"Templariusz", Paul Doherty (recenzja książki)

5

Ostatnio miałem okazję zapoznać się z niezwykłą pozycją książkową. „Templariusz” Paula Doherty to powieść historyczna opisująca dzieje zakonu rycerskiego. Autor, z wykształcenia historyk, bardzo umiejętnie łączy fakty z intrygującą fabułą. Wydany tom pierwszy w sposób bardzo szczegółowy przedstawia wydarzenia z czasów pierwszej krucjaty krzyżowców do Jerozolimy. Wspaniałe opisy obleganych, a następnie zdobywanych miast leżących na trasie pielgrzymek są pełne krwawych i brutalnych scen, ocierających się o swoisty naturalizm. Szczegółowa deskrypcja używanego przez obie strony (chrześcijańską i muzułmańską) oręża to kolejny niewątpliwy atut tej książki.

Bohaterowie powieści to nie tylko pobożni pielgrzymi, których celem jest wyzwolenie Jerozolimy, ale przede wszystkim zwykli ludzie pełni żądz i słabości, dla których krucjata to okazja do zdobywania bogactwa i władzy. Wyzwoleni z hamulców moralnych swojego świata, palą, gwałcą i mordują w pogoni za upragnionym celem. Autor zadbał również o przybliżenie czytelnikom ówczesnych postaci historycznych, przywódców krucjaty oraz dowodzących armiami muzułmańskimi. Dbałość pisarza o wartości poznawcze, jak i bardzo interesująca fabuła zapewniają dobrą i godną polecenia lekturę.

 

Templariusz – Paul Doherty
Wydawnictwo Bellona
Tłumaczenie: Paulina Maksymowicz
344 strony

 

5 KOMENTARZE

 1. „OPOWIESCI DRAHIMSKIE”
  Autor/napisal: Roman Jozef Rymar /zakazany pisarz z Czaplinka/
  zam: Czaplinek,ul.Drahimska7,Polska
  Toronto,Ontario, Canada
  W zbiorze : „The Templars” /bajka o Czaplinku -by Patricia Martinique Rymar/
  http://www.opowiescidrahimskie.blox.pl
  http://www.opowiescidrahimskie.com
  Roman J Rymar napisal wiele innych basni,bajek, opowiesci,fraszek, wierszy.
  Zakazany pisarz z Czaplinka do konkurencji i wladzy : ”nic to” jak powiedzial wielki Henryk Sienkiewicz “ty ktory skrzywdziles, poeta pamieta” …..Czeslaw Milosz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here