Powiedzmy NIE zakazowi używania j. polskiego!

14

Za naszą zachodnią granicą powszechne są sytuacje, kiedy rodzic-obcokrajowiec nie może mówić do własnych dzieci w ich ojczystym języku. Zakaz taki jest wydawany przez sąd, a w przypadku apelacji, również i przez sąd II instancji. Ten oczywisty absurd musi się skończyć raz na zawsze. Ostatnio bardzo głośna sprawa dotyczyła pana Wojciecha Pomorskiego, który po wielu latach własnej walki z niemieckim wymiarem sprawiedliwości założył Polskie Stowarzyszenie Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech. Mimo to, w konsekwencji zakazu używania języka polskiego, dzieci Pana Pomorskiego w ciągu 8 lat tegoż procederu zostały zgermanizowane. Jak napisała Gazeta Lubuska w swoim artykule na stronie internetowej:

Mieszkający od 22 lat w Niemczech Wojciech Pomorski już osiem lat walczy o swoje córeczki. Gdy w 2003 r. opuściła go żona, Niemka, mógł spotkać się z nimi tylko cztery razy, ostatnio w lutym 2010. W ciągu tych lat widział się z nimi w sumie 16 godzin. Każde spotkanie było nadzorowane i odbywało się w urzędowym miejscu.

– Zgodziłem się osiem lat temu na taką formę, bo bardzo chciałem zobaczyć córeczki – powiedział mi W. Pomorski. – Niestety, szybko okazało się, że podczas spotkań nie będzie mi wolno porozumiewać się z nimi po polsku, a jedynie po niemiecku. Nie zgodzono się też na używanie obu języków. W sprawę zaangażował się Jugendamt, czyli niemiecki urząd ds. spraw dzieci i młodzieży. Postawiono mi ultimatum: albo rozmowa po niemiecku, albo odwołanie spotkania z córkami.

Pomorski zaprotestował. Spotkanie się nie odbyło, następne też. Zażądał uzasadnienia na piśmie przyczyn kolejnych odmów. Dopiero w 2004 r. dostał dokument, w którym napisano, że: "nie leży w interesie dzieci, aby podczas nadzorowanych spotkań posługiwały się językiem polskim. Promowanie języka niemieckiego może być dla dzieci jedynie korzystne, ponieważ wzrastają w tym kraju, tu chodzą i tu będą chodzić do szkół”. (Źródło: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110702/AKCJARED04/584921850 )

Strona stowarzyszenia to: http://www.problemamt.de/menu_glowne.html . Wszyscy, którzy maja podobny problem, bądź po prostu chcieliby pomóc, proszeni są o kontakt ze stowarzyszeniem.

14 KOMENTARZE

 1. Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
  Nie damy pogrześć mowy!
  Polski my naród, polski lud,
  Królewski szczep Piastowy,
  Nie damy, by nas zniemczył wróg…
  – Tak nam dopomóż Bóg!

  Do krwi ostatniej kropli z żył
  Bronić będziemy Ducha,
  Aż się w rozpadnie w proch i w pył
  Krzyżacka zawierucha.
  Twierdzą nam będzie każdy próg…
  – Tak nam dopomóż Bóg!

  Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz
  Ni dzieci nam germanił.
  Orężny wstanie hufiec nasz,
  Duch będzie nam hetmanił,
  Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg…
  – Tak nam dopomóż Bóg!

 2. Brawo Panie Pomorski! Gratuluję Panu siły, uporu i odwagi z jaką walczy Pan o polskość i godność swoich dzieci! Dziekuję za Pana pomoc i założenie tak dzielnego „Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech”. Tego nam Polakom potrzeba.Tylko pozazdrościć i życzyć sobie i Polsce więcej takich Obywateli jak Pan. Serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w dalszych zmaganiach z literą niemieckiego „prawa” i wygranej w Strasburgu! Pana Córki będą kiedyś z takiego ojca dumne!
  Pozdrawiam!
  Moni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here