Ring wolny – druga runda

0

Rozpoczęty wyborami do Europarlamentu polski maraton wyborczy zbliża się do drugiej rundy. W najbliższą niedzielę (16.11.2014r.), będziemy wybierali lokalne władze samorządowe.

Tegoroczna elekcja samorządowa ma jeden nowy istotny element, mianowicie w gminach niebędących na prawach powiatu wybory będą większościowe. Wyborca zagłosuje na jednego kandydata, a mandat uzyska ten, który zdobędzie najwięcej głosów. Wybory samorządowe traktowane są przez partie polityczne jako pole bitwy. Przystępują do nich nie tylko z wiarą w zwycięstwo, ale z nadzieją na klęskę lub znaczne osłabienie konkurenta. Od czasu wyborów do Europarlamentu, w krajowym życiu politycznym nastąpiły dwie istotne zmiany.

Rozpada się Twój Ruch, który jako jedyna partia parlamentarna nie zarejestrował ogólnopolskiej listy do sejmików. Drugą jakościową zmianą jest opuszczenie Platformy Obywatelskiej przez Donalda Tuska, który wybrał brukselską karierę. Zbliżające się wybory będą istotnym etapem w komponowaniu się polskiej sceny politycznej, ale nie sądzę, aby była to zmiana zasadnicza. Przegrupowanie sił jednak  nastąpi. Jestem przekonany, że dla partii Janusza Palikota będą to ostatnie wybory i zniknie ona ze sceny politycznej z korzyścią dla życia publicznego. Kres Twojego Ruchu z zadowoleniem przyjmie Leszek Miller, do którego ugrupowania będą najprawdopodobniej przechodzili niektórzy posłowie Janusza Palikota. Nie będzie to równoznaczne z istotnym zwiększeniem politycznego potencjału Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pozostanie on formalnie i z nazwy największym ugrupowaniem po lewej stronie polskiej sceny politycznej, ale bez pomysłu na zintegrowanie lewicy. Leszek Miller wydaje się być zadowolony, że pozbywa się dotychczasowego konkurenta i stara się osiągnąć wynik, który pozwoli mu być ewentualnym partnerem koalicyjnym w sejmikach samorządowych, a w przyszłości w parlamencie. Jeżeli Sojusz nie będzie w stanie przedstawić sensownego programu i przekonać, że walczy o coś więcej niż udział w sprawowaniu władzy, to już najbliższe wybory samorządowe mogą być zimnym prysznicem.

W niełatwej sytuacji jest Polskie Stronnictwo Ludowe, dla którego wybory w gminach i powiatach są kluczowe i niezbędne dla dalszego politycznego istnienia. Ludowcy będą starali się osiągnąć wynik podobny jak w poprzednich wyborach, to jest być trzecią siłą w samorządach. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ od dłuższego czasu elektorat wiejski usiłuje przejąć Prawo i Sprawiedliwość, a od niedawna także Sojusz Lewicy Demokratycznej. Sytuacji nie poprawił minister Marek Sawicki, nazywając polskich sadowników „frajerami”. Na jego szczęście „z pomocą” przyszli trzej posłowie PiS z okolicznościami ich służbowej podróży do Madrytu. Prorządowe media natychmiast zmieniły kierunek zainteresowania. Opromieniony sukcesem w wyborach do Europarlamentu Janusz Korwin-Mikke jest mało widoczny. Nic nie wskazuje, aby Kongres Nowej Prawicy osiągnął wynik gwarantujący mu znaczną reprezentację we władzach lokalnych. Słabe struktury, wewnętrzne nieporozumienia, brak pomysłu programowego na pozyskanie elektoratu wiejskiego i małych miast, nie daje nadziei na wyborcze powodzenie (poza większymi miastami). Na samorządowym ringu pozostają dwie najsilniejsze partie i to one będą wyborczymi beneficjentami. Zwraca uwagę znacznie mniejsza liczba kandydatów Platformy Obywatelskiej w stosunku do Prawa i Sprawiedliwości i wyborów sprzed czterech lat. Zawirowania w tej partii, okresowy spadek sondaży, zaowocował ucieczką części radnych, wójtów i burmistrzów do apartyjnych komitetów wyborczych. Godny podkreślenia jest fakt, że Jarosław Kaczyński zjednoczył prawicę i przyjął pod swoje skrzydła partie: Polska Razem Jarosława Gowina oraz Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry. Ta decyzja może okazać się drogą do sukcesu.

W dużych miastach, takich jak Kraków, Poznań, Katowice, Szczecin, Wrocław, kandydaci na prezydentów ubiegają się na kolejne reelekcje, deklarując niezależność polityczną. Nie są jednak tajemnicą ich ideowe powiązania z partiami politycznymi np. Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską, Jacka Majchrowskiego z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Ryszard Grobelny z Poznania przyznał w jednym ze swoich wywiadów, że na początku kariery samorządowej podpisał deklarację członkostwa w PO, która została schowana w biurku szefa struktur wojewódzkich. Trzeba podkreślić, że w w/w miastach dotychczasowi prezydenci reelekcję mają praktycznie zapewnioną.

W tegorocznej kampanii pojawiły się autentycznie niezależne komitety wyborców zakładane przez lokalnych działaczy i społeczników (lekarzy, nauczycieli, prawników). Ludzi cieszących się autorytetem w lokalnych społecznościach, o wysokim morale i  znacznym dorobku zawodowym. Najbliższa niedziela wyborcza wykaże na ile znajdą uznanie.

Poprzedni artykułPaweł Rogaliński do Rady Miejskiej w Łodzi
Następny artykułKampania samorządowa, Łódź 10-11.2014
Lesław Lech
Lesław Lech jest przewodniczącym ruchu politycznego Zjednoczenie Demokratyczne. W przeszłości był również wiceprzewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego, członkiem władz naczelnych i wojewódzkich, wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu (1984-1990) oraz przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia (1991-1996). W 1989 roku został wybrany do Sejmu kontraktowego, w którym pracował w komisjach: Spraw Zagranicznych, Mniejszości Narodowych oraz Komisji Konstytucyjnej. Należał do sejmowej grupy polskich obserwatorów, którzy śledzili i oceniali przebieg wyborów parlamentarnych w innych krajach. Był przewodniczącym klubu poselskiego SD (1990-1991). Współpracował w latach 80-tych z “Kurierem Polskim” oraz “Rzemieślnikiem”. W latach 2000-2002 współpracował z “Gazetą Południową”. Jest autorem opracowań historycznych dotyczących Stronnictwa, m.in.: “Związek Młodzieży Demokratycznej w latach 1945-1948”, ”Społeczno-polityczna działalność profesora Stanisława Kulczyńskiego”, “Wybrane koncepcje ustrojowe Klubów Demokratycznych i Stronnictwa Demokratycznego w latach 1937-2004”. Z wykształcenia jest magistrem historii UWr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here