Plastyka brzucha – co powinniśmy o niej wiedzieć?

0

Większość z nas chciałaby wyglądać pięknie i młodo. Takie ideały są nam odgórnie narzucane przez wszechobecne media, promujące perfekcyjnie wyglądające gwiazdy. Nienaganne sylwetki, twarze bez cienia zmarszczki czy piękne i lśniące włosy wzbudzają w nas nieodpartą chęć, by wyglądać podobnie. W XXI wieku wcale nie jest to takie trudne – operacje plastyczne z roku na rok zyskują na popularności, odmieniając ludzkie życia i sprawiając, że otrzymuje się nowy, lepszy wygląd. Powody podjęcia decyzji o operacji są różne, ważne jednak, aby wcześniej zaznajomić się ze specyfiką danego zabiegu, ryzykiem ewentualnych powikłań i czasem, który upłynie zanim wrócimy do pełnej sprawności.

Spośród całej palety różnorakich zabiegów, którym możemy się poddać, do najpopularniejszych należy plastyka brzucha (tzw. abdominoplastyka). Jest to operacja, która polega na usunięciu tkanki tłuszczowej i luźnej skóry oraz na zszyciu mięśni. Zabieg ten jest popularny wśród osób, które w wyniku diety lub ćwiczeń bardzo szybko schudły, a także wśród kobiet, którym po porodzie pozostał nadmiar tkanki. Głównym celem zabiegu jest uzyskanie płaskiego brzucha z jednoczesnym wzmocnieniem mięśni brzucha. Obecnie korekcję brzucha przeprowadza się przy pomocy takich metod jak: chirurgiczne wycięcie nadmiaru tkanki, liposukcja, rzeźbienie sylwetki lub też kombinacja dwóch z trzech wcześniej wymienionych technik. Zabiegi te są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, z udziałem wykwalifikowanego zespołu chirurgicznego i anestezjologicznego.

Operacja plastyczna, tak jak każdy zabieg przeprowadzany na ludzkim organizmie, niesie ze sobą pewne ryzyko, o którym powinniśmy wiedzieć, by móc podjąć odpowiednią decyzję. Zwykle powikłania są niewielkie i występują stosunkowo rzadko, ale warto wiedzieć, co – przynajmniej teoretycznie – może się wydarzyć po operacji. W przypadku abdominoplastyki sporadycznie pojawiają się niewielkie krwiaki lub zbiorniki z płynami ustrojowymi, których można się pozbyć podczas wizyty kontrolnej.

Blizny, które powstają po przebytej operacji, można z łatwością ukryć pod ubraniem, jednak nie można oczekiwać, że będą one całkowicie niewidoczne. Powinny one w ciągu roku rozjaśnić się i ulec spłaszczeniu tak, że nie będą odznaczać się na ciele. Kolejnym efektem ubocznym, który może wystąpić po operacji, jest uczucie zdrętwiałego brzucha, które może utrzymywać się przez okres do kilku miesięcy po zabiegu. U osób palących istnieje także większe ryzyko wystąpienia infekcji oraz martwicy skóry.

Czas potrzebny na rekonwalescencję po operacji jest różny, w zależności od stanu zdrowia i predyspozycji pacjenta. Jak podają specjaliści, zwykle pobyt w klinice medycyny estetycznej trwa kilka dni. Po upływie 2-3 tygodni można wrócić do pracy, o ile nie jest to ciężka praca fizyczna. Końcowy efekt zabiegu będzie widoczny po upływie 6-12 miesięcy.

Żadna operacja plastyczna nie jest z początku przyjemna, ale dzięki niej można z pewnością odmienić swoje życie i zyskać pewność siebie. Warto więc dokładnie zaznajomić się ze schematem działań, ewentualnymi efektami ubocznymi czy czasem, który będziemy musieli poświęcić na dojście do siebie, aby uniknąć późniejszego stresu czy zbędnych obaw. Przestrzegając zaleceń lekarza będziemy mogli zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań i cieszyć się naszym nowym, lepszym wyglądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here