Atrakcje wrocławskiego ZOO

0

Wrocław posiada największy w Polsce ogród zoologiczny. Po ostatnich pracach modernizacyjnych pojawiły się w nim miejsca naprawdę godne uwagi. Ogród zoologiczny jest popularnym miejscem wycieczek mieszkańców i przybywających do Wrocławia turystów. Co ciekawego można tam zobaczyć?

Wrocławski ogród zoologiczny istnieje już 150 lat. Nie oznacza to jednak, że stał się zabytkiem, który jak większość tego typu obiektów wymaga natychmiastowej renowacji. Wręcz przeciwnie, takie prace są prowadzone cały czas, a ostatnie remonty i budowy wprowadziły wrocławskie ZOO w XXI wiek. Powstałe obiekty łączą w sobie to, co najlepsze w tradycji i nowoczesnym myśleniu o prowadzeniu tego rodzaju placówki. Oto lista najnowszych atrakcji wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Afrykarium

Otwarte niedawno Afrykarium prezentuje faunę i florę kontynentu afrykańskiego. W 19 basenach zgromadzono kilkaset zwierząt, pogrupowanych w ekosystemy, w jakich występują w naturze. Delta Nilu jest reprezentowana przez hipopotamy, mrówniki i golce, czyli afrykańskie gryzonie. W części poświęconej jeziorom Tanganika i Malawi zwiedzający zobaczyć mogą nie tylko unikatowe gatunki ryb, które występują tylko w tych akwenach, ale także obejrzeć zwierzęta żyjące nad brzegami jezior, między innymi antylopy. Kanał Mozambicki jest z kolei miejscem życia rekinów, płaszczek i całej masy innych zwierząt morskich, które można podziwiać przez największą atrakcję Afrykarium – tunel akrylowy, tworzący wrażenie chodzenia po morskim dnie. Niezwykle interesujący jest również ekosystem przedstawiający Wybrzeże Szkieletów z Namibii, gdzie ujrzeć można pingwiny i kotiki.

Afrykarium wciąż jeszcze wzbogaca się o nowe gatunki zwierząt i roślin po to, by jak najwierniej oddać atmosferę życia na Czarnym Lądzie. Efekt przebywania na innym kontynencie jest wyraźnie odczuwany już od pierwszego kroku.

Odrarium

Po egzotycznych wycieczkach w różne strony strony świata poznanie własnej przyrody może stanowić prawdziwe wyzwanie. Wrocławski ogród zoologiczny postanowił przybliżyć swoim odwiedzającym polską przyrodę, a ściślej rzecz biorąc – ekosystem wodno-lądowy wzdłuż drugiej co do wielkości polskiej rzeki – Odry. W budynku Odrarium spotkać można wszystko to, co w faunie i florze najciekawsze. Ekspozycję podzielono na trzy części – górną, środkową i dolną, gdyż każda z nich cechuje się odmiennymi gatunkami zwierząt i roślin. Wbrew temu, co można by sądzić z opisu, wyprawa wzdłuż Odry jest prawdziwą przyjemnością. Nie wolno przy tym zapominać o edukacyjnej wartości projektu. Zwiedzający w bardzo wielu wypadkach podejmują potem samodzielne próby dotarcia do ciekawych miejsc w dorzeczu Odry. Jest to dużo w końcu znacznie łatwiejsze niż wyprawa do krajów afrykańskich.

Pawilon Madagaskaru

Tematyczna ekspozycja jest niewątpliwą atrakcją, obok której trudno jest przejść obojętnie. Umiejętna i drobiazgowa aranżacja wnętrza tradycyjnej chaty wprowadza w klimat Czerwonej Wyspy. Wrażenie przebywania w naturalnym środowisku wzmacniają liczne rośliny. Kilkadziesiąt gatunków zwierząt stanowi dopełnienie obrazu tej egzotycznej wyspy. Pawilon cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród zwiedzających w każdym wieku.

Inne atrakcje

Poza wspomnianymi wyżej nowymi miejscami wrocławskiego ogrodu zoologicznego, pozostałe części są również interesujące. Największe w Polsce tereny są miejscem, w którym zobaczyć można również największe skupiska zwierząt, niejednokrotnie są to gatunki zagrożone wyginięciem lub nawet niewystępujące w swoim środowisku naturalnym. Ujrzenie ich na własne oczy jest niezapomnianym przeżyciem dla ludzi w każdym wieku.

Bez odwiedzenia wrocławskiego ogrodu zoologicznego pobyt w stolicy Dolnego Śląska nie będzie pełny. Poza niewątpliwą korzyścią płynącą z możliwości poznania wielu egzotycznych gatunków fauny i flory bezcennym jest relaks na świeżym powietrzu.

.

Absyntapartaments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here