Co to jest detoks polekowy?

0

Tak naprawdę w naszym kraju bardzo mało mówi się o uzależnieniu od leków. Niestety jest to problem, który występuje coraz częściej, a skutki tego schorzenia mogą być dramatyczne. Z tego artykułu dowiesz się jednak, gdzie skierować się po pomoc. Będziesz także wiedział, co to jest detoks polekowy i jak się go wykonuje, zapraszamy do lektury!

1. Detoks polekowy – co to jest?

2. Na czym polega odtruwanie organizmu po lekach?

Na rynku istnieje wiele leków, które mają wysoki potencjał uzależniający. Do takich na pewno można zaliczyć leki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe i przede wszystkim psychotropowe. Te ostatnie są najniebezpieczniejsze, bo przyjmują je osoby, które już mają jakieś zaburzenie psychiczne, problem, który wraz z nieustannym i nieprzerwanym przyjmowaniem leków może się nasilić. Dlatego tak ważną rolę odgrywa detoks po lekach, o którym poniżej.

Detoks polekowy – co to jest?

Długotrwałe przyjmowanie leków może prowadzić do lekozależności. Działa to dokładnie tak samo jak w przypadku papierosów, narkotyków, czy alkoholu. Osoby, które udają się na detoks polekowy nie mogą ich odstawić od razu. Skutkowałoby to pojawieniem się nieprzyjemnych objawów zespołu odstawiennego. W skrajnych przypadkach prowadzi to do uszczerbku na zdrowiu, a nawet zagrożenia życia. Dlatego stosuje się detoks, czyli stopniowe przyjmowanie przez pacjenta coraz to mniejszych dawek leku, od którego jest uzależniony. Odtruwanie organizmu po lekach odbywa się przy udziale wykwalifikowanego personelu. Jest to proces stopniowy i długotrwały, dlatego też skuteczny i niegroźny dla organizmu człowieka. Oczyszczenie się w ten sposób nierzadko jest jedyną szansą na powrót do normalnego funkcjonowania dla wielu pacjentów.

Na czym polega odtruwanie organizmu po lekach?

Na samym początku pacjentowi wykonuje się wnikliwe badania, aby ocenić, w jakim stopniu uzależniony jest od danej substancji. Działanie to pozwala dobrać odpowiednią terapię, jej intensywność, długość i przede wszystkim oszacowanie czasu, po jakim pojawią się efekty. Dopiero wtedy rozpoczyna się leczenie i stopniowe obniżanie dawek leków, oczyszczanie organizmu i usuwanie z niego toksyn. Detoks po lekach dostosowuje się do każdego pacjenta indywidualnie. W grę wchodzi tutaj jego stan uzależnienia, ale także stan organizmu i zdrowia. Kiedy człowiek jest mocno wyniszczony należy bardzo uważać w trakcie terapii. Zadanie to jest niezwykle trudne i może być przeprowadzane jedynie przez wysoce wyspecjalizowanych profesjonalistów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here