Rak w Afryce – zlekceważony problem

2
W ubiegłym roku choroby nowotworowe zabiły blisko 8 milionów osób , a liczba zachorowań nie przestaje rosnąć. Spośród wszystkich regionów na świecie Afryka jest najgorzej przygotowana do walki z tą chorobą. Jednym z powodów jest  brak infrastruktury, środków koniecznych do leczenia i niedostateczna wiedza o skali problemu –  podkreśla Filip Kaczmarek (PO), wiceprzewodniczący komisji rozwoju PE i organizator dzisiejszego wysłuchania publicznego ws chorób nowotworowych w Afryce.

 

 

 Filip Kaczmarek (PO), koordynator Grupy EPL* w Komisji Rozwoju, Grupa EPL w Parlamencie Europejskim  
– Przeprowadzano już skuteczne kampanie informacyjne na temat AIDS, gruźlicy i malarii, ale w ostatnich czasach z powodu raka na świecie umiera więcej osób niż w wyniku tych trzech chorób razem wziętych. Afryka jest najgorzej przygotowanym kontynentem do walki z niszczącymi skutkami tej nowej pandemii, mając do dyspozycji  jedynie po- powiedział poseł Kaczmarek. 
Według danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem z powodu chorób nowotworowych w Afryce zmarło ponad 540 tys osób w samym 2008 roku, w tym 53 tys w wyniku raka szyjki macicy – najbardziej niszczącego nowotworu na kontynencie. Do 2030 liczba zgonów z powodu raka ma wzrosnąć prawie dwukrotnie, zgodnie z przewidywaniami tej samej Agencji. Większość zachorowań na raka jest zdiagnozowana w jego późnym stadium; jest to spowodowane brakiem możliwości wczesnego wykrycia choroby, brakiem dostępu do odpowiedniej opieki czy też dużymi kosztami leczenia choroby.
– Nie wydaje mi się żebym przesadzał mówiąc, że rosnąca liczba przypadków zachorowań na raka w Afryce jest w dużym stopniu pominięta i nieoszacowana. Stąd decyzja zorganizowania dzisiejszego spotkania poświęconego rosnącemu znaczeniu chorób nowotworowych w Afryce. Chcielibyśmy tym samym zwiększyć wiedzę opinii publicznej o tej chorobie i wypromować politykę i programy profilaktyczne dla Afryki oparte na niepodważalnych danych – podkreślił Filip Kaczmarek.
Uczestnikami spotkania będą lekarze, naukowcy, eksperci, przedstawiciele organizacji zaangażowanych w walkę o poprawę opieki zdrowotnej w Afryce (ONZ, Oxfam, Czerwony Krzyż) i stowarzyszeń onkologicznych. Stanowisko Komisji Europejskiej przedstawi komisarz ds. polityki rozwoju Andris Piebalgs. Debata rozpoczyna się o godz. 15.00. w Parlamencie Europejskim.
* Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 271 posłów z 26 państw członkowskich UE i 3 obserwatorów z Chorwacji.

2 KOMENTARZE

  1. Istotą kiczu. A nawet jeśli woda jest poddawana rinlkyecgowi, ile jest utracone na skutek parowania z tym dużo opryskf3w?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here