Parlament Europejski zwalcza przemoc wobec kobiet

0

Parlament Europejski przyjął we wtorek w Strasburgu sprawozdanie zawierające zalecenia dla Komisji Europejskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet. To z pewnością krok milowy w kierunku stworzenia jednolitego systemu oraz wspólnej definicji prawnej w tej kwestii.

Dotychczas poziomy ochrony kobiet w 28 państwach członkowskich znacznie różniły się, a przemoc ma przecież wymiar transgraniczny i musi być zwalczana na szczeblu unijnym. Jest bowiem wiele kobiet, które pochodzą z jednego kraju, mieszkają w drugim, a pracują w trzecim i trzeba je chronić bez względu na aktualne miejsce ich pobytu w Unii Europejskiej.

Przyjęte sprawozdanie podkreśla m.in. potrzebę stworzenia wspólnej metodyki pozyskiwania danych dotyczących agresji wobec kobiet a także proponuje uznanie przemocy na tle płciowym i okaleczanie żeńskich narządów płciowych za dziedzinę przestępczości. Co więcej, apeluje ono do krajów członkowskich i Unii Europejskiej o przystąpienie do konwencji stambulskiej oraz poszerza kompetencje Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn. Proponuje się także ustanowienie jednego z najbliższych lat europejskim rokiem działania na rzecz zwalczania przemocy wobec kobiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here