Memento mori w porcie Samosierra

0
Kaplica i tablica pamiątkowa, przypominająca o batalii Bonapartego.
Witraż, Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy im. Matki Bożej śnieżnej w Porcie Somosierra.Z lewej strony żołnierz hiszpański, z prawej strony żołnierz napoleoński.
Witraż, Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy im. Matki Bożej śnieżnej w Porcie Somosierra.Z lewej strony żołnierz hiszpański, z prawej strony żołnierz napoleoński.

Boże Ciało, dwudziestego drugiego czerwca 2014 roku. Kamienny kościół w barokowym stylu pod wezwaniem „Matki Bożej Śnieżnej”. Sympatycy słynnej bitwy w niedostępnym wąwozie, spotkali się po raz kolejny.

Polacy z Santiago de Compostela (Galicja). Polonia z Alcali de Henares (Madryt). Natomiast „Dom Polski” w Getafe koło Madrytu zadbał o to, by uczcić pamięć poległych i wszystkich uczestników walki napoleońskiej. Minęło dwa wieki, powiedział podczas mszy świętej ksiądz Jose, cytuję „Dzisiaj uczcimy pamięć wszystkich poległych tu żołnierzy, zarówno tych, co wygrali batalię, jak i tych, co ją przegrali”.

Trzy krzyże za kaplicą w Somosierra , rysunek z roku 1829 John Todd. Mogiła żołnierzy napoleońskich.Prawda jest taka, że „każda strona walczyła za swoją słuszną sprawę”. Hiszpanie bronili swojego kraju przed najeźdźcą. Polacy za Polskę, której nie było trzydzieści pięć lat na mapie w ówczesnym czasie. Polscy szwoleżerzy toczyli bój o upragnioną nadzieję, która nazywała się Księstwo Warszawskie. W tym szczególnym dniu piękne i efektowne przemówienie miejscowego proboszcza Don Josego do uczestników nabożeństwa było przepełnione patriotyzmem. I miał o czym mówić – zważywszy na to, że posługę kapłańską w tym miejscu pełni już pięćdziesiąt cztery lata.

Modlitwa była poświęcona za dusze w przeklętej dolinie wąwozu i za tych, co zginęli w katastrofie lotniczej, czwartego grudnia w 1953 roku. Z wielkim uznaniem wspomniano o byłych mieszkańcach, którzy zakończyli swój żywot w tej górskiej krainie. W tym dostojnym starym kościele, który dwa razy był zniszczony przez ogień, jest mała kaplica poświęcona Matce Bożej Begonii i pamięci ludzi tragicznie zmarłych poprzez spalenie się wraku samolotu. Zginęły wtedy dwadzieścia trzy osoby, najmłodsza miała trzy miesiące, najstarsza sześćdziesiąt jeden lat. Przeżyło dziesięć osób, które później interesowały się życiem mieszkańców, a szczególnie dziećmi w pueblu.

Kościół Rzymsko-katolicki im. Matki Bożej śnieżnej w Somosierra.
Kościół Rzymsko-katolicki im. Matki Bożej śnieżnej w Somosierra.

Jednym z tych dzieci, jest obecny Alcalde Somosierry Don Francisko. Po uroczystości Bożego Ciała wszyscy uczestnicy udali się do Sanktuarium Matki Bożej Samotnej. Jest to kaplica z kamienia granitowego, stojąca na przełęczy w górach Ayllon (Pireneje). W tej zimnej kaplicy, po gwałtownym starciu w groźnym wąwozie, zmagazynowany był prowiant dla tych, którzy przeżyli.

