Polskie piosenki hitami za granicą? Tak, to możliwe.

0

Czy są wśród polskich piosenek takie, które cieszą się popularnością za granicą? Czy polscy artyści mają szansę na zagraniczną karierę? Sprawdźmy.

„Francois”

Jest to utwór z gatunku muzyki rozrywkowej, który jako pierwszy utwór z Polski zdobył międzynarodową popularność. Piosenka pochodzi z repertuaru Toli Mankiewiczówny. Śpiewali ją również Adam Wysocki, Mieczysław Fogg, Irena Santor i Marta Mirska. Piosenka ma już bardzo długą tradycję, została bowiem skomponowana w 1905 roku.

„Papaya”

Mieszkańcy m.in. Kolumbii, Wenezueli oraz Meksyku wręcz zakochali się w utworze Urszuli Dudziak „Papaya”. Wszystko dzięki prezenterowi filipińskiej telewizji, który postanowił ułożyć choreografię do właśnie tego utworu. Tak się to spodobało widzom, że namiętnie słuchali tej piosenki przez wiele tygodni. Powstała tam nawet specjalna odmiana tańca „Papaya dance”. Jak widać, polskie piosenki mogą robić prawdziwą furorę.

„Małgośka”

Czesi uwielbiają Marylę Rodowicz. Zresztą tak samo jak my, Polacy. Największą popularnością w ich kraju cieszy się „Małgośka” z repertuaru artystki, powstało nawet tłumaczenie tekstu utworu na język czeski. W 2010 roku Maryla Rodowicz dała koncert dla czeskiej publiczności. Bilety rozeszły się na pniu. To było jedynie potwierdzenie tego, jak dużą sympatią cieszy się polska artystka u naszych sąsiadów.

Polacy doceniani za granicą

Jak widać na powyższych przykładach, polskie przeboje są doceniane przez ludzi za granicą. Co prawda stacje radiowe być może nie grają polskich kawałków, ale w internetowych radiach podobnych do TunoFM na pewno można znaleźć kawałki polskich artystów. Świadczy to o tym, że polski rynek muzyczny dobrze się rozwija i od zawsze był doceniany za granicą, choć my sami tego nie odczuwamy. W końcu są to pojedyncze przypadki, a nie tak masowe zainteresowanie, jak na przykład utworami z Wielkiej Brytanii. Trzeba jednak cieszyć się z tego, co jest, i doceniać, że niektórzy artyści są w stanie przebić się z utworami także do zagranicznych słuchaczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here