Jądro ciemności PO IRACKU

0

Źródło: http://blog.news-record.com/Tam codziennie dochodzi do aktów przemocy i terroru. Co rusz ktoś ginie, ktoś inny zostaje zgwałcony. Wojna już dawno się skończyła. Piekło pozostało.

 

             Mimo regularnych, jawnych aktów przemocy i łamania praw człowieka, Irak przestał przyciągać uwagę światowej opinii publicznej. Dziennikarze znudzili się arabskim grajdołem, w którym sytuacja w miarę się ustabilizowała. W miarę, bo nie ma otwartej walki. Są tylko pojedyncze ataki terrorystyczne, porwania i niekiedy mordy na ludności cywilnej. Społeczeństwo irackie przyzwyczaiło się do śmierci tak bardzo, że nie robi ona wrażenia nawet na najmłodszych. Zabijają więc wszyscy i wszystkich. Zacierają się granice między żołnierzami, terrorystami, bojownikami plemiennymi i zwykłymi mieszkańcami, bo każdy z nich walczy o swoje i każdy jest winny obecnej sytuacji.


Katorga kobiet

            Od czasu obalenia dyktatury Husajna, przemoc w rodzinie stała się niezwykle powszechna. Obecnie w Iraku dochodzi do częstych gwałtów i podpaleń. Spośród wszystkich pożarów, tylko niewielki ułamek to prawdziwe wypadki w kuchni bądź samobójstwa. Większość jest działaniem umyślnym, karą dla kobiet za niewierność, rozwiązłość (w co zalicza się współżycie przed ślubem) lub związanie się z mężczyzną nietolerowanym przez rodzinę. Odwetu za „plamę" na honorze dokonują najczęściej mężowie, bracia, ojcowie lub inni członkowie familii. Przyzwolenie społeczne na zbrodnie jest szokujące. Sama policja kwalifikuje wiele podpaleń jako nieszczęśliwe wypadki.

            Irene Khan, sekretarz generalna Amnesty International przypomina:

Niektórym z was znane jest wideo, umieszczone w Internecie, na którym można zobaczyć, jak Du'a Aswad, młoda dziewczyna z ludu Jazydów, jest kamienowana na śmierć, za to, że zakochała się w sunnicie. To bulwersujące nagranie, ale niestety wiele kobiet żyje w codziennym strachu przed przemocą.

Jak donosi Centrum Niezależnych Mediów Polska, powszechne gwałty na kobietach dokonywane są przez wszystkie siły w kraju, w tym oddziały rządowe i wojska koalicyjne. Warto przypomnieć tu sprawę czterech amerykańskich żołnierzy z drugiej elitarnej brygady 101, którzy z premedytacją napadli na iracką rodzinę i na oczach domowników, jeden po drugim gwałcili 14-letnią Abir Kasim al-Dżanabi. Następnie zamordowali swoją ofiarę, jej 6-letnią siostrę i oboje rodziców. Dla zamaskowania śladów podpalili całe domostwo.


Amerykańska wolność

            Wieść o Amerykanach polujących na Irakijczyków niczym na dzikie zwierzęta, mrozi krew w żyłach. To już nie brutalne filmy i zdjęcia z udziałem żołnierzy USA i lokalnych więźniów. Wszystko zaczęło się od incydentu z ochroniarzem prywatnej firmy Blackwater Worldwide, dbającym o bezpieczeństwo dyplomatów. Z niewyjaśnionych przyczyn zastrzelił on irackiego lekarza, jadącego z matką do szpitala. Gdy samochód zamordowanego zbliżał się do konwoju, ochrona tejże firmy obsypała okolicę gradem kul, zabijając przy tym 17 cywilów i raniąc kilkudziesięciu innych.

            Tylko w ciągu pierwszych dwóch lat działalności firmy na terenie Iraku, ochroniarze z USA uczestniczyli w blisko 200 strzelaninach, przy czym w ponad 80% oni pierwsi otwierali ogień. Sprawę pogarsza fakt, że członkowie obstawy posiadają immunitet i nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności przed irackimi sądami. W wyniku tego ochroniarze, powodując liczne wypadki, nie zatrzymują się nawet, by pomóc ofiarom swoich wybryków. Wszystko wskazuje na to, że kowboje z Blackwater odnaleźli w Iraku swój Dziki Zachód.


Kup teraz: prawa człowiekaŹródło: http://republika.pl/blog_np_4957/

            Kolejną niepochlebną informację o Iraku przedstawiła organizacja Outrage. Według niej, nowo wybrane władze celowo mordują mniejszości seksualne. ONZ potwierdziła, że po upadku rządów dyktatorskich, sytuacja homoseksualistów uległa znacznemu pogorszeniu. Często padają oni ofiarą grasujących po kraju szwadronów śmierci, które znane są z licznych porwań i egzekucji. Telewizja CNN przedstawiła historię 16-letniego Kamala, który został uprowadzony przez taką grupę. Porywacze zorientowali się, że jest homoseksualistą, gdy zobaczyli jego wydepilowaną klatkę piersiową. Przez 15 dni chłopiec był regularnie gwałcony, po czym zwrócony rodzinie w zamian za okup 1500 dolarów.

             Kamal miał niezwykłe szczęście – jego rodzicom udało się kupić wolność syna. Dużo gorszy los spotkał 38 osób niewiadomego pochodzenia, które zostały zamordowane i złożone w masowym grobie w wiosce Abu Tomma. Gdy policja natrafiła na to wstrząsające znalezisko, wszystkie ciała miały związane ręce i widoczne ślady po torturach. Tuż przed pogromem, części osób założono opaski na oczy. Ciężko uwierzyć, ale ten niezwykły sadyzm oprawców gości w tych stronach od lat. Nieco przed odkryciem w Abu Tomma, na podobne znalezisko natrafiono w pobliżu miasta Kut. Tym razem 22 osobom nałożono na głowy plastikowe torby. Dopiero później wszystkich zastrzelono i zakopano.

             Bestialstwo na Bliskim Wschodzie budzi na Zachodzie strach i trwogę. Prawa dżungli wygrywają z prawami człowieka. W świecie, gdzie demokracja jest bezużyteczna, a odmienność każdej maści tępiona, zaprowadzenie porządku graniczy niemalże z cudem. ONZ, dotychczas niezbyt silnie zaangażowana w sprawy Iraku, powinna nieco bardziej zainteresować się problemem łamania praw człowieka w tym kraju. W przeciwnym razie, pozostawione bez wsparcia organizacje pozarządowe nie będą w stanie pomóc potrzebującym, a na usta znów będą cisnąć się słowa z Jądra ciemności Josepha Conrada Korzeniowskiego: Zgroza! Zgroza!

———————-
"POLISH ZONE", NR 16, LUTY 2009, str. 14.
http://www.polishzone.co.uk/news/show/664
lub:
http://www.polishzone.co.uk/uploaded/PZ16.pdf , str. 14.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here