Politycy na boisku – European Football Tournament w Brukseli, 30.05.2012

0

30 maja przed Parlamentem Europejskim na Esplanadzie Solidarność ’80 ustawiono boisko piłkarskie, trybuny, telebimy i dziesięć namiotów wypełnionych żywnością i materiałami promocyjnymi miast-gospodarzy Euro 2012. Tuż przy ulicy zaparkował autokar w barwach WKS Śląsk Wrocław. Kilka godzin później rozpoczęła się huczna impreza „European Football Tournament”, gdzie drużyny złożone z polityków i zawodowych piłkarzy zagrały kilkadziesiąt meczy o Puchar Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Całe wydarzenie w niezwykle pomysłowy sposób zareklamowało rozpoczynające się wkrótce Euro 2012. Poniżej zamieszczam opis imprezy z punktu widzenia organizatora ( www.europarl.europa.eu ):


European Football Tournament 2012: Polska po karnych odpadła w półfinale, Portugalia mistrzem

W środę wieczorem zakończył się turniej European Football Tournament 2012, zorganizowany na esplanadzie Solidarności znajdującej się tuż przed Parlamentem Europejskim w Brukseli.

Puchar Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wzniosła do góry reprezentacja Portugali, która w finale pokonała drużynę dziennikarzy. Polska w meczu o trzecie miejsce wysoko zwyciężyła z reprezentacją Chorwacji. Po meczu część z polskich posłów założyła koszulki z wizerunkiem Julii Tymoszenko i napisem „Uwolnić Tymoszenko”.

– Portugalia mistrzem, a Polska na trzecim miejscu – takiego wyniku życzyłbym sobie w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej – powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, który wręczył nagrody w imieniu Martina Schulza.

Nagrodę dla najlepszego posła turnieju odebrał Mario Mauro (EPP, IT). Najlepszym strzelcem został Pedro Mendes (PT), najlepszym bramkarzem Denis Delic (CR), a nagroda fair play przypadła reprezentacji Irlandii.

– W tym turnieju grają drużyny, w skład których wchodzą posłowie do PE. To pierwszy raz kiedy wykonują naprawdę dobrze swoją pracę. Miejmy nadzieję, że przyniesie to dobre rezultaty – żartował Martin Schulz podczas ceremonii otwarcia rozgrywek. Po chwili dodał już na poważnie: – Mam nadzieję, że do czasu rozpoczęcia turnieju w Polsce i na Ukrainie osiągniemy znaczący postęp w rozwiązywaniu problemów politycznych, które mamy obecnie w jednym z tych krajów.

– Zamieniłbym 1 minutę tej przemowy, na 1 minutę gry na tym boisku. Chciałbym poczuć się jak Robert Lewandowski, który będzie największą gwiazdą polskiego zespołu na EURO2012 – powiedział Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu, który dołączył do polskiej drużyn popołudniu.

– Można tu poczuć niesamowite sportowe emocje i jest to coś pięknego. Zarówno ten turniej, jak i Euro w Polsce, to wielka szansa dla Polski by promować nasz piękny kraj. Jestem absolutnie przekonana, że jeżeli raz przyjedziecie do Polski, będziecie wracać wielokrotnie – zachwalała uroki kraju minister sportu i turystyki Joanna Mucha.

Reprezentant UEFA, Julien Zylberstein, powiedział: – Ten turniej oferuję próbkę tego czym jest prawdziwa piłka nożna, czyli zabawę, różnorodność i solidarność. Tego lata na EURO2012 te wartości będą rdzeniem tego turnieju. Polska może być dumna z tego czego udało się jej dokonać, i może być pewna, że turniej będzie historycznym sukcesem. I ten sukces doskonale odzwierciedla politykę integracyjną promowaną przez Unię Europejską.

W turnieju wzięło udział 17 drużyn, w których razem wystąpiło ok. 200 zawodników. Piłkę kopali nie tylko posłowie i ich asystenci, ale też przedstawiciele Komisji Europejskiej i dziennikarze. W turnieju wystąpiły również prawdziwe gwiazdy futbolu. Turniej odwiedzili: Pedro Mendes oraz Neno z Portugali, a także legendy polskiej piłki Jerzy Dudek i Włodzimierz Lubański.

W Polskiej kadrze zagrali m.in.: Jerzy Buzek (EPP), Piotr Borys (EPP), Artur Zasada (EPP), Jan Kozłowski (EPP),Tadeusz Zwiefka (EPP), Arkadiusz Bratkowski (EPP), Rafał Trzaskowski (EPP), Wojciech Olejniczak (S&D), Jacek Kurski (EFD). Honorowym kapitanem naszej reprezentacji był powracający do zdrowia: Jarosław Wałęsa (EPP). Natomiast polskiej bramki strzegł były reprezentant reprezentacji Polski i zdobywca Ligii Mistrzów z Liverpoolem – Jerzy Dudek.

Do turnieju zostały zaproszone również drużyny narodowe krajów nie będących członkami Unii, czyli Chorwacja, oczekująca na oficjalne wejście do Unii, oraz Ukraina, współgospodarz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Rozgrywki były prowadzone system po 5 graczy przy nieograniczonej liczbie zmian i graczy rezerwowych. Mecze trwały 14 minut (7 minutowe połowy). Przy remisie wynik rozstrzygała seria 3 rzutów karnych.

– Chcieliśmy pokazać, że sport to coś więcej niż sama rywalizacja. Sport powinien być poza podziałami politycznymi i narodowymi. W tym duchu zorganizowałem European Football Tournament 2012. Mamy nadzieję, że podobne idee będą promowane podczas EURO 2012 – powiedział inicjator imprezy Piotr Borys, członek parlamentarnej komisji ds. kultury i sportu, która od traktatu z Lizbony zajmuje się również sportem, jako jedną z oficjalnych polityk Unii Europejskiej.

Podczas imprezy promowały się polskie regiony-gospodarze mistrzostw Europy. Swoje stoiska wystawiły więc: Mazowsze, Pomorze, Dolny Śląsk oraz Wielkopolska. Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak stoisko z polską kuchnią, gdzie można było skosztować bigosu i pierogów, a także dużego wyboru polskich wędlin i pieczywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here