Amsterdam – miasto wolności. Co warto w nim zobaczyć?

0

Jadąc do Holandii z pewnością mamy w planach zwiedzenie jej stolicy – Amsterdamu. Zdecydowanie warto się tam wybrać, ponieważ miasto ma swój unikalny klimat oraz parę rzeczy, których nie zobaczy się nigdzie indziej. Z czego znany jest Amsterdam, jak się przygotować oraz na co najlepiej skierować swoją uwagę?

Wszędzie te kanały!
Miasto można z powodzeniem nazwać Wenecją północy. Kanały wodne spotkamy w Amsterdamie co chwilę a tam toczy się drugie życie. Nie tylko zaobserwować można tramwaje wodne pływające po mieście, ale również statki wycieczkowe, motorówki a nawet domy na łodziach! Do ruchu wodnego dostosowane są również inne aspekty miasta, przykładowo można trafić tam na ogromne mosty zwodzone. Dlaczego w Amsterdamie kanałów jest aż tak wiele? Ponieważ są to tereny, które zostały wydarte morzu – tak zwane poldery. Miasto zostało zbudowane na terenie sztucznie osuszonym i zabezpieczonym przed zalaniem.

Architektura
Piękne, wąskie kamieniczki. Tworzą one urokliwy klimat i robią ogromne wrażenie. Ładne, zadbane, choć niektóre nieco krzywo wykonane, chylące się do przodu bądź do tyłu kamienice sprawiają, że czujesz się jak w innym świecie. Jesteś fanem Harrego Pottera? W Amsterdamie można znaleźć również uliczki, które klimatem przypominają ulicę pokątną.

Rowery, rowery i jeszcze raz rowery…
Jest ich tak dużo, że budowane są dla nich dwupoziomowe parkingi. Rowery są wszędzie! Zajmują prawie każdą wolną przestrzeń! Nie wspominając o dwupasmowych drogach rowerowych, po których jeżdżą jak szaleni rodowici mieszkańcy Amsterdamu. Co ciekawe – sprzęt, na którym się poruszają jest raczej stary. Nikt nie inwestuje w nowe rowery, ponieważ często zostają one skradzione. Jest to powód, dla którego nie opłaca się wydawać pieniędzy na nowoczesny, drogi sprzęt. Mało tego, każdego roku z kanałów w Amsterdamie wyławia się 12-15 tysięcy rowerów.

Coffee Shopy
Miasto wolności – tak nazywany jest Amsterdam. To co w Polsce niedozwolone, w Holandii jest jak najbardziej legalne. W popularnych, znajdujących się na każdym rogu sklepikach, zakupić można marihuanę oraz wszelkie wyroby, które ją zawierają. Z resztą, idąc po ulicy czy parku, co chwilę da się wyczuć woń popularnego tam, zielonego specyfiku.

Ulica Czerwonych Latarni
Warto przejść się również popularną w Amsterdamie ulicą, na której nie ma hamulców i ograniczeń. Z każdej strony machają do nas skąpo ubrane panie zamknięte w szklanych witrynach. Jeśli spojrzymy w górę – tam również z okien machają zachęcająco prawie nagie kobiety. Po zmroku jest to miejsce, w którym panuje nierząd. Klub ze striptizem znajduje się tam na każdym kroku, tak samo jak sex-shopy. Z wiadomych przyczyn – nie jest to miejsce, które powinno się odwiedzić z dziećmi.

Pełno tam muzeów!
Muzeum Narodowe, pełne wspaniałych eksponatów. W Amsterdamie muzeów jest naprawdę dużo, jeśli mamy czas – warto je zwiedzić, przynajmniej kilka. Miejscem, które jednak trzeba zobaczyć jest właśnie Rijksmuseum. Potężny gmach, stojący dumnie a przed nim słynny napis – I amsterdam! W środku również jest co oglądać. Należy jednak poświęcić na to co najmniej trzy godziny.

Amsterdam to miasto, w którym dzieje się bardzo dużo. Jego energia oraz klimat to zdecydowanie coś co warto poczuć. Przejść się uliczkami, nad którymi górują piękne kamieniczki, umykać przed pędzącymi rowerami szalonych Holendrów oraz przepłynąć się tramwajem wodnym. Holandia to piękny kraj a jego stolica jest pełna różnych, pięknych zakątków, które trzeba zobaczyć!

wartopojechac.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here