Matthias Goerne i Jan Lisiecki – Beethoven: Lieder – Songs. Niezwykły duet…

0
Fot: Okładka płyty: Matthias Goerne i Jan Lisiecki – Beethoven: Lieder - Songs.

W roku 2020 obchodzimy 250 rocznice urodzin Ludwiga van Beethovena z tej okazji powstała płyta „Beethoven: Lieder – Songs” nagrana dla wydawnictwa Deutsche Grammophon przez znakomitego śpiewaka Matthiasa Goerne i fantastycznego pianistę Jana Lisieckiego.

Matthias Goerne urodził się w Weimer w 1967 roku. Śpiewa barytonem. Jest jednym z najpopularniejszych niemieckich śpiewaków operowych. Od debiutu operowego na festiwalu w Salzburgu w 1997 roku (Papageno), pojawia się na scenach operowych na całym świecie, m.in w Royal Opera House, Covent Garden, Teatro Real w Madrycie, Opera Narodowa w Paryżu, Wiedeńska Opera Państwowa i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Każda jego rola jest oceniana, jako starannie wykonana. W latach 2001-2005 Matthias Goerne był profesorem honorowym interpretacji piosenek w Akademii Muzycznej Roberta Schumanna w Düsseldorfie. Odbył również trasę koncertową z wiedeńską Filharmonią. Zwykle nagrywa płyty dla wytwórni Harmonia Mundi, które cieszą się wielkim powodzeniem wśród muzyki poważniej, a Matthias zdobywa przy tym uznanie i nagrody.

Jan Lisiecki – geniusz fortepianu…

Natomiast Jan Lisiecki urodził się w Calgary w Kanadzie. Jest kanadyjskim pianistą polskiego pochodzenia. Wychowany w Kanadzie pobierał lekcje w najlepszych konserwatoriach. Zadebiutował koncertem z orkiestrą w wieku 9 lat.

Kiedy miał 17 lat nagrał swoją debiutancką płytę z muzyką Mozarta. Potem przyszedł czas na Etiudy Chopina i kolejne nagrania Chopina, Schumanna, Mendelssohna. Wszystkie jego albumy wyprodukowane przez wytwórnię Deutsche Grammophon, cieszą się ogromną popularnością. A Jan Lisiecki jest uznawany za geniusza fortepianu, bowiem nie boi się trudnych utworów. Z jednej strony jest spokojny a z drugiej emanuje emocjami. Z pewnością jest to wyjątkowy człowiek i artysta.

Doskonały album…

Na płycie „Beethoven: Lieder – Songs” znalazło się 23 utwory. Kto bardziej w głębia się w twórczość Beethovena ten wie, że był to artysta, który był poetycko wrażliwym i wnikliwym człowiekiem, który w dźwiękach potrafił humorystycznie opowiadać o życiu i ludzkich cechach. Znał je przecież bardzo dobrze. Dlatego wybrane utwory zaśpiewane przez Matthiasa Goerne przy dźwiękach fortepianu Jana Lisickiego, dopełniają całość i przeprowadzają słuchaczy przez wszystkie uczucia, które proponował Beethoven.

Album rozpoczyna utwór “Bitten”, kolejne pięć kompozycji, do których tekst napisał Christian Fürchtegott Gellert, jest swoistą podróżną do miłości bliźniego. Szczególnie polecany utwór nr 8. „An die Hoffnung, Op. 32” opowiadający o nadziei, tekst napisał Christian August Tiedge. Dzieło nr 11. „Der Liebende, WoO 139” to utwór, który ma w tytule „Kochanek”, opowiadający o wspaniałym życiu. Numer 22: „Es kehret der Maien, es blühet die Au” jest lekki i przyjemny a jednocześnie poruszający.

Nie sposób wymienić wszystkich kompozycji. Żeby ocenić album trzeba posłuchać wszystkich utworów a wtedy doceni się jak doskonała i znakomita jest ta płyta. A Panowie Matthias i Jan stworzyli nadzwyczajny duet.


Data premiery: 3.04.2020 r.

