Rafał Mokrzycki „Night Songs” – Romantyczne nocne wrażenie…

0
Fot: Okładka płyty – Rafał Mokrzycki – „Night Songs”.

Pianista Rafał Mokrzycki na swoim drugim albumie „Night Songs” prezentuje Nokturny znanych i mniej znanych kompozytorów, artysta przenosi słuchaczy do nocnej wędrówki po świecie.

Rafał Mokrzycki jest zwycięzcą Valletta International Piano Competition na Malcie (w 2017 r.). Był wielokrotnie nagradzany na wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universitӓt fϋr Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Koncertuje zarówno jako solista jak i kameralista.

W 2019 roku ukazał się debiutancki album „Magical Chopin” nakładem wydawnictwa DUX, który w całości był poświęcony muzyce Fryderyka Chopina.

„Night Songs” – noce romantyczne pieśni…

Na swoją drugą płytę „Night Songs” artysta zaproponował różnorodny materiał. Postawił na bardziej i mniej znanych kompozytorów. Słuchacze przenoszą się w nocny świat, spokoju, liryki i niedopowiedzianych słów. Droga nocnej podróży prowadzi z Polski, Anglii, Niemiec, Irlandii, Francji, Włoch, Norwegii a nawet odległych zakątków świata takich jak Brazylia.

Album „Night Songs” wydany wydawnictwem Monochord, na którym znalazło się 14 kompozycji z serii „Nokturny”.

Płytę rozpoczyna radosny i jednocześnie z nutą dramatyzmu „I Nokturn FP 56 nr 1”, francuskiego kompozytora Francisa Poulenca. Pianista postawił jeszcze na dwa inne utwory tego kompozytora numer 7 „IV Nokturn (Bal fantôme, Bal ducha) FP 56 nr 4” oraz na zakończenie podróży “VIII Nokturn FP 56 nr 8”.

Nokturny – wyraziste i szlachetne…

Znakomicie zinterpretowane “Nokturn C-dur nr 14” Irlandczyka Johna Fielda, jest zarazem najdłuższym utworem na płycie.

Nie mogło zabraknąć kompozycji Fryderyka Chopina przepięknego „Nokturn Es-dur op. 9 nr 2” oraz urokliwego „Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2”. Najcudowniejsze wykonanie „Nokturn E-dur op. 11 norweskiego pianisty Thomasa Tellefsena, jest najbardziej barwnym utworem na tej płycie. Wiele uczuć jest również w numerze 8 „Nokturn C-dur op. 54 nr 4 3:50” innego norweskiego pianisty – Edvarda Griega.

Na płycie znalazł się premierowy utwór Rudolpha Willmersa „Nocturne melodique H-dur op. 12”, śmiało może kojarzyć się z późno romantycznymi niemieckimi operami. Kolorowa impresja zachwyca od pierwszego do ostatniego taktu.

Jak wiele można odnaleźć w polskich kompozycjach Marii Szymanowskiej „Nokturn C-dur nr 14” i Ignacego Jana Paderewskiego „Nokturn B-dur op. 16 nr 4”. Promienne i entuzjastyczne wykonania.

Kompozycja angielskiego pianisty Yorka Bowena „Nokturn As-dur op. 78” brzmi jak jazzowy utwór wykonywany w dobrych restauracjach.

Prawie na sam koniec podróży pianista Rafał Mokrzycki zabiera słuchaczy w podróż do Włoch utworem „Nokturn Ges-dur” przesyconym dźwiękami z repertuaru Ottorino Respighi oraz utworem „Nokturn Fis-dur op. 10” brazylijskiego kompozytora Leopoldo Migueza.

Czternaście kompozycji zebranych na płycie „Night songs” z pewnością przenosi słuchaczy do wszystkich regionów na świecie. Każdy utwór choć pochodzi z serii „Nokturny” jest inny – wyrazisty, radosny, romantyczny i szlachetny. Choć można usłyszeć również dramatyczne i podniosłe fragmenty. Najciekawsze są końcówki, kiedy słuchacz myśli, że utwór już się skończył jest jeszcze dodatkowe kilka taktów i podsumowanie utworu.

