Olimpiada Umiejętności… bez reprezentacji Polski

0

Właśnie odbyły się światowe zawody WorldSkills, nazywane „Olimpiadą Umiejętności”. Niestety, po raz kolejny bez udziału Polski.

Blisko 1300 zawodników z 77 krajów stanęło w szranki w ponad 50 kategoriach – od mechatroniki poprzez bukieciarstwo, aż po tworzenie stron internetowych. Swoje reprezentacje wystawiły, rzecz jasna, wszystkie liczące się na świecie kraje, a także te, którym po prostu zależy na rozwoju swojej młodzieży. I tu pojawia się pytanie – dlaczego zabrakło tam reprezentantów Polski?

Głównym celem WorldSkills jest stworzenie cyklicznego, globalnego wydarzenia promującego doskonalenie i rozwój umiejętności wśród młodzieży. „Olimpiada” stwarza okazję do zdobywania doświadczenia i uczenia się, jak być najlepszym w danej dziedzinie. Motywuje też rzesze młodych ludzi do doskonalenia swoich umiejętności i zdolności. Mapka krajów będących członkami WorldSkills znajduje się poniżej. Żołtym kolorem oznaczono kraje-członków, niebieskim – państwa, które nie biorą udziału w tym wydarzeniu.

Pierwsze zawody odbyły się w 1950 roku w Madrycie. Od tego czasu popularność WorldSkills stale rośnie, a wachlarz dyscyplin obejmuje swoim zasięgiem m.in. tradycyjne usługi (np. zabiegi kosmetyczne), zawody rzemieślnicze (np. stolarstwo, murarstwo), czy profesje związane z innowacyjnymi technologiami (np. robotyka, mechatronika, projektowanie witryn internetowych). W każdej z nich na zawodników czekają niełatwe zadania. Warto też podkreślić, że większość dyscyplin jest jednocześnie kluczowymi gałęziami przemysłu i usług dla wielu krajowych gospodarek, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników na świecie stale rośnie.

Podobnie, jak podczas Igrzysk Olimpijskich, zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach otyrzymują medale: złote, srebrne i brązowe, a także specjalne wyróżnienia za wyjątkowe umiejętności. Organizatorzy tego wielkiego przedsięwzięcia nieustannie współpracują z organizacjami młodzieżowymi, ośrodkami szkoleniowymi, rządami i przemysłem tak, by WorldSkills jak najlepiej odpowiadało potrzebom rynku pracy.

Organizowane co dwa lata zawody nieustannie są rozwijane; zwiększa się też liczba państw członkowskich i partnerów. W tym roku miejsce tej swoistej olimpiady – obejmujące obszar 105 000 metrów kwadratowych powierzchni – odwiedziło ok. 110 000 widzów. W poprzednich latach miastami-gospodarzami WorldSkills były takie metropolie, jak Madryt, Londyn, Sao Paulo, Amsterdam, Sydney, Bruksela, Tokio, czy Monachium. W tym roku wydarzenie odbyło się w Abu Zabi, a za dwa lata zagości w Kazaniu, w Rosji. Czy wówczas Polska zdecyduje się na wystawienie własnej reprezentacji?

Poprzedni artykułBundesliga: Julian Nagelsmann – charyzmatyczny trener…
Następny artykułKanion Sumidero i kaskady Agua Azul
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here