Mundial 2018 – Podsumowanie…

0
Fot: Logo Mundialu. Mundial 2018 w Rosji.

Tegoroczne mistrzostwa świata w Rosji dobiegły końca. Po prawie miesięcznej rywalizacji zespoły z różnych kontynentów mogą trochę odpocząć. Puchar zdobyła reprezentacja Francji.

Rosjanie, którzy organizowali tegoroczny mistrzostwa świata, mogą być z siebie zadowoleni. Bowiem zorganizowali dobre i bezpieczne mistrzostwa. Atrakcji dla turystów i kibiców nie brakowało, na przydrożnych straganach można było kupić niemal wszystko, co prawdziwy kibic potrzebował, od balonów, chorągiewek, po maskotki, koszulki i wiele innych ciekawych rzeczy.

Obsługa hotelowa i organizatorzy dbali o to, aby nie tylko piłkarze, trenerzy dobrze się czuli, ale przede wszystkim kibice, którzy przyjechali z całego świata, aby kibicować swojej narodowej drużynie. Byli też i tacy, którzy zostawali na inne mecze, aby zobaczyć jak grają przeciwnicy. Znaleźli się również i tacy kibice, którzy kibicowali innym drużynom z innych grup. Tak naprawdę stadiony w Rosji były otwarte dla każdego, kto chciał poczuć „mundialową” atmosferę.

Tak było w grupach…
Rosjanie, którzy rozpoczynali Mundial meczem z Arabią Saudyjską na stadionie w Moskwie w Łużni

kach, nie spodziewali się tego, że grupa A w której zagrali będzie dla nich do wygrania. Razem z Urugwajem awansowali do 1/8 finału. Rosjanie od początku nie byli faworytami, im bardziej zależało na tym, aby zorganizować dobre mistrzostwa i może dlatego bez większej presji dotarli aż do ćwierćfinału, gdzie zmierzyli się z Chorwacją, mecz ten był wyrównany, dopiero rzuty karne rozstrzygnęły, która z drużyn awansuje do półfinału. Awans wywalczyli Chorwaci. W grupie A oprócz Urugwaju (1 miejsce), Rosji (2 miejsce), Arabii Saudyjskiej (3 miejsce) zagrał jeszcze Egipt (4 miejsce).

W grupie B od początku faworytem były dwie drużyny Hiszpania i Portugalia i to właśnie one awansowały do 1/8 finału, zostawiając w grupie Iran (3 miejsce) i Maroko (4 miejsce). Jednak 1/8 finału dla tych zespołów nie ułożyła się najlepiej. Portugalia przegrała z Urugwajem (2:1 (1:0)), a Hiszpania w rzutach karnych uległa Rosji (1:1 po dogrywce, 3:4 rzuty karne).

W grupie C zagrali finaliści Francja, Dania (2 miejsce), Peru (3 miejsce) i Australia (4 miejsce). Francja dotarła aż do finału, po drodze w 1/8 finału pokonała Argentynę (4:1 (1:1), w ćwierćfinale Urugwaj (0:2 (0:1), w półfinale Belgie (1:0 (0:0).

Dania walczyła w eliminacjach w grupie razem z reprezentacją Polski, gdzie zajęła drugie miejsce. Na mundial pojechała po wygranych meczach w barażach (dwa mecze z Irlandią). W 1/8 finale Duńczycy zagrali z drugim finalistą – Chorwacją, rzuty karne dały awans Chorwacji do ćwierćfinału (1:1 po dogrywce 3:2 rzuty karne).

W grupie D zagrali wspomniana Chorwacja (1 miejsce), Argentyna (2 miejsce), Nigeria (3 miejsce) i Islandia (4 miejsce).

W grupie E zmierzyli się Brazylia (1 miejsce), Szwajcaria (2 miejsce), Serbia (3 miejsce) i Kostaryka (4 miejsce). Z tej grupy tylko Brazylia potrafiła awansować dalej niż do 1/8 finału. Najpierw w 1/8 finału zagrali z Meksykiem, pokonując ich 2:0 (0:0), a później w ćwierćfinale zagrali z Belgią, przegrywając z nimi 1:2 (0:2). Szwajcaria zagrała w 1/8 finału ze Szwecją, która w tym meczu była lepsza i pokonała Szwajcarię 1:0 (0:0).

