Jak gospodarka hormonalna wpływa na wygląd naszego ciała – działanie konkretnych hormonów

0

Hormony są substancjami chemicznymi wytwarzanymi w gruczołach wewnątrzwydzielniczych lub z wyspecjalizowanych zespołów komórek, które wydzielają substancje hormonalną wprost do krwi. Każdy z nich spełnia określoną funkcję w organizmie człowieka.

Somatotropina

Somatotropina jest inaczej nazywana hormonem wzrostu. Głównym działaniem tego hormonu jest pobudzanie wzrostu u dzieci. Z kolei u osób dorosłych nadprodukcja hormonu wzrostu może wywoływać akromegalię. Dolegliwość ta charakteryzuje się nadmiernym rozrostem niektórych części ciała ,np. stóp, rąk, czy żuchwy.

Estrogeny

Estrogeny są żeńskimi hormonami. Wpływają m.in na nawodnienie dotlenienie i odżywienie skóry. Oprócz tego uodparniają one skórę na działanie drobnoustrojów. wspomagają proces gojenia się ran, wpływają na zaokrąglenie sylwetki, ukształtowanie się piersi i żeńskich narządów płciowych. Niedobór tych hormonów doprowadza do utraty elastyczności skóry, a także do jej nadmiernego przesuszania się. Nadmiar tych hormonów z kolei wpływa na powstawanie cellulitu, a także gromadzenie się tkanki tłuszczowej na pośladkach, udach, brzuchu.

Antrogeny

Antrogeny obejmują męskie hormony płciowe takie, jak testosteron, dihydrotestosteron (DHT) oraz androstendion. Hormony te uaktywniają się w procesie dojrzewania i mają wpływ na twardnienie skóry całego ciała, pojawienie się gęstego i ciemnego owłosienia, występowanie zarostu na twarzy, łysienie, łamliwość naczyń krwionośnych. Zarówno niedobór, jak i nadmiar prowadzi do negatywnych skutków wpływających na wygląd. Nadmierna produkcja takich hormonów z tej prowadzi do wystąpienia łojotoku, trądziku pospolitego oraz starzenia się skóry, na skutek utraty elastyczności. Z kolei nadmiar androgenów u kobiet skutkuje pojawieniem się męskiego owłosienia na twarzy, łysieniem oraz zespołem policystycznych jajników.

Hormony tarczycy

Innymi hormonami wpływającymi na wygląd, są hormony tarczycy. Przy ich niedoborze występuje przesuszona, szorstka, a także łuszcząca się skóra, łamliwość, suchość oraz wypadanie włosów, łamliwość i zażółcenie paznokci, rozstępy na skórze, uciążliwy trądzik, nieuzasadnione tycie. Ponadto nadmiar takich hormonów wpływa na pojawienie się potliwości, łojotoku, tłustej cery, zaczerwienienia skóry, pojawieniem się trądziku, wypadaniem włosów, łysieniem plackowaty a także nadmiernym chudnięciem. Charakterystyczne jest to, że spadek masy ciała jest niczym nieuzasadniony. Kilogramy spadają mimo, że nie zmieniły się nawyki żywieniowe.

Podsumowując można powiedzieć, że hormony produkowane przez organizm człowieka są w stanie w znacznym stopniu wpłynąć na jego wygląd. Dlatego też, jeżeli występują różnego rodzaju problemy hormonalne, to również następują często niekorzystne zmiany w wyglądzie ciała. U kobiet w wyniku zaburzeń hormonalnych może pojawić się grube, czarne owłosienie, którego ciężko się pozbyć. Jedynym co może pomóc w tym przypadku, to współpraca z endokrynologiem, który wprowadzi odpowiednie leczenie mające za zadanie wyregulować poziom hormonów w organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here