Barack Obamowski?

10
Wikimedia Commons ? repozytorium wolnych zasobów
Wikimedia Commons ? repozytorium wolnych zasobówZa oceanem polityczny orator Barack Obama sięgnął chmur. Jego pasja i spartańska samodyscyplina dodały mu skrzydeł i w mgnieniu oka wzleciał ku politycznym szczytom. Czy ten amerykański orzeł wzbiłby się równie wysoko nad Wisłą?
 
Twarz Ameryki
50-letni mężczyzna, 187 centymetrów wzrostu, żonaty, ojciec dwójki dzieci. Ten z pozoru pospolity „zjadacz chleba” w ciągu kilku chwil stał się najpotężniejszym z potężnych. Każde jego słowo warte jest tyle, co zdeterminowane działania największego mocarstwa na świecie. Tuż za głosem tego mężczyzny podąża istna powódź zwolenników. Kochają jego styl mowy, specyficznie robione pauzy, swoistą gestykulację i mimikę twarzy. Wciąż mają w pamięci jego spektakularne przemowy wyborcze z 2008 roku. W każdym stanie było podobnie: ogromny stadion, tłumy ludzi, muzyka w tle, noc podźgana setkami reflektorów – niczym na koncercie legendarnej gwiazdy muzycznej. W centrum zaś nowa twarz USA, mózg amerykańskiego tytana o wielu religiach i niezliczonych kulturach. Dziś jest podobnie – po uchwyceniu terrorysty Osamy bin Ladena, wielu widzi w prezydencie herosa, który na podobieństwo św. Jerzego uwolnił kraj od „złego smoka”. Ludzie znów czują się bezpiecznie. Niewykluczone, że w najbliższych wyborach Obama po raz drugi zdobędzie laur w postaci Białego Domu.
Obama czy Obamowski?
Popularność 44 prezydenta Stanów Zjednoczonych znacznie wykracza poza granice jego kraju. Kochają go w rodzinnej Kenii, miło wspominają w Indonezji. W Europie z zazdrością patrzą na używany przez Obamę dyplomatyczny arsenał perswazji. Podczas gdy wielu polityków ze Starego Kontynentu kruszy kopie o wygranie niewielkich bitew słownych, jemu bez większego wysiłku przychodzi wygrana całych wojen. – Jest to niezwykłej klasy orator – powiedział o nim Aleksander Kwaśniewski. Ma słuszność. Kiedy 10 kwietnia wydarzyła się tragedia w Smoleńsku, Obama nie pozostał obojętny. – W takich chwilach wszyscy jesteśmy Polakami – stwierdził. Tymi słowami trafił prosto w rozdarte serce Warszawy. Były one niczym miód na uszy narodu rzuconego na kolana. I mimo że do tej pory nie zapewnił nam ruchu bezwizowego, a także zapomniał o obiecanej tarczy antyrakietowej, Polacy chętnie widzieliby amerykańskiego bielika na czerwonym tle. W nadziei, że niczym zręczny kowal przekuje Pax Americana w Pax Polonica, wyczekiwaliby powrotu do choćby namiastki utęsknionego, złotego wieku RP.
Lepszy od „naszych”?
Czy Obama miałby szansę konkurować z naszymi rodzimymi politykami? Z pewnością tak. Przewyższa większość z nich nie tylko pod względem wzrostu, ale i użycia najnowszych zastosowań marketingowych. Nie bez przyczyny Stany Zjednoczone wiodą prym w tej dziedzinie – podczas gdy Polacy dopiero wkraczają w wykorzystanie technik perswazji, Amerykanie już od dawna w zaawansowany sposób łączą rozmaite metody programowania neurolingwistycznego. Prezydent USA buduje swój wizerunek na mocnych fundamentach. Składane przez niego z małych cegiełek sukcesy polegają na umiejętnym wysławianiu się zarówno podczas najważniejszej debaty przedwyborczej, jak również podczas setek innych, mniej formalnych sytuacji. Gdyby Obama osiadł nad Wisłą, prędko stałby się naszym ulubionym politykiem. Musiałby tylko zmienić nazwisko… na przykład na Obamowski.

10 KOMENTARZE

  1. @ – @ Chojnice to nie jest może miasto szalenie ciekawe z jakimiś super miejscami do zwiedzania. Ale mnie sie jakoś podoba 😉 Jest za to fajny i ładny ratusz. Bazylika Św. Jana Chrzciciela, Brama Człuchowska, która mnie pod względem architektury kojarzy mi sie z Bramą Floriańską w Krakowie (tzn. głównie z tego, że z podobnej cegły :D, jest jakiś tam park wody i ośrodki wypoczynkowe. Ale przede wszystkim Chojnice nie są tak daleko położone od Morza ;),co prawda ja bardziej lubię góry niż morze, ale jakoś to miasto lubię (pod tym względem bliskości do Morza), a po za tym czyste powietrze i dużo zieleniiii :)), wiec na pewno można trochę odpocząć 🙂
    A Ty masz jakieś ulubione miejsce/miasto?…a Łodź pewnie lubisz 🙂
    Pozdrawiaki

  2. Mnie już trochę Kraków sie znudził, bo wydaje mi sie, ze jak sie przebywa w tym samym mieście tyle czasu i robi przeróżne rzeczy to trzeba od niego trochę odpocząć :), ale rzeczywiście pod względem klimatu, atmosfery, budynków itp, to Kraków jest faktycznie najładniejszym miastem 🙂 (aż szkoda, że Euro 2012 nie odbędzie sie w Krakowie i że nie będzie chociaż jednego meczu :(]…A masz jakieś ulubione miasto/państwo po za granicami Polski, które lubisz, lub które chciałbyś odwiedzić ?

  3. Uznanie poprzedników popieram. Wydaje się, że tylko taki władca światowy może
    uwolnić Świat od dyktatur władzy i religijnych. Terroryzm ma korzenie w różnicach światopoglądowych przeciwstawnych sobie religii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here