Hamon. Wiatr zmian we Francji

0
488

We Francji trwa kampania wyborcza. Media skupiają się głównie na trzech kandydatach – Francois Fillonie, Marine Le Pen oraz Emmanuelu Macronie – w większości pomijając kandydata francuskiej Partii Socjalistycznej, Benoit Hamona. Zwycięzca prawyborów w PS, który pokonał byłego premiera Manuela Vallsa – Hamon – jest zapowiedzią całkowitej zmiany kursu. Głoszone przez Hamona postulaty są przełomem, zarówno te socjalne, jak i ekologiczne.

Benoit Hamon, który przez krótki czasu sprawował funkcję ministra edukacji, z której zrezygnował po gospodarczym skręcie prezydenta Hollande’a w prawo, ma szanse na dostanie się do drugiej tury wyborów. Tuż po ogłoszeniu zwycięstwa w prawyborach wezwał on swojego konkurenta, Yannicka Jadota, do połączenia sił, co doprowadziło do zawarcia porozumienia na francuskiej lewicy pomiędzy Jadotem i Hamonem. Porozumienie to było było do przewidzenia, gdyż zarówno Benoit Hamon jak i Jadot mają wspólne poglądy na kwestie dotyczące ekologii oraz spraw społecznych. Kampania Hamona jest okazją do przywrócenia Partii Socjalistycznej jej dawnej świetności i zmianie kursu, aby skierować ją w kierunku modelu państwa dobrobytu, co zresztą widać po jednym z głównych postulatów Hamona, który już teraz myślą wybiega w przyszłość mówiąc o wprowadzeniu dochodu podstawowego w wysokości 750 euro, który byłby wypłacany każdemu obywatelowi i każdej obywatelce Francji powyżej 18 roku życia.

Kampania Benoit Hamona, człowieka spoza układu, spotkała się entuzjastyczną odezwą sporej części społeczeństwa francuskiego, w tym również młodych ludzi. Nie ma powodów do zdziwienia. Hamon jest człowiekiem, który wzbudza pozytywne odczucia oraz doskonale zna i rozumie potrzeby zwykłych ludzi. Jego program został opracowany z myślą o społeczeństwie, aby zapewnić lepsze jutro wszystkim Francuzom i Francuzkom, chronić środowisko naturalne Francji oraz zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne państwu. Dodatkowo jest on jedynym kandydatem, który ma realny program odejścia od neoliberalnego modelu państwa i budowy państwa obywatelskiego i społecznego.

Dodatkowo kampania wyborcza Hamona jest powiewem świeżości nie tylko na francuskiej scenie politycznej, lecz również w samej Partii Socjalistycznej. Zwycięstwo w prawyborach oraz aktywna kampania, której towarzyszy entuzjazm działaczy, jak również dużej części społeczeństwa francuskiego, daje Hamonowi nie tylko silną pozycję w PS, ale doprowadza do tego, iż partia skręca w lewo. Hamon stał się nadzieją na naprawianie Partii Socjalistycznej oraz odbudowę francuskiej lewicy, do czego już się w znacznym stopniu przyczynił poprzez porozumienie z kandydatem francuskich Zielonych, Jadotem.

Bez względu na to, jaki będzie wynik wyborów, Benoit Hamon będzie silnym głosem społeczeństwa francuskiego. Jego kampania zaktywizowała dużą liczbę ludzi, którzy z ogromnym entuzjazmem włączyli się w działania, aby przyczynić się do realizacji prospołecznej wizji człowieka, który jest nadzieją dla całej Francji.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAdam Morawski: „Handball moja pasja i sposób na życie”
Następny artykułPremier League: Andre Gray – to filar drużyny…
Dawid Wiktor
Dawid Wiktor - aktywista działający na rzecz praw człowieka i praw cyfrowych. Zwolennik przejrzystości instytucji, reformy prawa autorskiego oraz wolności mediów. Członek ruchu obywatelskiego Nowa Alternatywa. Na co dzień zajmuje się informatyką głównie pracując przy projektach. Dodatkowo pasjonat nowych technologii, literatury oraz sztuki uważający również, iż technologia powinna być wykorzystywana do poprawy jakości życia. Aktywnie uczestniczył m.in. w europejskiej inicjatywie obywatelskiej przeciwko TTIP i CETA, a także zaproponował zmiany w europejskiej dyrektywie dotyczącej e-prywatności w trakcie trwania konsultacji związanych z jej nowelizacją. W swoich tekstach podejmuje tematy wolności informacji, praw człowieka, swobód obywatelskich, aktywizmu oraz spraw społeczno-politycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here