Radosław Koterba: Ważny dla mnie jest rozwój osobowościowy młodego zawodnika

0
Trener Radosław Koterba z drużyną Młodzików. Fot: wap.wolbrom.pl. Kopiowanie zabronione!

Radosław Koterba były piłkarz Przeboju Wolbrom, obecnie trener WAP Młodzi Przebojem. W rozmowie o planach, marzeniach, drużynie i awansie do I ligi. Zapraszam do przeczytania wywiadu.

Justyna Borowiecka: Awans z II Ligi Grupy 1 do pierwszej ligi D1 Młodziki, musi cieszyć?
Radosław Koterba: – Oczywiście, że tak. Ciężka i systematyczna praca oraz odpowiednie warunki stworzone przez zarząd szkółki, przyniosły zadawalające dla wszystkich rezultaty – zarówno dla trenera, zawodników i rodziców.

Kto w tym sezonie był niewygodnym rywalem? (może Pan się odnieś do kilku zespołów).
– Zdecydowanie drużyna Słomniczanki, z którą to dwukrotnie zanotowaliśmy porażki. Choć szczególnie szkoda meczu rozegranego w Wolbromiu, w którym to po bardzo wyrównanej grze niestety ulegliśmy, stawiając bardzo wysoko poprzeczkę liderowi.

A z kim grało się łatwiej?
– Nie było spotkań łatwych, do każdego podchodziliśmy w pełni zmobilizowani i skoncentrowani. Poziom sportowy ligi, w której graliśmy stał na równym – wysokim poziomie.

Jaki piłkarzy zasługuje na szczególne wyróżnienie w Pana drużynie?
– Bardzo trudno wyróżnić mi jednego zawodnika gdyż kadra, która liczyła aż 22 zawodników była bardzo wyrównana i to kolektyw przyczynił się do osiągniętego awansu. Liderem drużyny, który to wpływał na przebieg i kreowanie gry był niewątpliwie Bartosz Paszczela – zawodnik charakteryzujący się bardzo dobrą techniką, przeglądem pola, bardzo często asystował mając duży udział przy finalizowaniu akcji bramkowych. Współpraca jaka zawiązała się pomiędzy naszym najlepszym strzelcem – Maciejem Pałką – przynosiła doskonałe wyniki. Natomiast cała linia defensywna, szczególnie Filip Bocianowski, Kamil Syguła, Olaf Źebrak oraz nasz bramkarz Jakub Płaszczyk spisywali się bardzo dobrze biorąc pod uwagę fakt, iż od września tego roku przeszli oni z Orlika na trawiastą murawę, grając przeciwko starszym zawodnikom. Także zawodnicy z rocznika 2007 – Kamil Płowiec, Olaf Witkowski, Jakub Kotlarz dostając szansę gry, mogli podnosić swoje umiejętności, zdobywać doświadczenie i na pewno będą w przyszłości mocnymi stronami drużyny.

Przypatruje się Pan zawodnikom z innych drużyn, czy raczej skupia się Pan na swoich piłkarzach?
– Skupiam się tylko i wyłącznie na swoich zawodnikach, których znam od dłuższego już czasu (z niektórymi pracując już 4 lata), znając ich sprawność fizyczną, motoryczność, osobowość i charakter a co za tym idzie mogę w optymalny sposób wpłynąć na ich rozwój piłkarski.

Z jakimi rywalami będziecie się mierzyć w nowym sezonie, w nowe lidze. Czy będą to trudni rywale, jak Pan to ocenia?
– Rywali z jakimi będziemy rywalizowali jeszcze nie znamy ale na pewno będą to jeszcze bardziej wymagający rywale. Nie boimy się tego i myślę, że będziemy doskonale przygotowani do zmagań ligowych.

Na co Pan zwraca uwagę podczas szkolenia takiego młodego zawodnika?
– Jak każdy trener szczególny nacisk kładę na rozwój umiejętności stricte piłkarskich tj. nauczanie/doskonalenie techniki użytkowej, elementy małej taktyki oraz motoryczności (zgodnie z narodowym modelem gry). Ważny dla mnie jest także rozwój osobowościowy młodego zawodnika, na który też zwracam uwagę.