W grupie F mecze rozegrali Szwecja (1 miejsce), Meksyk (2 miejsce), Korea Południowa (3 miejsce) i Niemcy (4 miejsce). Największa niespodzianka tej grupy, odpadnięcie reprezentacji Niemiec, już na etapie fazy grupowej, tym bardziej, że 4 lata temu w 2014 roku to właśnie Niemcy cieszyli się ze zwycięstwa.

W grupie G walczyli Belgia (1 miejsce), Anglia (2 miejsce), Tunezja (3 miejsce) i Panama (4 miejsce). Belgia była faworytem od samego początku, byli mocni i pewni sobie, dlatego wywalczyli miejsce w półfinale a później zagrali w meczu o 3. miejsce, taką sama drugą przeszli Anglicy. Belgia w 1/8 finału zagrała z Japonią (3:2 (0:0)), później w ćwierćfinale z Brazylią (1:2 (0:2)), a następnie w półfinale z Francją (1:0 (0:0)). Natomiast Anglia zagrała w 1/8 finału z Kolumbią dopiero rzuty karne rozstrzygnęły to spotkanie (1:1 po dogrywce, 3:4 – rzuty karne). W ćwierćfinale Anglicy zagrali ze Szwecją (0:2 (0:1), w półfinale spotkali się z Chorwacja (2:1 – po dogrywce, 1:1 – po 90’ minutach). Wywalczyli mecz o 3 miejsce ze wspomnianą Belgią.

W ostatniej grupie H zagrali Kolumbia (1 miejsce), Japonia (2 miejsce), Senegal (3 miejsce) i Polska (4 miejsce). W tej grupie to właśnie Polska była pierwszą drużyna do awansu, po świetnie rozegranych eliminacjach, każdy liczył na zwycięstwo. Początkowo grupa była uznawana za mocną, jednak na koniec okazało się, że grupa była wyrówna. Oba zespoły Kolumbia i Japonia odpadły na etapie 1/8 finału. Kolumbia zmierzyła się z Anglią, a Japonia zagrała z Belgią.

Mecz o 3. miejsce pomiędzy Belgia a Anglią zakończył się szczęśliwie dla Belgów, wygrali oni z Anglikami 2:0 (1:0), bramki zdobyli Thomas Meunier (w 4’) i Eden Hazard (w 82’).

Finałowe spotkanie Francji z Chorwacją, było wisienką na torcie, gra obydwu zespołów mogła się podobać.Szybkość, dynamika i sporo bramek, każdy kibic jest z takich spotkań zadowolony. Jak przystało na finałowe spotkanie emocji nie brakowało. Zarówno Francja jak i Chorwacja udowodniły, że gra w finale im się należy. Francuzi wygrali spotkanie finałowe 4:2 (2:1) i to oni zostali tegorocznymi Mistrzami Świata.

Bramki dla Francji zdobyli: Mario Mandżukić (samobój – w 19’), AntoineGriezmann (karny – w 38’), Paul Pogba (w 59’), KylianMbappé (w65’).

Bramki dla Chorwacji zdobyli: Ivan Periszić (29’) i Mario Mandżukić (69’).

Największe zaskoczenia…

Odpadniecie Niemiec z fazy grupowej. Hiszpanie i Portugalczycy, którzy byli faworytami. No i oczywiście odpadniecie Polski również na etapie fazy grupowej. Awans Danii, z którą Polacy walczyli w eliminacjach do mistrzostw. Postawa i awans do ćwierćfinału reprezentacji Rosji. Awans do meczu o trzecie miejsce reprezentacji Anglii, która nie była faworytem. Chorwacja, która na mundial pojechała dzięki wygnanym meczom w barażach (dwa mecze z Grecją) i oczywiście ich wielki sukces na tym mundialu w meczu finałowym. Tego nikt się nie spodziewał. Francja i Belgia również byli faworytami.

Rosjanie, jako gospodarze mogą być dumni z tak dobrze zorganizowanych mistrzostw, nawet stadion w Jekaterynburgu już nie robi takich wielkich kontrowersji i już nikt się nie śmieje…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here