Pochwała i nagana dla Litwy

0

Joanna-Skrzydlewska-europosłanka-231x3001W Parlamencie Europejskim w Strasburgu miało miejsce podsumowanie prezydencji litewskiej. Obecna prezydent tego kraju, Dalia Grybauskaite, zebrała wiele pochwał za skuteczność działań Wilna, ale ewidentną rysą na szkle okazała się kwestia dyskryminacji mniejszości polskiej przez władze Litwy.

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso, uznał, że Litwa stała się godnym zaufania partnerem, gdyż świetnie poradziła sobie z prezydencją i udało jej się sukcesywnie przeforsować bardzo wiele delikatnych i trudnych spraw. Danuta Hübner również pochwaliła Litwinów, m.in. za poprawę konkurencyjności w Europie, a także życzyła powodzenia we wprowadzeniu w przyszłym roku waluty euro. Danuta Jazłowiecka z kolei zwróciła uwagę na sukcesywne osiągnięcie konsensusu w kwestii delegowania pracowników.

Jednak nie wszystkie komentarze były zachowane w podobnym tonie. Europoseł Waldemar Tomaszewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie grzmiał z powodu skandalicznego traktowania autochtonicznej ludności polskiej w tym państwie i zwrócił się z prośbą do Komisji Europejskiej i Parlamentu o interwencję.

Joanna Skrzydlewska zdecydowanie poparła uwagi posła AWPL: – Dokonując oceny dopiero co zakończonej prezydencji litewskiej, celowo wyłamię się z tego schematu. Czuję się w obowiązku przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że pomimo obietnic, Litwa nadal dopuszcza się dyskryminacji zamieszkujących na jej terenie mniejszości narodowych. Szczególnie dyskryminowana jest mniejszość polska, której zabrania się używania języka polskiego. Ostatnio Wileński Sąd Okręgowy wymierzył karę w wysokości 12.569, euro za używanie polskojęzycznych tablic z nazwami ulic, zawieszonych na prywatnych posesjach. Karę tę ma zapłacić Dyrektor Administracji Rejonu Solecznickiego, w którym Polacy stanowią około 80% wszystkich mieszkańców.

Kończąc swoją wypowiedź, Joanna Skrzydlewska dodała: – Z przykrością i ubolewaniem stwierdzam, że ta postawa zdecydowanie przeczy wizji Europy budowanej w duchu poszanowania praw człowieka.

Kwestię Polaków na Litwie podnieśli również inni posłowie, w tym Czesław Siekierski oraz Tomasz Poręba.

Więcej na: skrzydlewska.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here