Leute” oraz albumów „Polska” i „Szczecin”. Członek Komitetu Naukowego Międzynarodowej Konferencji nt. „Praw człowieka” w Sejmie RP Przełożył z j. niemieckiego m.in. Georga Heyma, Guentera Kunerta, Hansa Hellmuta Kirsta, Hansa Walldorfa, Christy Grasmeyer, Heinera Muellera. Wykładał m.in. Historię literatury niemieckiej, Metody nauczania j. obcych, Problematyka UE i Globalizacji oraz prowadził ćwiczenia m.in. ze sztuki tłumaczenia i znajomości praktycznej j. niemieckiego. Również (na UW, jak i AH w Pułtusku) – seminarium magisterskie. Autor licznych artykułów i recenzji; aktualnie zastępca red. nacz. Przeglądu Dziennikarskiego. Przed rokiem 1990 – m.in. kierownik księgarni, sekretarz Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, dyr. Wydziału Kultury PWRN w Szczecinie; dyrektor Centralnego Ośrodka Metodyki Upowszechniania Kultury, dyr. Departamentu plastyki w Ministerstwie Kultury i Sztuki, dyr. Wydziału Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Dyr. dep. Książki MKiS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here