Wolność Internetu zagrożona?

0

Pomysły PiSu są zagrożeniem dla wolności Internetu. Ustawa o policji pozwalająca służbom inwigilować każdego, czy też ustawa „antyterrorystyczna” dająca Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego możliwość żądania blokowania stron internetowych i komunikacji to tylko dwa przykłady. Mogą być one jednak początkiem ofensywy rządowej przeciwko wolnemu Internetowi, który jest bastionem wolności słowa i mediów.

Dlaczego rządowi tak bardzo zależy na zniszczeniu wolności Internetu? Otóż wolna informacja zawsze była zagrożeniem dla rządzących, stanowiła bat na polityków. Internet jest również narzędziem umożliwiającym sprawne organizowanie protestów, manifestacji, różnego rodzaju akcji. To również jest niewygodne dla rządu. Mając możliwości przykładowego blokowania dostępu do treści, ABW może utrudniać działania opozycji. Warto przypomnieć sobie ACTA i masowe protesty przeciwko tej niebezpiecznej umowie. Internet był wtedy wykorzystywany do organizacji akcji i protestów. Walka z ACTA jest dobrym przykładem tego, iż Internet jest potężnym narzędziem będącym w rękach społeczeństwa.

Obecnie rząd wraz ze służbami szykuje się na wojnę z wolnym Internetem. Pierwsza ustawa, która została przeforsowana dotyczy inwigilacji i narusza wolność Internetu. Jest to również łamanie prawa do prywatności, które posiada każdy człowiek. Ustawa „antyterrorystyczna” jest narzędziem, które w rękach ABW może być wykorzystywane do zwalczania wszystkiego, co niewygodne, co mogłoby zachęcać ludzi do walki z rządzącymi. Strony internetowe mogą być na zlecenie rządu lub z powodu samowoli ABW blokowane, również komunikacja może być utrudniana. Należy dodać, że w Wielkiej Brytanii istnieje podobne prawo, które jest wykorzystywane do prześladowana i więzienia dziennikarzy i aktywistów (pisałem kiedyś o sprawie Davida Mirandy), których rząd oskarża o terroryzm. Tak samo w Stanach Zjednoczonych, gdzie niewygodni dziennikarze (jak np. Barret Brown) trafiają do więzień, a dostęp do ich stron jest blokowany. Polska ustawa będzie wykorzystywana w taki sam sposób, aby móc prześladować ludzi będących przeciwko reżimowi.

Musimy obronić Internet przed zapędami rządu i szponami służb, w szczególności ABW. Stowarzyszenie Nowa Alternatywa opowiada się przeciwko niszczeniu wolności Internetu i będzie działać w obronie wolności. Należy również pamiętać o tym, że w obronie Internetu musimy działać wspólnie, tak jak podczas walki przeciwko ACTA. Internet, bastion wolności słowa, informacji i mediów, musi być broniony przez każdego. Internet musi pozostać wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here