Moi Artyści

0
26
Andrzej Fogtt - portrety artystów

Dzisiaj w nocy przyszedł do mnie Henryk Bereza. Spotkaliśmy się na piętrze jakiegoś starego budynku w centrum Warszawy. Budynek był w trakcie remontu. Henryk był bardzo elegancko ubrany w miękką marynarkę z dobrej wełny. Wyglądał bardzo młodo, jasna promieniująca twarz, uśmiechnięty, bardzo energiczny.

Od razu przedstawił plan działania. – Trzeba w tym budynku zaanektować kilka pokoi, powiedział stanowczo, może mi pomożesz?

Po kilku godzinach ekipa murarzy postawiła ścianę z pustaków, anektując wielki korytarz. Osadzili białe, wysokie drzwi ze złota klamką. Obudziłem się, była 5 rano, piękne słońce, rozświetlające moją pracownię przy ulicy Podskarbińskiej. Obrazy czekają zapakowane do transportu. Także portret Henryka, który czyta Bogu jednowiersz.

W galerii Towarzystwa Sztuk Pięknych w Częstochowie miała miejsce wystawa pt. „Artyści”. Artyści, których znałem osobiście, których twórczość miała wpływ na moją drogę malarza, których podziwiałem w wielu muzeach na całym świecie. Artyści, których nie miałem szczęścia osobiście poznać, ale wzrastałem w otoczeniu ich dzieł.

Miałem 10 lat, jak moja Babcia Józefa kupiła mi książkę pt. Rembrandt van Rijn. Pierwszy raz widziałem oryginały obrazów Rembrandta w Amsterdamie w 1973 r. Pierwszy raz miałem możliwość wyjazdu poza granicę Polski. Rembrandt ze swoją wielką siłą energii zaklętej w malarskiej materii wrócił do mnie w ostatnim czasie. Amsterdam, Roterdam, s-Hertogenbosh, Breda, zwiedziłem w ciągu miesiąca całą Holandię. Sztuka dawna i sztuka współczesna.

Fascynowała mnie twórczość Vincenta van Gogha, nie tylko w dzieciństwie. Ta silna fascynacja przetrwała do dnia dzisiejszego. Pamiętam w latach 90. wraz z Leszkiem Weresem, astrologiem i socjologiem, autorem min. Homo-Zodiacusa, układaliśmy plany napisania książki o Vincencie van Goghu. Ukazania dzieła malarza jako twórcy obrazów energetycznych. Moje dziecięce lunatykowanie, a potem liczne wizje, które materializowały się w krótkim czasie, z pewnością w malarstwie Vincenta widziały bratnią duszę. Energia Natury.

W Poznaniu, gdzie się urodziłem i wychowałem, jest Muzeum Narodowe, piękny majestatyczny gmach zaprojektowany przez Karla Hinceldeyna. Powstało w 1857 roku jako Muzeum starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim. Teren zakupił Seweryn Mielrzyński. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. Muzeum Wielkopolskie było pierwszym muzeum publicznym w niepodległej Polsce. Muzeum było dla mnie drugim domem. Kolekcja malarstwa polskiego i obcego. Jacek Malczewski, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Okres Młodej Polski. Kunszt Jacka Malczewskiego był dla mnie porywający. To był Mój „Rycerz Sztuki”. W 1948 roku Pablo Picasso podczas jedynej wizyty w Polsce niezwykle docenił niezwykłość i światowość dzieła Jacka Malczewskiego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTradycyjny portfel to przeszłość. Zamień go na portfel wirtualny!
Następny artykułBundesliga: FC Köln zagra z Bayernem Monachium. Bawarczycy mistrzem Niemiec!
Andrzej Fogtt
Andrzej Fogtt – malarz, grafik, rzeźbiarz, teoretyk sztuki. Mieszka i tworzy w Warszawie. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu pod kierunkiem Magdaleny Abakanowicz i prof. Zdzisława Kępińskiego. Jest autorem projektu wizji architektonicznej „Wieży Jedności Europejskiej”, która miałaby stanąć w Warszawie (jako symbol wspólnoty ludzkiej i współpracy narodów w służbie pokoju, z wykorzystaniem kultury i sztuki jako porozumienia ponad podziałami), a także „Bramy Świata” dla Chin. Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1984. W 2009 roku odebrał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Artysta podarował obraz "Ostatnia wieczerza" (1987) papieżowi Janowi Pawłowi II. Dzieło trafiło później do Seminarium Duchownego w Olsztynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here