Wykład o manipulacji politycznej na Uniwersytecie Łódzkim

6

Zdzisława Janowska13 maja miałem zaszczyt gościć na wykładzie Pani prof. Zdzisławy Janowskiej (senator III i V kadencji Senatu, poseł na Sejm VI kadencji), na którym opowiedziałem studentom o swojej najnowszej książce pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” oraz opisałem kluczowe metody manipulacji. Wykład pn. „Patologia funkcjonowania organizacji politycznych” odbył się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Tym samym serdecznie dziękuję Pani Profesor za umożliwienie mi przybliżenia tematu manipulacji łódzkim studentom. Publikacja, o której mowa, jest dostępna w księgarniach ( http://sorus.com.pl/sklep/index.php?p203,jak-politycy-nami-manipuluja-zakazane-techniki?phpMyAdmin=ec52d01252832b5f6642b4fac8a5e8d8 ).

Przedmowę do książki napisał przewodniczący Stowarzyszenia Demokratycznego, które jest patronem wydania. Poniżej załączam jego treść:

Polityczna manipulacja elektoratem jest w dzisiejszych czasach zjawiskiem nadmiernie powszechnym i wręcz modnym. Jej najbardziej wyrafinowane formy wymyślono i po raz pierwszy zastosowano w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Wielkiej Brytanii. Stamtąd zaś powoli znajduje ona zastosowanie w kolejnych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Hiszpania, Francja czy Polska.

Mam zatem zaszczyt przedstawić Państwu książkę opisującą te techniki perswazji, które znalazły już zastosowanie za oceanem oraz na Wyspach Brytyjskich i obecnie stają u wrót polskiego marketingu politycznego. Warto zaznaczyć, że choć książka napisana jest w całości w języku polskim, dotyczy przede wszystkim przodującego w świecie, anglojęzycznego marketingu politycznego.

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Skąd taki temat? Stowarzyszenie Demokratyczne, finansujące poniższą publikację, jest przekonane, że uświadomienie społeczeństwa o nadchodzących i, do pewnego stopnia już istniejących w Polsce, politycznych technikach manipulacji, pomoże w poprawie jakości demokracji w kraju. Czytelnik, który będzie bardziej świadomy istnienia opisanych metod perswazji, stanie się jednocześnie bardziej odporny na ich oddziaływanie. Tym samym obecne na scenie politycznej: populizm i sprytna żonglerka słowem, będą szybciej demaskowane.

Stowarzyszenie Demokratyczne 1937 podjęło się też wspomnianych działań, gdyż od dłuższego czasu z niepokojem obserwuje regularne zatracanie elementarnych wartości, które powinny przyświecać polskim politykom w ich pracy. O manipulacji trzeba więc mówić i pisać, gdyż celowe pomijanie tego tematu nie jest wyjściem z obecnej sytuacji.

Jestem przekonany, że niezaprzeczalna wartość praktyczna tej książki wzbogaci polskie społeczeństwo o dodatkową porcję cennej wiedzy. Wierzę też, że aktywne działania SD 1937 spotkają się z Państwa pozytywnym odzewem.

 

Krzysztof Góralczyk
Przewodniczący
Stowarzyszenia Demokratycznego

6 KOMENTARZE

 1. Witam serdecznie i pierwszy raz spotykam się z Pana osoba. I jestem pod wrażeniem, jak na młodego człowieka, osiągnął Pan niezwykle dużo.
  Gratulacje.
  A książka ma temat fascynujący, Bo manipulacja przedostaje się wraz z rozwojem NLP. Sam, będąc wielkim miłośnikiem rozwoju osobistego, widzę na wylot gdy ktoś próbuje mną manipulować, i budzi to moja rezerwę.
  Ciekawa sprawa: ludzie uczący się nlp, i manipulacji, z trudem je później oddzielają od normalnego życia.
  Pozdrawiam serdecznie i powodzenia
  Tomek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here