Bruksela (cz. 1): Różnorodność

4

Bruksela jest miastem specyficznym. Spotykają się tutaj nie tylko różne kultury i religie, ale też narody i grupy etniczne. Jak nigdzie indziej, na ogromną skalę ścierają się światopoglądy niemal wszystkich mniejszości. Będąc zaproszonym pewnego razu przez Komisję Europejską do Brukseli, zastałem starówkę tego miasta zupełnie inną niż zwykle… Odbywały się tam parady i manifestacje LGBT. Fotoreportaż z Brukseli, wraz z opisem zdjęć, przedstawiam poniżej. ( Aby powiększyć zdjęcie, kliknij na nie. Następnie, by powrócić do artykułu, kliknij przycisk "wstecz" w oknie Twojej przeglądarki).

Centrum miasta to nie tylko piękne zabytki, place i alejki. To również miejsce zamieszkania wielu ubogich ludzi, którzy żebrzą na ulicach. Ten zatrważający widok jest tym bardziej tragiczny, że w pobliskiej okolicy widać wiele luksusowych hoteli oraz ważnych instytucji rządowych i unijnych, a po ulicach mkną czarne limuzyny eskortowane przez policję.

Co więcej, bez trudu można dostrzec też wielu imigrantów. Nie jest tu mowa tylko o pracownikach instytucji UE, choć trzeba przyznać, że w Brukseli żyje wielu Europejczyków spoza Belgii. Warto jednak wspomnieć także o licznych muzułmanach, którzy zmieniają charakter Brukseli i zapewne będą mieli swój niemały udział w kreowaniu jej przyszłości.

Dzieci wielu wyznań i narodowości bawią się razem, grają w piłkę i… malują po ścianach. Podczas zabaw używają zazwyczaj języka francuskiego lub angielskiego. Miałem okazję spotkać też dwoje polskich dzieci, bawiących się razem. Językiem polskim posługiwali się bardzo sprawnie, choć urodzili się już na obczyźnie. Może to wynik tego, że ich rodziny i sąsiedzi to w znacznej większosci Polacy, a może dlatego, że w dzisiejszym, zglobalizowanym świecie dużo łatwiej utrzymywać kontakty z rodakami niż niegdyś.

Powracając do parady LGBT, o której była mowa na początku, w związku z jej organizacją policja zamknęła dla ruchu samochodowego połowę centrum miasta. Grupy gapiów robiły zdjęcia wielkim samochodom i platformom, na których przejeżdżali przebrani manifestanci. Zauważyłem jak jeden z uczestników parady wręczył ulotkę przechodzącej obok muzułmańskiej kobiecie. Był to również dobry dzień dla ludzi ubogich, którzy otrzymali więcej datków niż zwykle. Czy Bruksela jest miejscem lepszym czy gorszym od polskich miast? Czy różnorodność jest dobra? W którym kierunku będzie się rozwijać Bruksela? Czekam na Wasze komentarze.

4 KOMENTARZE

  1. Dopoki nikomu w tym nie przeszkadzaja jest dla mnie ok. Wolnosc jednego powinna byc ograniczona tylko wolnoscia drugiego. Jak to jest ich prywatna sprawa to niech se chodza ubrani i robia co chca i spia z kim chca i modla sie do kogo chca.

  2. Niestety, reporterzy od jagkieoś czasu są znani z niedokładności. Jestem nauczycielem i dla nich rf3żnica pomiędzy nauczycielem kontraktowym (wystarczy rok pracy) a dyplomowanym (+/- 10 lat pracy) nie istnieje, a co za tym idzie wysokość zarobkf3w. No i niedawno dowiedziałem się z gazety jakoby zarabiam nawet i 3000 brutto, podczas gdy z trudem osiągam połowę z tego, ale pracuję tylko 2 latka, więc kto wie czy wytrzymam do tych 10ciu lat:/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here