Poprawność polityczna w j. angielskim

4

Na polu neutralizacji form nazbyt ekspresyjnych, język angielski jest przodujący w tzw. poprawności politycznej (ang. political correctness). Choć z założenia miała być obowiązującym standardem, często staje się obiektem drwin. Dlaczego?

Należy zaznaczyć, że jedynie niektóre zwroty można zakwalifikować zarówno do metody manipulacji słownej, jak i poprawności politycznej. Zamieszczona tabela prezentuje angielskie wyrazy kwalifikujące się do obu tych grup:

Tab. Poprawność polityczna.

Zwrot podstawowy:

Z zastosowaniem poprawności polit.[1]:

prison

rehabilitative correctional facilities

war

confrontation

kill

neutralise

terrorist

freedom fighter

Co więcej, warto zastanowić się nad powszechnością i znaczeniem zwrotów: creative accounting, friendly fire bądź collateral damage. Z pewnością odsączone ze swojej ekspresyjności zwroty nie wywołują tylu emocji, niż gdyby zamiast nich zastosować formy bardziej dosadne. Trzeba się jednakże zgodzić, że kreatywna księgowość to nic innego jak złodziejstwo, ostrzelanie własnych jednostek na wojnie wcale nie jest „przyjazne” (ang. friendly), a śmierć ludności cywilnej na wojnie ciężko nazwać „dodatkową stratą” (ang. collateral damage)[2].

 


[1] P. Stalmaszczyk, Introduction to Linguistics: Lectures 2006/07, University of Łódź, Institute of English Studies, Łódź 2006. Lecture 7: Enriching Vocabulary (2).

[2] Ibidem.

4 KOMENTARZE

  1. Moim zdaniem wszystkie w/w zwroty naleza do metody manipulacji slownej.
    W USA siedzi w wiezieniach najwiekszy procent populacji.Uzywany wiec jest powszechnie zwrot „correctional facility” Wojna z Libia byla nazwana „Peace Operation” aby zneutralizowac wojska Kadafiego walczace z
    „freedom fighters” Alkaida pracujaca na zlecenie CIA. Obecnie mowi sie u nas (USA)o mozliwosci konfrontacji z terrorystami (freedom fighters for our constitution).
    Uzywa sie coraz czesciej lagodnych nazw jesli chce sie cos zlagodzic, natomiast nazw potocznych jezeli chce sie cos wyolbrzymic.Szkoda tylko
    ,ze tak niewielu to rozumie…………

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here