Matthias Goerne i Jan Lisiecki – Beethoven: Lieder: Tracklista:

6 Lieder op. 48
Lyric: Christian Fürchtegott Gellert
1. I. Bitten (“Gott, deine Güte reicht so weit”)
2. II. Die Liebe des Nächsten (“So jemand spricht: Ich liebe Gott”)
3. III. Vom Tode (“Meine Lebenszeit verstreicht”)
4. IV. Die Ehre Gottes aus der Natur (“Die Himmel rühmen des Ewigen Ehre”)
5. V. Gottes Macht und Vorsehung (“Gott ist mein Lied!”)
6. VI. Bußlied (“An dir allein, an dir hab ich gesündigt”)

7. Resignation WoO 149 (“Lisch aus, mein Licht!”)
Lyric: Paul Graf von Haugwitz

8. An die Hoffnung op. 32
(“Die du so gern in heil’gen Nächten feierst”)
Lyric: Christian August Tiedge

9. Gesang aus der Ferne WoO 137
(“Als mir noch die Träne der Sehnsucht nicht floss”)
Lyric: Christian Ludwig Reissig

10. Maigesang op. 52 no. 4 (“Wie herrlich leuchtet mir die Natur!”)
Lyric: Johann Wolfgang von Goethe

11. Der Liebende WoO 139 (“Welch ein wunderbares Leben”)
Lyric: Christian Ludwig Reissig

12. Klage WoO 113 (“Dein Silber schien durch Eichengrün”)
Lyric: Ludwig Hölty

13. An die Hoffnung op. 94 (“Ob ein Gott sei?”)
Lyric: Christian August Tiedge

14. Adelaide op. 46 (“Einsam wandelt dein Freund im Frühlingsgarten”)
Lyric: Friedrich von Matthisson

15. Wonne der Wehmut op. 83 no. 1
(“Trocknet nicht, trocknet nicht, Tränen ewiger Liebe!”)
Lyric: Johann Wolfgang von Goethe

16. Das Liedchen von der Ruhe op. 52 no. 3
(“Im Arm der Liebe ruht sich’s wohl”)
Lyric: Hermann Wilhelm Franz Ueltzen

17. An die Geliebte WoO 140 (“Oh, dass ich dir vom stillen Auge”)
Lyric: Joseph Ludwig Stoll

An die ferne Geliebte op. 98
Lyric: Alois Jeitteles
18. I. Auf dem Hügel sitz ich, spähend
19. II. Wo die Berge so blau
20. III. Leichte Segler in den Höhen
21. IV. Diese Wolken in den Höhen
22. V. Es kehret der Maien, es blühet die Au
23. VI. Nimm sie hin denn, diese Lieder

Matthias Goerne & Jan Lisiecki – Beethoven: Der Liebende, WoO 139

 

 

Poprzedni artykuł„Żebrak i Pies” (fragment powieści Moniki Maciejczyk)
Następny artykułJak Zenek… Meluzynę odnalazł
Justyna Borowiecka
Justyna Borowiecka to redaktor, dziennikarz, fotograf, bloger, freelancer. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2007 r., gdzie przygotowywała relacje przedmeczowe ze spotkań Champions League i reprezentacji Polski. W 2008 r. trafiła do redakcji GKS Bełchatów, a w międzyczasie pracowała w innych mediach elektronicznych takich jak FutbolManiak, Łowimy talenty, Sports.net, Openmusic, Felietony i wiele innych. W 2008 r. rozpoczęła współpracę z portalem Wiadomosci24.pl, gdzie od listopada 2014 roku, pełniła funkcję redaktora. Obecnie piszę m.in. dla NaszeMiasto.pl. W 2012 r. pracowała również w Radiu Róża (polskie radio w Brukseli). W 2013 r. była korespondentem z małopolski w InfoTuba. Pisała także dla Interia360, PiłkaCV i Blasting News. Społecznie pomagała Fundacji Sportowej, gdzie promowała młode talenty piłkarskie. Ma na swoim koncie wiele cykli piłkarskich, te najbardziej popularne to: „Młodzi, zdolni i ambitni”, „Piłkarskie marzenia”, „Warto poznać”, „Chłopcy z Bundesligi” i „Futbolowo-ankietowo” i wiele innych. Od 2011 roku, przez kolejne cztery lata była nominowana w plebiscycie na Najlepszego Dziennikarza Obywatelskiego Roku, w którym zajmowała wysokie miejsce, mieszcząc się zawsze w dziesiątce najlepszych dziennikarzy (6, 4, 9 miejsce, w roku 2014 – zajęła II miejsce w kategorii „Fotoreportaż”). Z powodzeniem prowadzi blog https://usmiechsim.wordpress.com/, gdzie oprócz artykułów sportowo-muzycznych zamieszcza wykonane przez siebie fotografie. Autorka sześciu książek – „Od wywiadu do wywiadu” (luty 2011), „Fotografia – to jest to!” (sierpień 2011) „Chłopcy z Bundesligi” (luty 2012), „Niemcy – moja inspiracja!” (październik 2013), "Wywiad-owo" (luty 2015) i „21” (sierpień 2017). Umiejętnie łączy sport z muzyką i dziennikarstwo z fotografią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here