Prywatne arsenały broni

0

Ile jest sztuk broni w prywatny posiadaniu obywateli na świecie tego dokładnie nikt nie wie. W każdym razie jest to poważny arsenał, który systematycznie się zwiększa mimo że są kraje na świecie, które dążą do ograniczenia prawa do prywatnego posiadania broni. Do takich krajów należy m.in. Australia, która po tragicznej masakrze w 1996 r. postanowiła wykupić od obywateli prywatną broń. W ten sposób odzyskano ponad 600 tysięcy sztuk broni.

            Niestety  prywatne arsenały broni na świecie zwiększają się. Również w Polsce, w tym także w Sejmie pojawiają się głosy domagające się zwiększenia dostępu do broni, co rzekomo ma zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i skuteczniejszą walkę z przestępczością.

            Według  badań przeprowadzonych przez uniwersytet szwajcarski i opublikowanych w raporcie p.t. „Small Arms Survey” najwięcej broni w przeliczeniu na 100 mieszkańców jest w Stanach Zjednoczonych 88,8 sztuk. Jest to największe nasycenie bronią jakiegokolwiek społeczeństwa na świecie.  Jak wiadomo Amerykanom prawo do posiadania i noszenia broni gwarantuje II poprawka do Konstytucji. Skutki takiego konstytucyjnego prawa są widoczne w postaci  przestępczości z użyciem broni i liczby ok. 20 tysięcy ofiar  śmiertelnych rocznie.

            Wspomniany wyżej raport szwajcarski przedstawia listę 10 krajów pod względem liczby sztuk broni na 100 mieszkańców. Na drugim miejscu w świecie po Stanach Zjednoczonych jest Jemen – 54,8 sztukami broni na 100 mieszkańców. Jest to kraj, w którym toczy się wojna domowa. Na trzecim miejscu jest Szwajcaria, ale wynika to z faktu, że obywatele  stanowiący milicję posiadają legalnie broń w swoich domach.

            Zaskakujące jest  czwarte miejsce w świecie, mianowicie Finlandii, z 45,3 sztukami broni na 100 mieszkańców. Mimo tak wysokiego nasycenia bronią Finlandia ma jeden  z najniższych  wskaźników przestępczości. Kolejne miejsca zajmują Serbia z 37,8 sztukami broni i Cypr 36,4 sztuk. Ten ostatni kraj, jak wiadomo, jest podzielony, z czego wynikają napięcia wewnętrzne.

            Na 7 miejscu w świecie  pod względem nasycenia bronią jest Arabia Saudyjska z 35 sztukami broni na 100 Saudyjczyków. Prywatne posiadanie broni jest ściśle regulowane w tym kraju, mimo to czarny rynek handlu bronią kwitnie w Arabii Saudyjskiej. Nie zaskakuje natomiast 8 miejsce Iraku (34,2 sztuk broni), kraju dotkniętego wewnętrznymi walkami i działaniami radykalnych islamistów.

            Dziesiąte miejsce zajmuje liczący 3,3 mln mieszkańców  Urugwaj, 31,8 sztuk broni na 100 mieszkańców. Pierwszą dziesiątkę pod względem nasycenia bronią kończy Szwecja ze wskaźnikiem 31,6 sztuk broni. Tuż za nią jest sąsiednia Norwegia 31,3. Na kolejnych miejscach uplasowały się Francja 31,2 i Kanada 30,8 sztuk broni na 100 mieszkańców.

            Najmniej nasycenia bronią mają m.in. następujące kraje: Togo, Tunezja (0,1), Ghana i Etiopia (0,4), Singapur (0,5), Japonia (0,6). Wskaźnik dla Polski wyliczono na 1,3 sztuk broni na 100 mieszkańców.

            Skutki prywatnego posiadania broni są wyliczone w liczbie ofiar śmiertelnych. Rocznie na świecie ginie 7,9 osób na 100 tysięcy mieszkańców, najwięcej w El Salvadorze 61,9 osób i w Iraku 59,4 osób na 100 tysięcy mieszkańców.

            Statystyką tą można udowodnić, że wysokie nasycenie bronią sprzyja przestępczości (np. Stany Zjednoczone), jak również może przyczynić się do zmniejszenia przestępczości (np. Szwajcaria, czy Szwecja).

                                             Prof. dr hab. Longin Pastusiak*

* Autor jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, b. posłem na Sejm (1993-2001) i b. marszałkiem Senatu (2001-2005).

Poprzedni artykułBundesliga: Borussia Dortmund kontra Borussia Mӧnchengladbach
Następny artykułLiga Mistrzów: Legia Warszawa kontra Sporting Lizbona
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here