„Archipelag pod żaglami”, Z. Kosiorowski (recenzja książki)

2

To książka o historii szczecińskiej szkoły pod żaglami z czasów, kiedy autor ją współtworzył. Publikację należy osadzić w nurcie szeroko rozumianej morskiej edukacji Polaków, wychowania i przygody, gdyż to wszystko „po trosze” się w niej znajduje. Wspominam o tym dlatego, bo często zapominamy, że Polska jest też krajem morskim, z ponad 500-kilometrowym wybrzeżem, rozbudowaną i ostatnio przywracaną do łask gospodarką morską i żeglugą.  A „żagle” to sport, który nie ma sobie równych. Przygoda i przeżycia o niewyobrażalnej adrenalinie!

W tej opowieści warto zwrócić szczególną uwagę na rozdziały rekonstruujące dwadzieścia lat działalności szkoły, tworzonej społecznym entuzjazmem i zapałem. Niezwykle intrygujące są – zbeletryzowane przez autora – wspomnienia uczestników licznych wypraw, dokumentowane w książce bogatą ikonografią zdjęciową.

Kosiorowski wprowadza czytelnika w sztukę żeglowania, w atmosferę panującą wśród ludzi „opętanych” (oczywiście w jak najlepszym rozumieniu tego słowa) żeglarstwem. Bo to rzeczywiście sport piękny, związany z niezwykłą pasją takiego sposobu spędzania wolnego czasu.

Autor akcentuje pozainstytucjonalną rolę placówki (bo funkcjonującą najpierw bez etatów, bez własnych środków finansowych, a nawet biura). W sumie jest to znakomita książka popularno-naukowa w ujęciu monograficznym, jakich mało  w naszej współczesnej literaturze faktu.

Kapitan jachtowy (jakim jest autor) umiejętnie łączy to, co autobiograficzne i osobiste, z tym, co kulturowe i społeczne. Polecam książkę wszystkim, których interesuje żeglowanie, morze i chęć działania w celu osiągnięcia wychowawczych i edukacyjnych wartości.

Struktura książki obejmuje dziesięć rozdziałów, z których większość oparta jest na opisach i interpretacji zdarzeń z życia szkoły, jeszcze z jej okresu pionierskiego. Uzupełnia ją aneks, w którym zebrano zeskanowane ważne dokumenty.

Bo książka jest swego rodzaju „literackim dokumentem”, gdyż Kosiorowski to też świetny pisarz. Przedstawia nie tylko powstanie placówki i kolejne etapy jej rozwoju, ale przede wszystkim wspaniałą kadrę szkoły i jej uczniów, spełniających swe marzenia w „świecie bezkresnej przygody”.

Brakowało dotąd takiej „opowieści” w polskiej literaturze. Gratuluję autorowi tej książki! A Szczecin może być dumny (i mam nadzieję, że jest!) ze Zbigniewa Kosiorowskiego, który w latach 1990-2006 był prezesem i redaktorem naczelnym Polskiego Radia Szczecin i ma w swoim dorobku wiele słuchowisk radiowych oraz książek. Wymienię tylko niektóre z nich: „Przez cztery oceany”, „13 stopni w skali Beauforta”, „Archipelag trudnych nadziei”. Ale przede wszystkim – wydaną w ubiegłym roku autobiograficzną  powieść – „Kamień podróżny”.

***

Zbigniew Kosiorowski: Archipelag pod żaglami, Zakład Usług Poligraficznych i Wydawniczych s.c. Plewnia Jacek, Plewnia Maria, s. 219, br., Szczecin 2017.

Poprzedni artykułTrzy rodzaje siły w polityce USA
Następny artykułSzacunek, zrozumienie i tolerancja (na podstawie książki „Moje ABC duchowości”)
Karol Czejarek
Karol Czejarek, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa; magister filologii germańskiej, tłumacz przysięgły z języka niemieckiego; członek Związku Literatów Polskich; profesor nadzwyczajny b. Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora, wieloletni adiunkt - kierownik po. Zakładu Kulturoznawstwa Stosowanego w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego; nauczyciel mianowany j. niemieckiego w szkołach średnich; przedstawiciel stowarzyszenia „ost-west-forum Gut Goedelitz” w Warszawie. Inicjator i redaktor (wspólnie m.in. z Tomaszem Pszczółkowskim), Biografii polsko-niemieckich pt. „Historia pamięcią pisana”, „Polska między Niemcami a Rosją” oraz Redaktor „Dzieł zebranych Hansa Hellmuta Kirsta”. Autor książek: „Nazizm, wojna i III Rzesza w powieściach Hansa Hellmuta Kirsta”, monografii o Annie Seghers, antologii niemieckich pisarzy wojennych pt. „Sonata wiosenna”, gramatyki niemieckiej „Dla ciebie” (wspólnie z Joanną Słocińską), oraz spolszczenia (z synem Hubertem) „Collins German Grammar” i „Collins Verb Tables” (przy współudziale Ewy Piotrkiewicz-Karmowskiej). Współautor publikacji „Polen – Land und Leute” oraz albumów „Polska” i „Szczecin”. Członek Komitetu Naukowego Międzynarodowej Konferencji nt. „Praw człowieka” w Sejmie RP Przełożył z j. niemieckiego m.in. Georga Heyma, Guentera Kunerta, Hansa Hellmuta Kirsta, Hansa Walldorfa, Christy Grasmeyer, Heinera Muellera. Wykładał m.in. Historię literatury niemieckiej, Metody nauczania j. obcych, Problematyka UE i Globalizacji oraz prowadził ćwiczenia m.in. ze sztuki tłumaczenia i znajomości praktycznej j. niemieckiego. Również (na UW, jak i AH w Pułtusku) – seminarium magisterskie. Autor licznych artykułów i recenzji; aktualnie zastępca red. nacz. Przeglądu Dziennikarskiego. Przed rokiem 1990 – m.in. kierownik księgarni, sekretarz Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, dyr. Wydziału Kultury PWRN w Szczecinie; dyrektor Centralnego Ośrodka Metodyki Upowszechniania Kultury, dyr. Departamentu plastyki w Ministerstwie Kultury i Sztuki, dyr. Wydziału Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Dyr. dep. Książki MKiS.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here