Wnętrze „Samotni” upiększa (między innymi) kolorowy witraż Matki Boskiej Częstochowskiej. Z jednej strony „ Madonny” jest żołnierz hiszpański, z drugiej strony żołnierz polski. Jest też figura świętej Marii Micaeli Najświętszego Sakramentu. Czyli Maria M. Lopez Dicastillo Desmaislerse i wicehrabina Jorbalón urodzona w Madrycie w 1809 roku. W 1848 przejeżdżała przez Port Somosierra, jej karoca się przewróciła. Wicehrabina modliła się w tym małym kościółku na szczycie gór. By upamiętnić jej pobyt, postawiono figurę w jej kształcie. Obok jej wizerunku u stóp jest nota, która opisuje jej życie (szkoda, że tak krótkie). Napis informuje wszystkich, „Módlcie się, gdy jesteście w niebezpieczeństwie, ofiarujcie mszę świętą Matce Bożej, by odzyskać zwykły spokój”.

Prywatne muzeum ks. Josego Melina Pintado, mówi o patriotyzmie i miłości. " Bóg jest miłością ", trzeba tylko w to uwierzyć.
Prywatne muzeum ks. Josego Melina Pintado, mówi o patriotyzmie i miłości.
” Bóg jest miłością „, trzeba tylko w to uwierzyć.

Maria Micaela była pisarką, interesowała się edukacją bezdomnej młodzieży i z wielkim powodzeniem kontynuowała swoje marzenia. Założyła też Zgromadzenie Służebnic Adoratorek Najświętszego Sakramentu i Miłości. Jedenaście lat później w 1865 roku zachorowała na cholerę zarażając się od biednych chorych, którymi się opiekowała. Tego roku też umarła w Valencji  (Hiszpania). W 1934 roku została kanonizowana, czyli „nie bała się zostać świętą” – [słowa Jana Pawła II].

Trofea, pamiątki przedstawiające epokę Napoleona Bonaparte, wygrzebywane z różnych miejsc, przez księdza Don Josego. Dla przypomnienia że każda wojna, jest złem naszego świata.
Trofea, pamiątki przedstawiające epokę Napoleona Bonaparte, wygrzebywane z różnych miejsc, przez księdza Don Josego. Dla przypomnienia że każda wojna, jest złem naszego świata.

Na zewnątrz kaplicy od strony jezdni jest tablica pamiątkowa. Od paru lat widnieje w tym miejscu i przypomina przejeżdżającym, że tu składany jest hołd w podzięce za sprawę wolności. Dla obu państw Hiszpanii i Polski. Wszyscy zgromadzeni wraz z konsulem Krzysztofem Czaplińskim z Prezesem Wspólnoty Polskiej Longinem Komołowskim, oraz z Wójtem Gminy Mogilany Krzysztofem Bolesławem Musiał. Towarzyszyli zaprzyjaźnionemu Alcalde Somosierry Franciskowi Sanz Gutierrez i proboszczowi Don Jose Medina Pintado w złożeniu wieńców pod tablicą, która przypomina o słynnej walce z epoki napoleońskiej 30 listopada 1808 roku.

Zespół „Mogilany”, przyjechał z Polski specjalnie na ten dzień. I upiększył pobyt zwolennikom wolności na obczyźnie. Ich obecność i artyzm ludowy rozkołysał marzenia publiczności w momencie, gdy zagrali i zaśpiewali „Hej sokoły”. W miejscowym parku przy wspólnym stole i wolnym bufecie, gdzie pachniało polskim bigosem, czuło się kawałek Polski. Somosierra w większości stoi w chmurach.

Obraz bitwy na honorowym miejscu w muzeum.
Obraz bitwy na honorowym miejscu w muzeum.

Czasami mgła tak nisko opada, że ma się wrażenie, że jest się w Niebie. Napoleon Bonaparte zdobył Hiszpanię, ale jego cesarstwo się rozpadło. „Polacy niepodległości nie zdobyli. Jeszcze nie wtedy”. Została tylko pamięć o żołnierzach, a raczej Kamikaze pod skrzydłami „Boga wojny”.

     Ziemia w tej części świata, przyjęła w swą otchłań edenu więcej istot, niż było jej na to przeznaczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here