Właśnie odbyły się światowe zawody WorldSkills, nazywane „Olimpiadą Umiejętności”. Niestety, po raz kolejny bez udziału Polski.
Blisko 1300 zawodników z 77 krajów stanęło w szranki w ponad 50 kategoriach – od mechatroniki poprzez bukieciarstwo, aż po tworzenie stron internetowych. Swoje reprezentacje wystawiły, rzecz jasna, wszystkie liczące się na świecie kraje, a także te, którym po prostu zależy na rozwoju swojej młodzieży. I tu pojawia się pytanie – dlaczego zabrakło tam reprezentantów Polski?
Głównym celem WorldSkills jest stworzenie cyklicznego, globalnego wydarzenia promującego doskonalenie i rozwój umiejętności wśród młodzieży. „Olimpiada” stwarza okazję do zdobywania doświadczenia i uczenia się, jak być najlepszym w danej dziedzinie. Motywuje też rzesze młodych ludzi do doskonalenia swoich umiejętności i zdolności. Mapka krajów będących członkami WorldSkills znajduje się poniżej. Żołtym kolorem oznaczono kraje-członków, niebieskim – państwa, które nie biorą udziału w tym wydarzeniu.
Pierwsze zawody odbyły się w 1950 roku w Madrycie. Od tego czasu popularność WorldSkills stale rośnie, a wachlarz dyscyplin obejmuje swoim zasięgiem m.in. tradycyjne usługi (np. zabiegi kosmetyczne), zawody rzemieślnicze (np. stolarstwo, murarstwo), czy profesje związane z innowacyjnymi technologiami (np. robotyka, mechatronika, projektowanie witryn internetowych). W każdej z nich na zawodników czekają niełatwe zadania. Warto też podkreślić, że większość dyscyplin jest jednocześnie kluczowymi gałęziami przemysłu i usług dla wielu krajowych gospodarek, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników na świecie stale rośnie.
Podobnie, jak podczas Igrzysk Olimpijskich, zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach otyrzymują medale: złote, srebrne i brązowe, a także specjalne wyróżnienia za wyjątkowe umiejętności. Organizatorzy tego wielkiego przedsięwzięcia nieustannie współpracują z organizacjami młodzieżowymi, ośrodkami szkoleniowymi, rządami i przemysłem tak, by WorldSkills jak najlepiej odpowiadało potrzebom rynku pracy.
Organizowane co dwa lata zawody nieustannie są rozwijane; zwiększa się też liczba państw członkowskich i partnerów. W tym roku miejsce tej swoistej olimpiady – obejmujące obszar 105 000 metrów kwadratowych powierzchni – odwiedziło ok. 110 000 widzów. W poprzednich latach miastami-gospodarzami WorldSkills były takie metropolie, jak Madryt, Londyn, Sao Paulo, Amsterdam, Sydney, Bruksela, Tokio, czy Monachium. W tym roku wydarzenie odbyło się w Abu Zabi, a za dwa lata zagości w Kazaniu, w Rosji. Czy wówczas Polska zdecyduje się na wystawienie własnej reprezentacji?