Klasyczny garnitur

0

Każdy mężczyzna powinien mieć w szafie co najmniej jeden klasyczny garnitur. A jeszcze lepiej co najmniej dwa: jeden formalny, granatowy lub grafitowy na okazje wieczorowe i drugi swobodniejszy w jaśniejszym kolorze, a nawet we wzory: prążki lub kratę – do zastosowań dziennych, na uroczystości rodzinne i inne mniej formalne, ale uroczyste okazje.

Należy jednak pamiętać, że mężczyzna nawet w najlepszym garniturze będzie wyglądał źle, jeśli niewłaściwie dobrany będzie jego rozmiar. A ponieważ niewłaściwe dobieranie rozmiaru ubioru jest najpowszechniejszym błędem popełnianym przez polskich mężczyzn, poświęcę chwilę uwagi temu zagadnieniu. Jak ważny jest rozmiar można się przekonać patrząc na poniższe zestawienie. Wiem: każdy wybuchnie śmiechem na widok lewego zdjęcia. Ale przecież to jest powszechny widok w naszych biurach, na ulicach czy imprezach. Gdy patrzy się na zestawione obok siebie zdjęcia, nikt nie ma wątpliwości, który garnitur ma właściwy rozmiar. Ale kiedy stanie się przed lustrem przymierzalni i nie ma się skali porównawczej, a ma się niezbyt fachowe podpowiedzi sprzedawcy, to sprawa nie wygląda już tak jednoznacznie. Dlatego, na kolejnych grafikach pokazuję to co najważniejsze przy dobieraniu rozmiaru. To jest wiedza podstawowa, którą każdy mężczyzna musi posiadać.

Moda_meska_garnitur_06

Moda_meska_garnitur_07

Moda_meska_garnitur_08

Kwestia długości spodni budzi zawsze najwięcej kontrowersji, bo każdy dżentelmen wyssał z mlekiem matki niezachwiane przekonanie, że spodnie mają tworzyć nad butem jedną fałdę. Zatem, gdy nie ma fałdy – spodnie są za krótkie, gdy są dwie fałdy – spodnie są za długie. Otóż po pierwsze, zasada ta brzmi nieco inaczej; mianowicie tak, że spodnie mogą tworzyć nad butem jedną fałdę. A to, że mogą wcale nie znaczy, że muszą! Po drugie, zasada ta była formułowana wtedy, gdy szerokość nogawek wynosiła 22 cm i więcej. I przy takiej szerokości spodni, wyglądało bardzo estetycznie, gdy przód nogawki lekko opierał się na bucie tworząc małe załamanie. Z chwilą, gdy modne stały się nogawki o szerokości 17 – 19 cm (a bywają i węższe), ta zasada straciła sens. Tak wąskie spodnie, nawet gdy są za długie bardzo nieznacznie – wyglądają nieestetycznie. Nie tworzy się ta jedna mityczna fałda z przodu, tylko zmarszczenia (lub wręcz harmonijka) na całym obwodzie. Czyli zasada brzmi: żadnych fałd czy załamań: nogawka ma tworzyć niczym niezakłóconą linię.

Moda_meska_garnitur_14a

Dwuczęściowy garnitur jednorzędowy z marynarką z klapami otwartymi, zapinaną na dwa guziki, to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Takie garnitury przeważają też w salonach z męską odzieżą. Przeważnie w kolorach szarym lub granatowym. Jeśli ktoś posiada jeden tylko garnitur, to najrozsądniej jest, jeśli jest to garnitur granatowy. Garnitury w prążki lub kratę, że już nie wspomnę o garniturach w zdecydowanych kolorach – to już opcja dla mężczyzn świadomych swojego stylu i posiadających w swojej szafie większy ich wybór.

Moda_meska_garnitur_22

Garnitury trzyczęściowe (z kamizelką) nigdy nie wyszły z mody i zawsze były oznaką elegancji i wyrafinowania. Ale właśnie przeżywają drugą młodość i przewiduję, że będą na topie przynajmniej przez kilka najbliższych sezonów. Do kolekcji polskich firm odzieżowych będą oczywiście wchodzić ostrożnie i z opóźnieniem, ale warto się za nimi rozejrzeć już dziś.

Moda_meska_garnitur_19

Garnitur dwurzędowy wrócił do łask po latach wypchnięcia na margines. Jest znacznie bardziej efektowny od garnituru jednorzędowego, ale też stawia większe wymagania osobom chcącym go nosić. Bo po pierwsze wymaga smukłej sylwetki, a po drugie pewnej dozy poświęcenia, bowiem dwurzędowej marynarki nie powinno się rozpinać. Ale za to szczupły mężczyzna w dopasowanym dwurzędowym garniturze wygląda odlotowo.

Więcej o modzie męskiej można przeczytać na blogu: http://janadamski.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here