PiS słabnie, a opozycja wciąż jest w rozsypce

0

Dokładnie 9 lat temu opublikowałem artykuł pt. „Zamiast grać, wciąż tasują karty„, który został przedrukowany w kilku gazetach w kraju i za granicą. W obecnej sytuacji politycznej, gdzie PiS straciło w sondażach palmę pierwszeństwa na rzecz PO (Millward Brown), a Ryszard Petru zrezygnował z funkcji przewodniczącego klubu Nowoczesnej, warto zadać pytanie – czy historia walki między PO a PiS sprzed dekady musi się powtórzyć?

Warto przypomnieć, że po okresie burzliwych rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-2007, władzę objęła wówczas Platforma Obywatelska. Gdyby obecnie przeprowadzono wybory, taki scenariusz byłby wielce prawdopodobny. Jak pisałem w 2008 roku: „Platforma postawiła wszystko na wyciszenie wiru awantur, który powstał w ciągu ostatnich kilku lat. I chcąc, nie chcąc, opozycja jej w tym pomaga, bo ona także straciła swe bojowe nastawienie”.

W rywalizacji PO-PiS zniknęły gdzieś inne partie, a Polacy, pragnąc chwili spokoju, zdecydowali się wówczas na mniejsze zło. Cytując artykuł sprzed dekady, politycy lewicy „skostniali w swych strukturach, (…) nie mają pojęcia co począć”. Inne partie również pogrążone były w kryzysie lub stagnacji. Czy teraz jest inaczej?

Obawiam się, że po ewentualnej wygranej PO, historia zatoczyłaby koło. Wszystko wskazuje na to, że Polskie Stronnictwo Ludowe obecnie nawet nie przekroczyłoby progu wyborczego, Kukiz’15 jako partia bez wyraźnego programu nie stanowiłaby żadnej alternatywy, zaś skompromitowana Nowoczesna nieustannie boryka się z problemami wizerunkowymi i regularnymi spadkami notowań. I nawet rozpaczliwe działania Ryszarda Petru mogą jej już nie uratować.

Polacy, zmęczeni awanturniczym stylem rządzenia PiS z pewnością zapragną niedługo spokoju w polityce. Ale czy powrót „ciepłej wody w kranie” to wszystko, czego możemy zapragnąć? Czy naprawdę mamy tak małe wymagania?

Niestety opozycja nie potrafi wyłonić jednego, poważnego lidera. Lewica, podzielona na SLD, Razem i Inicjatywę Polska, wciąż jest skłócona i słaba, chociaż to świetny moment, by naprawdę zaistnieć. W egoistyczny sposób obrzuca się rozmaitymi oskarżeniami, zapominając o swojej misji, o reformowaniu kraju i o tym, co ją łączy, czyli o własnych poglądach. I jeśli to się szybko nie zmieni, przez kolejne lata Polska będzie odbijana niczym piłeczka pingpongowa między PO a PiS. Czy tego chcemy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here