Peter Thiel: następny Google nie powstanie w Dolinie Krzemowej

0

Jedna z najbardziej znanych i kontrowersyjnych postaci świata technologii, twórca PayPala oraz wieloletni inwestor, Peter Thiel, nie ukrywa, że następny startup mogący rozwinąć się niczym Google nie powstanie w Dolinie Krzemowej.

Ponad 10 lat temu podczas spotkania na Uniwersytecie Stanforda Peter Thiel powiedział, iż w odległości ok. 5-6 km od uczelni powstanie gigant. Jak się później okazało, tym gigantem jest Facebook. Tym razem Thiel stwierdził, że szansa na to, aby powstała następna firma w Dolinie Krzemowej wielkości Google czy też Facebooka jest zdecydowanie niewielka.

Nie jest to jednak nic dziwnego. Dolina Krzemowa już nie jest tak atrakcyjna jak kiedyś. Kreatywni przedsiębiorcy oraz innowatorzy unikają miast, w których życie jest drogie. Innowatorzy muszą się bowiem liczyć z kosztami. Nawet coś, co wydawałoby się mało istotne, jak np. czynsz, ma duże znaczenie. Niezależnie od tego, czy są to młodzi przedsiębiorcy, bardziej doświadczeni czy też innowatorzy, którzy chcą się skupić przede wszystkim na pracy, a nie na problemach związanych z kosztami egzystencji, coraz częściej wybierają lepsze miejsca do rozwijania swoich projektów, startupów. Wykorzystują potencjał, jaki drzemie w e-zarządzaniu (przykładem może być Estonia) w celu efektywnego zarządzania będącego znacznie tańszym niż tradycyjne techniki. Ponadto tego typu miejsca stały się intelektualnie homogeniczne, rozwój faktycznie nowych technologii jest spowolniony, a nieraz nawet i blokowany przez dużych graczy.

Dolina Krzemowa, zdaniem Petera Thiela, stała się upolityczniona oraz zdominowana przez wielkie firmy, takie jak Alphabet (Google), Facebook czy Apple. Trudno jest się nie zgodzić, skoro duże korporacje niejednokrotnie starają się blokować powstawanie nowych startupów. Nawet, jeśli już jakiś startup powstanie i się rozwinie, to nie mija dużo czasu, a już zostaje przejęty przez korporacje.

Thiel zwrócił uwagę na to, że sieci społecznościowe oraz technologie konsumenckie zostały już całkowicie wyeksploatowane i że następne wielkie rzeczy są związane ze sztuczną inteligencją, pojazdami autonomicznymi oraz wirtualną rzeczywistością. Dodał, że trudno jest wskazać kierunki rozwojowe oraz to, w jakim kierunku będzie rozwijać się technologia przyszłości.23

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here