Międzynarodowy festiwal folklorystyczny „DEW Festival 2018”

0

Jestem muzykiem, zostałem zaproszony do występu podczas bardzo ciekawego, nowego festiwalu, który odbył się w dniach 27-28 lipca w małym mieście Crawley w okolicy Londynu (West Sussex, Wielka Brytania). Wydarzenie to zostało zorganizowane przez agencję artystyczną „Treasure Island” (Wyspa Skarbów), kierowaną przez pana Valerijusa Vilcinskasa (wywodzącego się z Litwy), który był pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu. Impreza ta była sponsorowana przez Crowley Borrough Counsel i West Sussex Counsel.

Pan Vilcinskas wykonał – moim zdaniem – wspaniałą pracę. Zaprosił dużą liczbę artystów, głównie amatorów (ze względu na bardzo ograniczony budżet), ale także kilku profesjonalnych muzyków. Można było posłuchać wielu rodzajów muzyki i obejrzeć występy taneczne artystów pochodzących z licznych krajów, takich jak Indie, Litwa, Wielka Brytania, Kolumbia, Polska, Uganda itp. Były też stoiska z potrawami etnicznymi, płytami CD i obiektami folklorystycznymi. Estetyczne i dobrze zorganizowane centrum kultury „Hawth” zapewniło festiwalowi odpowiednią przestrzeń i gościnę.

Dla mnie najciekawszą ze wszystkich prezentacji, pełną energii, dynamiczną, naprawdę „afrykańską” był show grupy o nazwie „Crawley Diversity”, stworzonej przez śpiewaków i tancerzy z Ugandy, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Przedstawili oni krótki program, przygotowany bardzo ciekawie i profesjonalnie, który sprawił mi wiele radości. Bardzo podobał mi się także występ Virgiliusa Jutasa, zawodowego piosenkarza i gitarzysty, który przyjechał z Litwy. Zaproponował on program litewskich pieśni ludowych, opracowanych przez niego w nowoczesnym, świeżym stylu. Inna, bardzo ciekawa muzyka została zaprezentowana przez zawodowy zespół „Traditional Morocco Fusion Band”. W tej grupie liderowi, wokaliście i instrumentaliście z Maroka o nazwisku Hassan Nainia (który grał na marokańskim instrumencie „loutar” i gitarze elektrycznej) towarzyszyli: bardzo dobry basista z Algierii Yazid Fentazi i Ndiaye Ndene, perkusjonista z Senegalu grający na afrykańskim bębnie „djembe”.

Bardzo podobały mi się także tańce proponowane przez Litewską Folklorystyczną Grupę Taneczną „Versme” (pod przewodnictwem polskiej choreografki Teresy Burdyn) oraz tańce wykonane przez „Columbian Dance Group”. Występy obu grup, ubranych w tradycyjne stroje ludowe sprawiły nam wielką przyjemność. Piszę „nam”, ponieważ programy obydwu zespołów wywołały entuzjastyczny aplauz większości widzów. Z reszty artystów (zawsze interesujących, jak dziewczynka z Ukrainy Diana Trembacs, która pokazała wielki talent do śpiewu lub indyjski, żywiołowy zespół taneczny „Bollysteps Dance Group – Nitin Karamchandani”), pragnę z wyjątkową przyjemnością wymienić poetę z Crawley, pana Charlesa Antony, który jest nie tylko z całą pewnością wartościowym, interesującym twórcą poezji (na ile mogę to ocenić, nie posługując się na co dzień językiem angielskim), ale także utalentowanym aktorem, jak mogliśmy zobaczyć podczas autorskiej prezentacji jego wierszy. Jest rzeczą niecodzienną słuchanie poezji podczas festiwali. Doceniam bardzo pomysł p. Vilcinskasa, aby zaprosić p. Antony. Niech żyje poezja!

Z mojego punktu widzenia festiwal był bardzo udany, cały program został zrealizowany według założeń czasowych (z niewielkim opóźnieniem na początku) i we właściwy sposób. Kilka drobnych problemów z nagłośnieniem nie odebrało przyjemności słuchania i oglądania piękna różnych tradycji kulturalnych, których mogliśmy posmakować. Chciałbym, aby pan Vilcinskas (osoba bardzo przyjazna i otwarta, a jednocześnie poważna i odpowiedzialna) miał wystarczająco dużo siły i wytrwałości, aby organizować podobne festiwale. Cieszę się, że byłem obecny na festiwalu DEW jako widz i że miałem możliwość wykonać w jego ramach krótki program moich kompozycji i piosenek indyjskich, śpiewanych przeze mnie oraz granych na instrumentach indyjskich „sitar” i „bansuri”. To była wielka przyjemność!

Dziękuję Panu, p. Valerijus, dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu i realizacji tego festiwalu! A zainteresowanych odsyłam do grupy „Treasure Island” na Facebooku, gdzie można znaleźć zdjęcia i video z festiwalu: https://www.facebook.com/groups/283311111710637/.

Poprzedni artykułLiga Narodów – Mecz Włochy – Polska. Kadra w przebudowie…
Następny artykułTak powstają moje obrazy
Lucjan Wesołowski
Lucjan Wesołowski - absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na wydziale filologii polskiej. Muzyk – kompozytor i multiinstrumentalista. Jego muzyka instrumentalna została wydana w różnych krajach na ponad 20 płytach kompaktowych. Napisał ilustrację muzyczną do 8 spektakli teatralnych i wiele piosenek, wydanych na kilku płytach. W latach 80. był znany jako wykonawca poezji śpiewanej (główna nagroda na festiwalu „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie w roku 1984). W latach 1993-2014 mieszkał we Włoszech, gdzie prowadził firmę międzynarodowego pośrednictwa biznesowego. Zajmuje się duchowością Wschodu od lat 70. Spędził ponad rok w ośrodkach jogi i buddyjskich w Niemczech, Włoszech, Indii i Polsce. Publikował artykuły dla prasy polskiej i włoskiej na tematy muzyczne i duchowe. Autor książki pt. „Moje ABC duchowości”. Prowadzi warsztaty rozwoju osobowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here