Relacja z Brukseli: Danuta Hübner walczy o przyszłe fundusze dla niepełnosprawnych

4
172
Zapraszam do przeczytania komunikatu prasowego grupy EPL z wydarzenia, w którym uczestniczyłem 8 marca w Parlamencie Europejskim.
 
Danuta Hübner, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w PE
Grupa EPL w Parlamencie Europejskim*
 
Z inicjatywy polskiej eurodeputowanej Danuty Hübner, dzisiaj w Parlamencie Europejskim odbyły się warsztaty poświęcone wykorzystaniu funduszy strukturalnych dla osób niepełnosprawnych w przyszłej perspektywie finansowej UE (2014-2020). Głównym celem spotkania było ustalenie, w jaki sposób nowe decyzje i mechanizmy mogą wesprzeć niepełnosprawnych w ich walce z wykluczeniem społecznym. Współorganizatorem warsztatów było Europejskie Forum Niepełnosprawności (EDF).
 
 
– Należy podkreślić, że wielu decydentów w instytucjach unijnych jest nieświadomych, jaką skalę przybiera problem niepełnosprawności: w Europie żyje 80 milionów niepełnosprawnych. Każdego dnia osoby te cierpią z powodu wykluczenia społecznego czy ogromnego bezrobocia. Ta grupa jest również najbardziej narażona na ubóstwo, utrudnienia w dostępie do edukacji oraz przeszkody w praktycznie każdej sferze życia – powiedziała Danuta Hübner.
 
 – To nie do zaakceptowania dla nas, Europejczyków. Unia po prostu nie może sobie pozwolić na to, by nie korzystać z udziału tak licznej grupy obywateli w życiu społecznym i ekonomicznym. Powinniśmy zadbać o to, aby w przyszłym wieloletnim budżecie Unii znalazły się odpowiednie środki na pomoc osobom niepełnosprawnym i by nowa polityka spójności była w pełni dostosowana do potrzeb działań na rzecz niepełnosprawnych – stwierdziła.
 
Od czasu wejścia w życie Traktatu z Lizbony, Parlament Europejski stał się organem współdecydującym w kwestiach polityki spójności. Dzięki temu może wpływać na to, do kogo trafiają środki unijne, a celem dyskusji było zapewnienie, że decyzje dotyczące tych funduszy spełnią oczekiwania osób najbardziej zmagających się z wykluczeniem.
 
 
Uczestnicy debaty skupili się na próbie pogodzenia cięć w budżetach narodowych z nowymi regulacjami unijnych funduszy strukturalnych. Zbyt duże cięcia w budżecie, spowodowane kryzysem, mogą doprowadzić do likwidacji wielu potrzebnych projektów dla osób niepełnosprawnych, jak na przykład nauka przez Internet (e-learning).
 
* Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 271 posłów z 26 państw członkowskich i 3 obserwatorów z Chorwacji
Źródło: http://www.poland-epp.eu/

4 KOMENTARZE

  1. Jestem za pomocą dla osób niepełnosprawnych, ponieważ tego zjawiska społecznego nie da się ukryć. Z każdym rokiem wzrasta liczba osób, które mają prawo do życia pełnego wyzwań i pasji. Współczesna medycyna przedłuża życie z jednej strony, a z drugiej generuje coraz to większą liczbę osób niepełnosprawnych, miejmy wszyscy tego świadomość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here