Jak prowadzić skuteczne przesłuchanie? (recenzja książki)

2

Ostatnio miałem okazję zapoznać się z interesującą pozycją o (nieco mylnym) tytule „Podręcznik manipulacji”. Sprawdza się w tym przypadku stare polskie powiedzenie, iż nie należy oceniać książki po okładce, choć muszę przyznać, że jestem bardzo mile zaskoczony jej zawartością.

I mimo, iż ów podręcznik nie jest poświęcony manipulacjom, a przesłuchaniom, nie zmienia to faktu, że już od pierwszej swej strony skutecznie „wciąga” on czytelnika w świat tzw. profesjonalnych demaskatorów. Autor, Gregory Hartley, to oficer US Army, będący specjalistą w przesłuchiwaniu jeńców. Jego bogate doświadczenie oparte jest chociażby na wspomnieniach z wojny w Zatoce Perskiej. Współpracuje z CIA, a także pracuje jako konsultant i wykładowca. Jego współautorka, Maryann Karinch, to miłośniczka sportów, coach speaker i znawczyni mowy ciała. Napisała wiele książek o NLP i komunikacji niewerbalnej. Dzięki jej talentowi pisarskiemu,  podręcznik Hartley’a został napisany w przystępnym i zrozumiałym języku, pozbawionym prawniczo-wojskowego żargonu.

To swoiste połączenie zapewniło książce niezwykłą jakość, którą ciężko przecenić. Liczne wspomnienia i anegdoty z okresu wojny na Bliskim Wschodzie powodują, że czytelnik czasem czuje się, jak gdyby czytał powieść, co, nie ukrywam, pozytywnie wpływa na atrakcyjność tej pozycji. Warto w tym momencie dodać, ze przesłuchania w wykonaniu Hartley’a nie wyglądały tak, jak częstokroć pokazywała to ostatnimi czasy telewizja. Autor stanowczo odcina się od tego rodzaju praktyk, pisząc: Niestety, reputacja dbających o nasze bezpieczeństwo zawodowców została nadszarpnięta przez grupę całkowitych amatorów, uciekających się do niegodnych środków.

Książkę zdecydowanie polecam wszystkim tym, którzy chcą zapoznać się z metodami prowadzenia przesłuchań, a szczególnie tym, którzy bardziej lub mniej są związani z tematyką działań policji, służb specjalnych, ośrodkami prawniczymi i politologicznymi. Pod względem marketingu podręcznik ten również w pewnym stopniu dostarcza wiedzy na temat ludzkiej psychiki i zachowaniach w sytuacjach stresowych.

Wydawnictwo Bellona
Ilość stron: 240
Wymiary: 145×205
Oprawa: broszurowa

 

2 KOMENTARZE

  1. Ja zanim przeczytam jakąś książke, czytam opis (na koncu, lub odwrocie okladki) na ogól sięgam po kiążki sprawdzonych pisarzy :), ale nowości tez lubie :)…Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here