Niewątpliwie pianista Rafał Mokrzycki na tej płycie pokazał inną wrażliwość siebie ale przede wszystkim wirtuozerię i niesamowite wyczucie kompozycji. Różnorodność materiału sprawia, że „nocne pieśni” są nocną podróżą, na której drodze można odnaleźć wiele uczuć i z pewnością każdy słuchacz powinien znaleźć coś dla siebie. Na uwagę zasługuje perfekcyjnie przegotowany materiał od pierwszego do ostatniego utworu…


Rafał Mokrzycki – „Night Songs” – Tracklista:

1. Francis Poulenc – I Nokturn FP 56 nr 1
2. John Filed – Noktturn C-dur nr 14
3. Maria Szymanowska – Nokturn B-dur
4. Fryderyk Chopin – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
5. Fryderyk Chopin – Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2
6. Thomas Tellefsen – Nokturn E-dur op. 11
7. Francis Poulenc – IV Nokturn (Bal fantôme) FP 56 nr 4
8. Edvard Grieg – Nokturn C-dur op. 54 nr 4 3:50
9. Ignacy Jan Paderewski – Nokturn B-dur op. 16 nr 4
10. Rudolph Willmers – Nocturne melodique H-dur op. 12
11. York Bowen – Nokrurn As-dur op. 78
12. Ottorino Respighi – Nokturn Ges-dur
13. Leopoldo Miguez – Nokturn Fis-dur op. 10
14. Francis Poulenc – VIII Nokturn FP 56 nr 8

Rafał Mokrzycki – Nocturne in E-flat major Op. 9 No. 2

Poprzedni artykułNowy Uzbekistan – interesujący partner gospodarczy
Następny artykułDwa generalskie bilanse życia – Denga Xiaopinga i Wojciecha Jaruzelskiego
Justyna Borowiecka
Justyna Borowiecka to redaktor, dziennikarz, fotograf, bloger, freelancer. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2007 r., gdzie przygotowywała relacje przedmeczowe ze spotkań Champions League i reprezentacji Polski. W 2008 r. trafiła do redakcji GKS Bełchatów, a w międzyczasie pracowała w innych mediach elektronicznych takich jak FutbolManiak, Łowimy talenty, Sports.net, Openmusic, Felietony i wiele innych. W 2008 r. rozpoczęła współpracę z portalem Wiadomosci24.pl, gdzie od listopada 2014 roku, pełniła funkcję redaktora. Obecnie piszę m.in. dla NaszeMiasto.pl. W 2012 r. pracowała również w Radiu Róża (polskie radio w Brukseli). W 2013 r. była korespondentem z małopolski w InfoTuba. Pisała także dla Interia360, PiłkaCV i Blasting News. Społecznie pomagała Fundacji Sportowej, gdzie promowała młode talenty piłkarskie. Ma na swoim koncie wiele cykli piłkarskich, te najbardziej popularne to: „Młodzi, zdolni i ambitni”, „Piłkarskie marzenia”, „Warto poznać”, „Chłopcy z Bundesligi” i „Futbolowo-ankietowo” i wiele innych. Od 2011 roku, przez kolejne cztery lata była nominowana w plebiscycie na Najlepszego Dziennikarza Obywatelskiego Roku, w którym zajmowała wysokie miejsce, mieszcząc się zawsze w dziesiątce najlepszych dziennikarzy (6, 4, 9 miejsce, w roku 2014 – zajęła II miejsce w kategorii „Fotoreportaż”). Z powodzeniem prowadzi blog https://usmiechsim.wordpress.com/, gdzie oprócz artykułów sportowo-muzycznych zamieszcza wykonane przez siebie fotografie. Autorka sześciu książek – „Od wywiadu do wywiadu” (luty 2011), „Fotografia – to jest to!” (sierpień 2011) „Chłopcy z Bundesligi” (luty 2012), „Niemcy – moja inspiracja!” (październik 2013), "Wywiad-owo" (luty 2015) i „21” (sierpień 2017). Umiejętnie łączy sport z muzyką i dziennikarstwo z fotografią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here