Pożegnanie ojca portugalskiej demokracji

0
407

Tydzień po objęciu przez Antonio Guterresa, byłego premiera Portugalii i szefa Miedzynarodówki Socjalistycznej, funkcji Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, zmarł w wieku 92 lat jego rodak i mentor Mario Soares.

To swoista symbolika. Soares – prawnik, wielokrotnie aresztowany (nawet ślub z aktorką Mario Barroso brał w więzieniu), założyciel Partii Socjalistycznej, był pierwszym demokratycznie wybranym portugalskim prezydentem po sześciu dekadach dyktatury Salazara i Caetano. Wniósł ogromny wkład w stabilizację sytuacji w kraju nad Tagiem po rewolucji goździków 1974 r. Jego syn Joao, były mer Lizbony, jest od wielu lat eurodeputowanym.

***

/ Antonio Guterres, portugalski polityk i inżynier, były premier Portugalii, socjaldemokrata i b. szef Międzynarodówki Socjalistycznej oraz Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców 1 stycznia 2017 r. rozpoczął swą 5-letnią kadencję na stanowisku Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych /

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPiłka ręczna: Mistrzostwa Świata we Francji. Kadra Polski w przebudowie
Następny artykułZwiązek Polaków w Niemczech i znak Rodła – od 1918 do dziś
Tadeusz Iwiński
Prof. dr hab. Tadeusz Iwiński - poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji (1991–2015), a także poseł do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku (wcześniej obserwator w PE). W 1991 został członkiem delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, a w latach 1994–1998 i 2003 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tego organu. Od 2001 do 2004 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Leszka Millera oraz Marka Belki. Ukończył Wydział Chemii Politechniki Warszawskiej (1968), krótko pracował w przemyśle. Jest absolwentem podyplomowych studiów afrykanistycznych na UW (1971). W 1973 uzyskał stopień doktora nauk politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1977-1978 był stypendystą Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda oraz IREX-u na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (1988). W 1981 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Prof. Tadeusz Iwiński jest poliglotą i zna następujące języki obce: portugalski, hiszpański, włoski, niemiecki, angielski, francuski, rumuński, arabski, japoński, rosyjski, esperanto i łacinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here