Donald Trump. Dziwny prezydent

0
Autor zdjęcia: Cezary P, Creative Commons Attribution-Share licence

Donald Trump wśród wszystkich dotychczasowych 45 prezydentów Stanów Zjednoczonych jest postacią nie tylko unikalną ale także postacią dziwną. Jest jedynym prezydentem amerykańskim, który zasiadł na fotelu prezydenckim w Gabinecie Owalnym Białego Domu bez żadnego doświadczenia politycznego, bez obycia międzynarodowego i bez rozbudowanych kontaktów międzyludzkich. Donald Trump nie lubi dziennikarzy. Z reguły nie przyjmuje zaproszenia na spotkania z mediami. Nic więc dziwnego, że dziennikarze odwzajemniają mu antypatią.

Prezydent dziwnie się zachowuje w okresie szalejącej w USA epidemii koronowirusa, która pochłonęła w Stanach Zjednoczonych rekordową w świecie liczbę ofiar śmiertelnych. W chwili, gdy piszę te słowa w USA zmarło na epidemię ponad 100 tysięcy osób. Kiedy wybuchła w Ameryce epidemia Trump lekceważył jej zagrożenie i nadal chwali się, że nie boi się koronowirusa. Ostatnio ujawnił, że profilaktycznie codziennie zażywa tabletkę hydroksychlorochiny co ma go uodpornić na zakażenie wirusem. W ogóle fizycznie 73-letni Trump trzyma się świetnie. Jest wysokim mężczyzną przy wzroście 190 cm waży 110 kg. Ma jednak nadwyżkę cholesterolu LDL. Wynosi ona 143.

Trump lekceważy ostrzeżenia fachowców o epidemii. Jego współpracownicy w Białym Domu w obawie przed zwolnieniem nie krytykują prezydenta. Trump pobił rekordy w historii Stanów Zjednoczonych pod względem liczby zmian personalnych zarówno w Białym Domu jak i w rządzie federalnym. Obecnie jedyną osobą w Białym Domu, która ma odwagę nie w pełni podzielać poglądy prezydenta na zagrożenie koronawirusem jest prof. Anthony Fauci szef Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. To jemu 71 % Amerykanów wierzy w ocenie zagrożenia wirusem. Nadal jednak 36% podziela pogląd prezydenta.

Trump jest bufonowaty i zawsze pewny siebie. Nie przyznaje się do błędów i uważa się za genialnego prezydenta. Porównuje się z prezydentem Lincolnem. Zarzuca prasie, że traktuje go gorzej niż Abrahama Lincolna. Występuje z wątpliwymi zarzutami wobec różnych osób. Kiedy oskarżył męża Miki Brzezińskiej (córki prof. Z. Brzezińskiego), ta nazwała Trumpa „chorym, obrzydliwym człowiekiem”.

Trump jest zmienny i nieprzewidywalny w polityce zagranicznej o czym świadczy jego polityka wobec Chin, okresowo przyjazna, a innym razem wroga i pełna zapowiedzi o różnych sankcji. Aby lepiej bronić interesów Waszyngtonu Trump dokonał rewizji układu współpracy gospodarczej z Meksykiem i Kanadą. Lansuje hasło „Ameryka First”, („Ameryka Przede wszystkim”) i grozi zmianą polityki wobec NATO jeżeli pozostałe kraje członkowskie nie zwiększą swych wydatków na obronę. Niejasne jest również stanowisko Trumpa odnośnie obecności militarnej Stanowi Zjednoczonych w różnych krajach. Ostatnio pojawiły się nawet spekulacje o możliwości wycofania wojsk amerykańskich z Niemiec, co skwapliwe niektórzy wykorzystali by sugerować przetransportowanie tych wojsk do Polski.

Trzykrotnie w historii Stanów Zjednoczonych próbowano usunąć prezydenta ze stanowiska w drodze procesu impeachment. Dotyczyło to Andrew Johnsona, w XIX w., Billa Clintona w 1999 r. i Donalda Trumpa w lutym 2020 r. Demokraci wysunęli wobec Trumpa dwa zarzuty. Pierwszy dotyczył nadużycia władzy, drugi utrudniania dochodzenia w tej sprawie. Senat, gdzie większość mieli republikanie, uniewinnił jednak prezydenta. Ostatnio prawnik prezydenta Jay Sekulow poinformowała Sąd Najwyższy USA, że zamierza wystąpić o czasowe zwolnienie prezydenta z odpowiedzialności karnej w czasie, gdy zasiada w Białym Domu. Prezydenta nie będzie można pociągnąć w tym czasie do składania zeznań, ani prowadzić wobec niego żadnych dochodzeń.

Donald Trump uważa się za bilionera. Ile ma majątku nie wiadomo, ponieważ podaje rożne dane dotyczące jego majątku. Raz twierdzi, że jego majątek przekracza 10 mld dol., innym razem ocenia go na kilka mld. Instytucje finansowe gotowe są mu przyznać 4-5 mld dol. Trump starannie ukrywa wartość swojego majątku. Odmawia również ujawnienia swojego zeznania podatkowego.

Epidemia koronowirusa wpłynęła na zachowanie prezydenta. Stał się jakby mniej energiczny, powolniejszy, choć startuje w kampanii wyborczej i rywalizuje z demokratą Joe Bidenem. Obaj zresztą atakują się wzajemnie. W chwili obecnej to Biden ma większe od Trumpa poparcie w sondażach ogólnokrajowych. Natomiast prezydent ma więcej pieniędzy zgromadzonych na swym funduszu wyborczym i jest bardzie widoczny na scenie politycznej.

Poprzedni artykułMasters – album „Masters” – Idealny na wakacyjne wieczory…
Następny artykułAndrzej Jarmakowski: „Wałęsa był fatalny w spotkaniach kameralnych, ale z tłumem potrafił grać”
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here