Wymień graty z chaty przez.NET

0

Szafa ugina się od ciuchów, które już dawno Ci się znudziły? A może chcesz się pozbyć starych mebli i przeczytanych książek? Jeśli szkoda ich wyrzucić, po prostu je zamień! Może to oznaczać nawet kilkaset złotych oszczędności miesięcznie! I to również dla osób mieszkających poza granicami kraju.

            Kryzys gospodarczy zmusił dotychczasowych użytkowników Allegro.pl i Świstak.pl do zahamowania ilości robionych zakupów. Zamiast tego, coraz większa liczba internautów wybiera darmowe portale wymienne, na których bardzo łatwo pozbyć się niepotrzebnych ciuchów, urządzeń AGD czy książek w zamian za interesujące nas przedmioty. A ponieważ serwisów wymiennych powstała w ostatnich miesiącach cała masa, poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Niezwykle popularnym portalem jest Podaj.net. Opis na witrynie głównej wyjaśnia nam wszystko: „Wymieniaj już przeczytane i obejrzane. (…) Odkrywaj nowe książki i filmy. Kupuj to, co nowe i na czasie; książki, CD, filmy DVD”. Ta hybryda portali handlowych i wymiennych, opatrzona hasłem „kupuj nowe, wymieniaj używane” wydaje się być bardzo dobrze przemyślaną decyzją. Tym bardziej, że wprowadzono tu funkcję „społecznych administratorów”, którzy zdaniem pomysłodawcy serwisu, Jakuba Milewskiego, mają za zadanie dbać „o sprawne funkcjonowanie portalu. Zajmują się oni m.in. sprawdzaniem poprawności dodawanych książek, weryfikacją recenzji, moderowaniem forum itd. Docelowo, serwis ma działać przede wszystkim dzięki jego użytkownikom”. Pozostaje jednak pytanie – czy strona nie jest jedynie narzędziem do zwiększenia sprzedaży konkretnych księgarni i antykwariatów?

      Portali wymieniających odzież używaną również nie brakuje. Przez złośliwych nazywane „wirtualnymi lumpeksami”, strony tego typu są przepełnione coraz to kolejnymi ofertami zamiany. Najlepszym przykładem jest witryna Szafa.pl, której motto brzmi: „uwolnij swoje ciuchy”. Można tu znaleźć nie tylko używane spodnie czy bluzkę, ale też bieliznę, obuwie, kosmetyki, stroje ślubne oraz ubranka dziecięce. Konkurencją tego powyższego jest MojeCiuchy.pl. Od tej pierwszej różni się lepszą grafiką, obszerniejszym podziałem kategorii oraz dużo większą ilością wystawionych ofert. Do minusów należy jednak brak forum, o czym Szafa.pl nie zapomniała.
http://gratyzchaty.pl/templates/subSilver/images/graty.gif
Do portali opierających się na nieodpłatnym ofiarowaniu zbędnych przedmiotów należy zaliczyć GratyZChaty.pl, które nie tylko wprowadzają kategorię mebli, urządzeń gospodarstwa domowego, narzędzi do ogrodu oraz wielu innych, ale również oferują podział na konkretne województwa. Do zalet z pewnością należy olbrzymia ilość oferowanych przedmiotów. Niestety, lista minusów jest równie długa: serwis ogranicza się do terytorium Polski, posiada makabryczną, denerwującą oko szatę graficzną oraz oferuje wyłącznie opcję „oddam za darmo”, co wyklucza wymianę.

Portale wymiany usług to m.in. SięOpłaca.pl, a więc „serwis wymiany umiejętności”: korepetycji, gotowania, nauki jazdy itp. Jego najbliższa konkurencja, Barter.Biznes.net, przybrał hasło: „Co możesz zaproponować w zamian za coś, czego potrzebujesz”? Obydwie strony są dobrze zaprojektowane i łatwe w obsłudze. W dodatku duża liczba ofert z pewnością ułatwi nam odpowiedni dobór interesujących nas usług. Nieco odmienny jest serwis Zamienię.pl, który oferuje wyłącznie zamianę przedmiotów. Jak podają jego twórcy, „Konto w serwisie daje szansę na zdobycie brakujących elementów kolekcji bądź dotarcia ze swoją ofertą do innych”. I mimo, że pomysł jest dobry, bo kolekcjonerów na świecie nie brakuje, to portal świeci pustkami, co uniemożliwia realną realizację ofert.

Dużo bardziej uniwersalny jest Bubbler.pl, który proponuje wymianę dosłownie wszystkiego. Jego twórcy to czwórka młodych ludzi: Michał Szlendak – ekonomista i politolog, Edyta Wrona – absolwentka marketingu, Oskar Zachert – absolwent turystyki oraz Paweł Bedyński – inżynier. Jak sami zapewniają: „są trzy niezależne sposoby wymiany: coś http://www.wymianki.pl/images/logotip.pngza coś, przedmiot za punkty, lub dana rzecz za bubblera, czyli wirtualną walutę”. I choć brzmi dobrze, znikoma ilość aukcji nie zachęca do rejestracji nowego konta. Równie opornie korzysta się z serwisu Wymianki.pl, na którym wręcz roi się od błędów. Kolejny, Boome.pl, to standardowo „serwis, którego ideą jest bezgotówkowa wymiana przedmiotów i usług”. Nie zachwyca – ani wyglądem, ani też ilością aukcji.

Dużo lepiej na tle innych prezentuje się nowopowstały portal WymieńPrzez.net z pyzatą wiewiórą w logo. Prócz samej zamiany przedmiotów, serwis oferuje ich sprzedaż, bądź też wymianę z dopłatą. Dodatkowo, jest przeznaczony również dla Polonii w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA. Co więcej, posiada pasek ze wszystkimi najnowszymi wiadomościami ze świata, wyniki losowania Lotto, dowcipy, cytaty i czat dla użytkowników. – Niedługo zamontowana będzie też platforma skupiająca nowości z blogów – ujawnia administrator serwisu. Wadą strony jest wciąż niewielka ilość ofert i brak forum, ale biorąc pod uwagę krótki czas jej istnienia, jest to zrozumiałe. Przejrzystość i dobra grafika witryny nadrabiają drobne niedociągnięcia i sprawiają, że portal wygląda obiecująco.

            Kryzys gospodarczy jest zazwyczaj prezentowany jako siła niszcząca ludzkie szczęście. Z drugiej jednak strony nie należy zapominać o tym, że to właśnie recesja jest okresem najszybszego wzrostu technologicznego i to ona wzmaga w ludziach potrzebę oszczędności pieniędzy. Dzięki nowo powstałym portalom wymiennym jest szansa, abyśmy pohamowali swój nieobyty konsumpcjonizm i zamiast wyrzucać zbędne rzeczy, oddawali je innym. Portali wymiennych nie brakuje, w dodatku korzystanie z większości z nich jest bezpłatne. Skoro nic nie tracimy, a możemy tylko zyskać, czemu nie spróbować? Od tysięcy ciekawych przedmiotów dzieli nas zaledwie kilka kliknięć myszką…

______________________________
POLISH ZONE NORTH, 06.2009
http://www.polishzone.co.uk/uploaded/PZ19.pdf

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here