Inscenizacja: 13 grudnia ’81 – pamiętasz?

0

W samo południe na Pasażu Schillera zorganizowano inscenizację wprowadzenia stanu wojennego. – Chcemy pokazać, że warto pamiętać o tej rocznicy – mówi współorganizator, pani poseł Hanna Zdanowska.

Niemal wszystkie miasta Polski zorganizowały podobne widowiska. W Łodzi wyróżniało się ono z pozostałych ułożonym ze świeczek napisem „Solidarność” oraz oryginalnym przebiegiem inscenizacji.

– Zaczynamy w nocy 12 grudnia w łódzkich pubach. Ubrani w mundury ZOMO będziemy siać postrach i przypominać o rocznicy jednego z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej naszego kraju. Forma mocna, ale treść ważna i warta przypomnienia – mówią organizatorzy widowiska.


– To druga z kolei akcja tego typu, zorganizowana przez Koło Aktywności PO. Robimy to głównie dla młodych ludzi w celach edukacyjnych oraz dla tych, którzy pamiętają te tragiczne wydarzenia – opisuje Hanna Zdanowska. – Warto przypomnieć Polakom jak wiele się zmieniło od tamtego czasu – dodaje.


Na wielu uczestnikach inscenizacja zrobiła olbrzymie wrażenie. – Nigdy nie zapomnę tych ciężkich czasów, które przeżyłam wraz z bliskimi – wyrzuca z siebie pani Janina. – Sytuacja była na tyle dramatyczna, że kobiety zorganizowały marsz głodowy ulicą Piotrkowską. Cieszę się, że młodzi ludzie pamiętają o wydarzeniach z 1981 roku. To bardzo ważne dla nas wszystkich – tymi słowami kończy swoją wypowiedź.


Data 13 grudnia 1981 roku powinna tym bardziej wzbudzać emocje, że Instytut Pamięci Narodowej opublikował niedawno notatkę obciążającą generała Wojciecha Jaruzelskiego i przeczącą jego dotychczasowej wersji wydarzeń. Wynika z niej, że generał prosił Związek Radziecki o interwencję wojskową. Sam Jaruzelski uznał publikację za kłamstwo i „nagłośnioną popłuczynę”. Kontrowersje postara się rozwiać Sąd Okręgowy w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here