Hamon. Wiatr zmian we Francji

0

We Francji trwa kampania wyborcza. Media skupiają się głównie na trzech kandydatach – Francois Fillonie, Marine Le Pen oraz Emmanuelu Macronie – w większości pomijając kandydata francuskiej Partii Socjalistycznej, Benoit Hamona. Zwycięzca prawyborów w PS, który pokonał byłego premiera Manuela Vallsa – Hamon – jest zapowiedzią całkowitej zmiany kursu. Głoszone przez Hamona postulaty są przełomem, zarówno te socjalne, jak i ekologiczne.

Benoit Hamon, który przez krótki czasu sprawował funkcję ministra edukacji, z której zrezygnował po gospodarczym skręcie prezydenta Hollande’a w prawo, ma szanse na dostanie się do drugiej tury wyborów. Tuż po ogłoszeniu zwycięstwa w prawyborach wezwał on swojego konkurenta, Yannicka Jadota, do połączenia sił, co doprowadziło do zawarcia porozumienia na francuskiej lewicy pomiędzy Jadotem i Hamonem. Porozumienie to było było do przewidzenia, gdyż zarówno Benoit Hamon jak i Jadot mają wspólne poglądy na kwestie dotyczące ekologii oraz spraw społecznych. Kampania Hamona jest okazją do przywrócenia Partii Socjalistycznej jej dawnej świetności i zmianie kursu, aby skierować ją w kierunku modelu państwa dobrobytu, co zresztą widać po jednym z głównych postulatów Hamona, który już teraz myślą wybiega w przyszłość mówiąc o wprowadzeniu dochodu podstawowego w wysokości 750 euro, który byłby wypłacany każdemu obywatelowi i każdej obywatelce Francji powyżej 18 roku życia.

Kampania Benoit Hamona, człowieka spoza układu, spotkała się entuzjastyczną odezwą sporej części społeczeństwa francuskiego, w tym również młodych ludzi. Nie ma powodów do zdziwienia. Hamon jest człowiekiem, który wzbudza pozytywne odczucia oraz doskonale zna i rozumie potrzeby zwykłych ludzi. Jego program został opracowany z myślą o społeczeństwie, aby zapewnić lepsze jutro wszystkim Francuzom i Francuzkom, chronić środowisko naturalne Francji oraz zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne państwu. Dodatkowo jest on jedynym kandydatem, który ma realny program odejścia od neoliberalnego modelu państwa i budowy państwa obywatelskiego i społecznego.

Dodatkowo kampania wyborcza Hamona jest powiewem świeżości nie tylko na francuskiej scenie politycznej, lecz również w samej Partii Socjalistycznej. Zwycięstwo w prawyborach oraz aktywna kampania, której towarzyszy entuzjazm działaczy, jak również dużej części społeczeństwa francuskiego, daje Hamonowi nie tylko silną pozycję w PS, ale doprowadza do tego, iż partia skręca w lewo. Hamon stał się nadzieją na naprawianie Partii Socjalistycznej oraz odbudowę francuskiej lewicy, do czego już się w znacznym stopniu przyczynił poprzez porozumienie z kandydatem francuskich Zielonych, Jadotem.

Bez względu na to, jaki będzie wynik wyborów, Benoit Hamon będzie silnym głosem społeczeństwa francuskiego. Jego kampania zaktywizowała dużą liczbę ludzi, którzy z ogromnym entuzjazmem włączyli się w działania, aby przyczynić się do realizacji prospołecznej wizji człowieka, który jest nadzieją dla całej Francji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here