Jakie są największe plusy w Pana zespole?
– Kolektyw, atmosfera oraz co najważniejsze dla mnie – możliwości piłkarskie jakie posiadają moi zawodnicy. Uważam, że kierunek szkolenia jaki obraliśmy i warunki jakie stwarza nam szkółka w połączeniu z chęcią do systematycznej i ciężkiej pracy przez zawodników, nie jeden raz nas jeszcze zaskoczą.

A nad czym będziecie musieli jeszcze popracować?
– Większość mojej drużyny w poprzednim sezonie, swoje mecze rozgrywała na Orliku (5+1) czyli na dużo mniejszej przestrzeni. Teraz spotkania rozgrywamy na większej powierzchni (8+1) dlatego siłą rzeczy taktyka jest elementem na którym musimy się skupić najbardziej. Drugim ważnym elementem, na którym będę się chciał skupić będą stałe fragmenty gry – szczególnie rzuty rożne, które sprawiały nam spore kłopoty w defensywie.

Z jakim zespołem wspomina Pan mecz najlepiej (proszę wymienić 1 – 2 zespoły i odnieś się do organizacji meczu).
– Mecz inaugurujący zmagania ligowe rozgrywany w Wolbromiu. Po zawodnikach widać było dużą tremę, lecz po szybko strzelonej bramce i nabraniu pewności siebie oraz wiary we własne umiejętności grało się coraz lepiej, wychodząc na 4 bramkowe prowadzenie. Po meczu radościom nie było końca, dodało to nam skrzydeł, na których to udanie dotrwaliśmy do końca.

Jak Pan wspomina obydwa mecze z Gołczą. Zespół, który w tym sezonie zajął 4. miejsce w tabeli z wynikiem 22. punktów. To tylko 8 punktów mniej od Przeboju. W pierwszym meczu Przebój pokonał Gołcze 4:3, w drugim wysoko wygrał 6:2.
– Oba spotkania stały na bardzo wysokim poziomie, były to spotkania z drużyną, z którą to często rywalizowaliśmy podczas turniejów czy sparingów, więc trochę informacji o przeciwnikach posiadałem mogąc tym samych odpowiednio taktycznie ustawić zespół. Spotkanie wyjazdowe było bardzo ciężkim spotkanie wbrew wynikowi, jaki tam uzyskaliśmy. Do przerwy dwukrotnie wychodziliśmy na prowadzenie, lecz przeciwnik nie chciał łatwo się poddać, doprowadzając do wyrównania. Pamiętam z tego meczu także bramkę Jakuba Kotlarza (rocznik 2007), który to podczas swojego debiutu strzelił piękną bramkę.

Jakim ustawieniem najczęściej Pan gra?
– Najczęściej graliśmy ustawieniem 1-3-3-2

Zbliża się okres przygotowawczy – zimowy. Jakie macie plany? Z kim rozegracie sparingi?
– Poza systematyczną pracą na treningach, będziemy także rozgrywać mecze sparingowe jako ważny element przygotowania ligowego. Poza drużynami lokalnymi Piliczanka Pilica, Słowik Olkusz, AP Gołcza rozegramy mecze kontrolne z Cracovią Kraków, Akademią Futbolu Staniątki, Dalin Myślenice.

Jakie jest Pana największe marzenie?
– Ciekawe pytanie? Myślę, że zobaczyć swojego podopiecznego na boiskach Ekstraklasy a nawet kadry narodowej.

Jakie ma Pan plany na najbliższe dni / miesiące?
– Odpoczynek, odpoczynek, odpoczynek to pierwsze, co przychodzi mi do głowy. Praca z dziećmi daję ogromną satysfakcję, ale też wiąże się ciężką pracą, za którą z kolei uśmiech na twarzach tak młodych osób jest najlepszą zapłatą.

Dziękuję za poświęcony czas i rozmowę.
Dziękuję za rozmowę i pozdrawiam.

Z Radosławem Koterbą rozmawiała: Justyna Borowiecka

Kim jest trener Radosław Koterba?…
Radosław Koterba – urodził się 14.06.1981r w Olkuszu. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W latach 1990 – 2005 był piłkarzem Przeboju Wolbrom. Trenował grupy młodzieżowe Przeboju Wolbrom. Obecnie trenuje WAP Młodzi Przebojem. W sezonie 2017/2018 awansował z Młodzikami z II Ligi do I Ligi, co jest dużym sukcesem tej drużyny.

Przeczytaj o awansie Młodzików (kliknij w link poniżej):

Awans D1 Młodzików z II Ligi do I Ligi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here