Krzyk kobiety, czyli rzecz o prawach płci pięknej

0

12742301_10156547717315717_5391698853368472728_nNa Międzynarodowym Festiwalu Poezji w entuzjastycznym Madrycie roznosił się poetyczny krzyk z udziałem pięknego śpiewu Susan Gonzalez i jej współtowarzysza. Oboje melodyjnie ujawniali gwałcenie praw płci pięknej.

Idea benefisu narodziła się na Dominikanie, z impulsem społecznym. Wraz z ludźmi piszącymi, z ponad trzydziestu krajów. Sześć lat temu poetka i pisarka Jael Uribe stworzyła ruch Poetek Międzynarodowych. Artyści, pisarze i muzycy zjechali tego roku do stolicy Hiszpanii, by mówić o wolności kobiet do życia. W ciągu dwóch tygodni recytowano wiersze, tańczono i nucono harmonijnie, a także nawiązywano między sobą znajomości. Owocem tej przyszłościowej idei jest książka. Wydawnictwo UNARIA wydało antologię w języku hiszpańskim pod tytułem „Kwiat pustyni” autorstwa siedemdziesięciu ośmiu poetów. Realny i piękny dokument dla potomnych.

Na Półwyspie Iberyjskim 17 maja 2001 uchwalono ustawę poświęconą prawom kobiet. Zakazuje ona znęcania się nad słabszymi fizycznie i psychicznie. We współczesnych czasach jest poniżającym, by godność kobiety nie była brana pod uwagę. W krajach latynoskich, afrykańskich czy azjatyckich, kobiety nie mają luksusu wolności, a czasami wręcz w ogóle jej nie znają. Słaba płeć jest poniżana. Lekceważona jak rzecz bez wartości. A przecież tylko kobiety tworzą (dają) życie następnej osobie na ziemi. Jak to możliwe, że wszyscy o tym zapominają?

Jest XXI wiek a w Hiszpanii każdego dnia, w wyniku przemocy domowej, umiera jedna kobieta. Statystyki mówią, że piętnaście lat temu, codziennie mordowano nawet kilka kobiet. Obecnie przy pomocy liryki niewiasty proszą o równość i prawo do godnego życia. Postanowiły udowadniać, że kwiaty, kobiety i poezja to coś pięknego, najważniejszego po Bogu w dżungli życia. Stojąc na podium przed audytorium w nowoczesnym świecie i w oknie uniwersum, jakim jest komputer. Mówią o równości istnienia dla wszystkich. Tak też w słoneczną środę marcową rozpoczął się festiwal krzyku poetycznego w Madrycie.

Każdego następnego dnia było coś nowego i innego, bardziej ciekawego. Spotkanie ludzi z różnych kultur, mówiących różnymi językami, lecz o jednej ważnej sprawie – o godności dla każdej kobiety. Czwartego dnia w Centrum Buenavista, lirycy przedstawili swoją pracę literacką, mówiącą, że piękna się nie dziesiątkuje. Następnie zademonstrowano sztukę opartą na faktach autentycznych pt. „Niebieskie więzienie” o kobietach w Afganistanie. Potem krótka dyskusja na temat znaczenia teatru w zwalczaniu przemocy. W godzinach popołudniowych, literackie towarzystwo międzynarodowe imponowało swoimi poetycznymi występami artystycznymi.

Tej samej nocy w ekskluzywnej Sali Ventas przy ulicy Alcala, odbyła się uroczysta kolacja z prezentacją krzyku magicznego i cudowności istnienia. Szefowa fundacji, Jael Uribe wykonała dominikański taniec regionalny „Amacaoma” (na boso). Wręczyła nagrody za szczególne osiągnięcia na rzecz M.P.I. Uhonorowani otrzymali urokliwe statuetki „Kobiety Alada”. Kolejnego dnia w powietrzu roznosiły się recytatorskie rymy i prowadzono dyskusję na temat osobistych doświadczeń w kwestii przemocy wśród rodu niewieściego. Emocjonalnie i kolektywnie Asha Ismail Omar doprowadziła publiczność do smutku. Przekazano jej zebrane fundusze na program edukacyjny, wobec okaleczania żeńskich narządów płciowych. Wszyscy zainteresowaniem obejrzeli wspaniały spektakl i taniec wolności, gdzie można było wyczuć smak czasu i delikatności, jaką powinna być egzystencja.

Następnie w Centrum Jose Hierro kontynuowano recytację i wymianę doświadczeń w rozwiązywaniu problemów przemocy. Dwunastego marca w teatrze Ateneo deklamowano wiersze w formie płaczu Pustynnych Kwiatów. Udowodniono zgromadzonym różne racje, że nietolerancja wobec kobiet prowadzi do upadku cywilizacji. Złożono hołd arabskim niewiastom i wszystkim mężczyznom, którzy cierpią pod jarzmem archaicznych zwyczajów takich jak kamieniowanie, obrzezanie kobiet czy zbrodnie honorowe.

Ostatnim wydarzeniem festiwalu i zamknięciem „wrzasku” kobiecego, było wydarzenie w Instytucie Egipskim z udziałem Abdo Tonnsi. Pisarze hiszpańsko-arabscy podkreślili w swych wierszach piękno znaczenia równości kobiet. Koordynator madryckiego spotkania, Asunción Caballero, wraz z ruchem Poetek Międzynarodowych (M.P.I.) z siedzibą w Republice Dominikany, zaprosili zwolenników do współpracy.

Kobiety z ziemskiego padołu muzułmańskiego, afrykańskiego i latynoskie są bite, gwałcone i zabijane. Swoje piękno mają dopiero w ciemnościach Edenu. Natomiast białogłowy z Europy w dużym stopniu posiadają swoje prawa, choć do pełnej równości wciąż jeszcze wiele i tu brakuje. Mimo to zazwyczaj mogą one swobodnie decydować o macierzyństwie i o swoim ciele. Musimy walczyć z nietolerancją, dyskryminacją i przemocą. Tylko w ten sposób zadbamy o rozwój przyszłych pokoleń, a także naszej kultury i cywilizacji.

Poprzedni artykułAnatewka – recenzja restauracji (Łódź)
Następny artykułJaki krawat kupić?
Bogumiła Olaniecka
Urodziła się w starym i pięknym, hetmańskim Zamościu. Dzieciństwo upłynęło jej w Marianowie zachodniopomorskim, przy szlaku cysterskim z XII i XIII wieku. Natomiast młodość spędziła w Szczecinie, portowym nadbałtyckim mieście. To miasto było dla niej całym światem. Wraz z renesansowym Zamkiem Książąt Pomorskich, rodu Gryfitów – fascynowało ją i wypełniało cudownym przeżyciem młodzieńczego wieku. W końcu trzeba było jednak wyruszyć w świat za pracą i godnością. Obrała kierunek – Madryt – z biletem w jedną stronę i małą, podręczną walizką. Ambasadą i ostoją duchową był dla niej kościół polski w Madrycie w dzielnicy Pacyfico. Jest laureatką kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów poetyckich. Prezentuje swoją twórczość w tomikach i almanachach literackich. Jest też współautorką wielu książek wydanych przez wydawnictwo świętego Macieja Apostoła o tematyce religijnej i anty magicznej. Piękne turpistyczne uczucie na obcej ziemi i tajemniczą namiętność lokuje w swoich książkach, między wersetami…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here