„Atlas ziół krajowych” (recenzja książki)

0

Zioła od dawna stanowiły „łącznik” człowieka z naturą. Dawniej stosowano je w oparciu o obserwacje i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenia, obecnie ich skuteczność została potwierdzona przez różnego rodzaju analizy prowadzone w ośrodkach naukowych. Dlatego też warto zapoznać się z najbardziej znanymi i dostępnymi ziołami, które mogą wspomóc nasze zdrowie.

Książkę Arkadiusza Iwaniuka pt. „Atlas ziół krajowych” można określić jako domową encyklopedią ziołolecznictwa, która będzie stanowić bogate źródło wiedzy na temat zastosowania ziół i roślin powszechnie dostępnych w Polsce. Znajdziemy w niej m.in. historię użytkowania i uprawy ziół, zalety ich stosowania czy sposób przygotowania leków ziołowych. Możemy się również dowiedzieć wielu ciekawostek o hodowli poszczególnych gatunków, a także jak powinno się przechowywać zebrane rośliny. Cały atlas podzielony jest na trzy główne działy, w zależności o rodzaju lub pochodzenia danych surowców. Znajdziemy tutaj: zioła pochodzące z krajów południowych, krajowe gatunki ziół oraz drzewa i krzewy, które znalazły zastosowanie w lecznictwie.

Autor podaje: „Zioła służą zdrowiu i dobremu samopoczuciu zarówno przez bezpośrednie działanie, jak również przez tworzenie bliższego związku ogrodnika zielarza ze światem roślin leczniczych”. Dlatego też w niniejszej książce znajdziemy te gatunki, które są „najbardziej sprawdzone w polskiej tradycji zielarskiej” i dobrze znoszą uwarunkowania klimatyczne panujące w Polsce. Umożliwia to ich uprawę w sposób stosunkowo prosty, dzięki czemu każdy miłośnik ogrodnictwa będzie mógł sam uzupełnić swoją apteczkę. W książce własną bogatą wiedzą na temat roślin leczniczych podzielili się naukowcy z ośrodków badawczych, lekarze z zakonu ojców Bonifratrów oraz producenci ziół.

Ziołowa encyklopedia w dużym stopniu pomaga zdobyć wiedzę lub usystematyzować już wcześniej znane fakty. Każdy opis został opatrzony charakterystycznymi symbolami, które określają na jakie dolegliwości lub części ciała działa konkretna roślina – w ten sposób łatwiej zapamiętać jej działanie czy zastosowanie. Wszystkie teksty zostały podzielone na 5 części: opis botaniczny, czynne substancje odpowiadające za działanie surowca, sposób przygotowania przetworów roślinnych, informacje na temat uprawy czy pozyskiwania oraz ciekawostki odnoszące się do historycznego zastosowania poszczególnego gatunku. Każdy opis opatrzony jest również fotografiami, które pozwalają na zaznajomienie się z wyglądem poszczególnych roślin, co w tej dziedzinie jest bardzo ważnym elementem.

Podawane informacje są zredagowane w przystępny sposób, napisane prostym językiem przez co każdy zainteresowany z łatwością jest w stanie zapamiętać przydatne wiadomości. Dopracowana szata graficzna, a także wspomniane symbole to zdecydowany plus dla tej pozycji. „Atlas ziół krajowych” można uznać za książkę wartą uwagi. Stanowi on bowiem źródło skondensowanej, przydatnej wiedzy, którą każdy chętny będzie mógł zastosować w leczeniu codziennych dolegliwości. Będzie ona pomocą zarówno dla laików, jak również miłośników ziołolecznictwa.

Autor: Arkadiusz Iwaniuk

Ilość stron: 143

Format: 170×240 mm

Oprawa: twarda

Wydawnictwo: Bellona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here