Jose Mourinho – geniusz futbolu

0

Jest jednym z trenerów, który należy do najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. O kim mowa? Oczywiście, że o Jose Mourinho. Talent do trenowania posiada naprawdę wielki. Prowadził bardzo dużą liczbę klubów dzięki którym mógł szczycić się największymi tytułami w Europie. Czy swój sukces w trenowaniu powinien przypisywać swoim umiejętnościom piłkarskim?

Raczej nie. Ojciec Mourinho próbował sprawdzić swojego syna na pozycji na boisku. Jednak to wszystko nie mogło przynosić odpowiednich efektów ponieważ brak mu było talentu w porównaniu do jego ojca, byłego portugalskiego bramkarza.

Jeśli chodzi o karierę trenera to ta rozpoczęła się już w 2000. To praca samodzielna, nie był żadnym asystentem czy ,,chłopcem od podawania piłeczek”. W tych latach osiągnął widoczne sukcesy zarówno w Benfice a także w Leiria. Na pewno jego charakter przyczyniał się do zdobycia przez niego dużych sukcesów w początkowej fazie kariery w Portugalii. Rok 2002 był dla tak popularnego trenera bardzo udany. Należy powiedzieć o tym, że w tych latach puchar Portugalii, mistrzostwo a dodatkowo puchar UEFA. Na pewno klub z Porto może zawdzięczać tak duże sukcesy za sprawą wybitnego trenera, który zawsze wychodził z założenia, że ciężka praca może przynosić największe sukcesy.

Rok 2004 był dla niego a także dla klubu z Porto historyczny. Należy powiedzieć o tym, że w tym czasie klub z Portugalii dokonało czegoś niewiarygodnego ponieważ wygrało w Lidze Mistrzów. W Europie to najbardziej prestiżowe rozgrywki. Warto także dodać to, że Mourinho w tamtym okresie podkreślał, że to nie miało znaczenia iż reprezentuję mniejszy klub, nie aż tak bogaty w porównaniu do innych wielkich potęg z Anglii lub Hiszpanii.

Dla portugalskiego trenera może to nie był największy sukces ponieważ mógł osiągnąć jeszcze więcej ale automatycznie po tym wyniku, klub Chelsea na sezon 2004/2005 zaproponował mu etat. Tu także kierował swoją karierę po jak najwyższych szczeblach. Należy powiedzieć o tym, że od razu po przyjściu wygrał mistrzostwo Anglii. Dokonał tego dwukrotnie ponieważ udało mu się to osiągnąć w roku 2005 i także w 2006.

Dobra pasja trenera z Portugali skończyła się w 2008r. Słabsze występy w Chelsea poskutkowały tym, że włodarze klubu postanowili zerwać kontrakt z portugalskim trenerem. Jose nie musiał długo szukać pracy. Objął stanowisko trenera w Interze Mediolan. Podczas dwóch lat pracy we włoskim klubie wygrał puchar Włoch a dodatkowo po bardzo długim okresie czasu udało mu się wygrać z tym klubem ligę mistrzów.

W Interze Mediolan kariera i jego sukcesy nie mogły potrwać aż tak długo ponieważ w roku 2010 za porozumieniem stron mógł rozpocząć karierę trenera w innej piłkarskiej potędze jaką jest Real Madryt. W tym klubie przez 3 sezony mógł udowadniać swoją wartość a także przy wykorzystaniu jednych z najlepszych piłkarzy na świecie m. in Cristiano Ronaldo zdobywać tytuły w lidze a także w pucharach europejskich. Dzięki niemu drużyna Realu Madryt po długim braku jakichkolwiek sukcesów czy to w lidze lub rozgrywkach europejskich mogła osiągnąć sukces

Świat-Piłki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here