Kronika UŁ: "W nagrodę do Parlamentu Europejskiego"

0
189

Zapraszam do przeczytania jeszcze jednego artykułu na temat wygranej w konkursie EPL. Tekst pojawił się w najnowszym numerze "Kroniki" Uniwersytetu Łódzkiego:

W nagrodę do Parlamentu Europejskiego

 

W drugiej edycji konkursu Grupa EPL rozmawia ze studentami: Na co przeznaczyć unijne pieniądze? zwyciężył Paweł Rogaliński, słuchacz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Na konkurs wpłynęły eseje, prezentacje i filmy z całej Polski. Na piętnaście najlepszych prac wybranych przez jury w specjalnie stworzonej aplikacji na Facebooku głosowali internauci, niemal 8,3 tys. osób. Zwycięski esej studenta UŁ otrzymał 2182 głosy. W nagrodę słuchacz naszej uczelni otrzymał trzymiesięczny płatny staż w Parlamencie Europejskim, gdzie uda się razem z laureatami II i III miejsca – Kamilem Szydłowskim i Kacprem Sacharczukiem z Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysły konkursowe zgłoszone przez młodych Polaków z całego kraju dotyczyły finansowania z funduszy unijnych następujących dziedzin: innowacyjna gospodarka, przemyślana polityka komunikacyjna, bezpieczeństwo, rozwój miast i regionów, poprawa sytuacji na kolei, nauka języków obcych na obszarach wiejskich, zwalczanie bezrobocia wśród absolwentów.

 

Swój pomysł na ukierunkowanie finansów unijnych P. Rogaliński z UŁ zaprezentuje Januszowi Lewandowskiemu, komisarzowi ds. budżetu Unii Europejskiej. Konkurs jest formą dialogu Grupy Europejskiej Partii Ludowej – największej frakcji w Parlamencie Europejskim – z młodymi ludźmi.

– Tym razem chcieliśmy poznać zdanie młodych Polaków na temat finansów Unii Europejskiej. Zaprosiliśmy ich do przedstawienia własnej koncepcji wykorzystania unijnych funduszy i, jak zwykle, nie zawiedli – powiedział Marcin Trojanowski, dyrektor Biura Zewnętrznego Grupy EPL w Warszawie.

Najlepsze prace zostały wydane w pokonkursowej publikacji, we wstępie do której Joseph Daul, przewodniczący Grupy EPL, napisał: Dla Grupy EPL, która wyznaje te same wartości, co Robert Schuman, Konrad Adenauer i Alcide de Gasperi – autorzy podwalin dla dzisiejszej Unii – budżet to środki dla realizacji zdań priorytetowych. Cieszy mnie, iż mogliśmy na nie spojrzeć oczami młodych ludzi. Razem mamy większą szansę zbudować Europę bezpieczną, solidarną i bogatą – zarówno w wymiarze materialnym, jak i kulturowym.

Oprac.: (sb)

Wersja pdf pisma: http://spoti.pl/dokument/9457/kronika-02-2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here