„Zielnik dla każdego” (recenzja książki)

0

Ziołolecznictwo można uznać za podstawę medycyny. Człowiek nie bez przyczyny korzystał z „naturalnej apteki”, wiedział bowiem, że oferuje ona całą paletę leków, dzięki którym będzie mógł odzyskać pełnię zdrowia. Wiedza na temat ziół zachowała się do dziś, została uzupełniona i jest obecnie powszechnie dostępna. Wystarczy jedynie sięgnąć po odpowiednią literaturę.

Autorzy „Zielnika dla każdego” – Jan Rogala oraz Robert Maciej, zebrali informacje na temat najbardziej popularnych i łatwo dostępnych ziół i roślin. Opisali oni te gatunki, które stosuje się w lecznictwie domowym dodając jednocześnie ich praktyczne zastosowanie, tj. przepisy na napary, wywary oraz wyciągi zdrowotne, które możemy wykonać sami. Podane receptury są proste do wykonania – każdy poradzi sobie z ich „realizacją”. Jak możemy przeczytać: „[Zioła były] przez wieki stosowane instynktownie. Człowiek wybierał te rośliny, które łagodziły jego cierpienia lub przywracały mu zdrowie. Rośliny, które wykazywały jakieś silniejsze działanie fizjologiczne, np. przeczyszczające, wymiotne czy moczopędne spożywał tylko w wypadkach chorobowych, czyli stosował jako leki”. Dobór ziół przez człowieka był w dużej mierze oparty na obserwacji zwierząt, które podczas problemów zdrowotnych korzystały z określonych roślin, nawet wówczas, gdy nie stanowiły one składników ich codziennej diety.

„Zielnik” jest naprawdę dobrze zorganizowany. Opis każdego gatunku składa się z kilku standardowych elementów: nazwy polskiej oraz łacińskiej (a także nazw ludowych), opisu botanicznego; wymienione są również składniki czynne wraz z ogólnym działaniem rośliny. Główną część opisu stanowią jednak wspomniane receptury na naturalne leki. Interesującym dodatkiem są podane notatki z „zielnika Babuni”, które zawierają przydatne informacje lub ciekawostki. Dopełnieniem są dobrze opracowane ilustracje oraz zdjęcia suszonych surowców z prawdziwego zielnika. Na końcu książki znajdziemy również indeks – podzielony ze względu na możliwe choroby lub problemy zdrowotne, a także wykaz składników wymienionych przy poszczególnych opisach, jeśli ktoś miałby ochotę dodatkowo zwiększyć swoją wiedzę na temat farmakognozji.

Podsumowując – „Zielnik dla każdego” jest książką, w której każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Stanowi ona naprawdę dobre źródło informacji, napisanych prostym językiem, dzięki czemu uwypuklone są najważniejsze fakty. Uważam, że jest to doskonała pozycja zarówno dla miłośników i zwolenników ziołolecznictwa, jak również dla osób, które dość sceptycznie podchodzą do medycyny naturalnej. Warto przetestować „recepty natury” – być może nie będzie potrzeby używania leków syntetycznych, co także wpłynie pozytywnie na nasz organizm.

Autorzy: Jan Rogala, Robert Maciej

Ilość stron: 176

Format: 210×250 mm

Oprawa: twarda

Wydawnictwo: Bellona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here