Jacek Saryusz-Wolski: Trzeba się przygotować na podwyżki ceł w Rosji

0

Źródło: http://www.epp-ed.eu/– Trzeba się przygotować na protekcjonistyczne kroki ze strony Rosji – ostrzega Jacek Saryusz-Wolski, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.


Ostatnio byliśmy świadkami podniesienia ceł na niektóre produkty mleczne, ale to nie koniec podwyżek. – W większości dziedzin gospodarki władze federacji budują bariery i faworyzują rodzimą produkcję kosztem importu. Ta tendencja w obliczu kryzysu będzie się pogłębiać i należy się spodziewać kolejnych podwyżek ceł, w szczególności na produkty spożywcze – tłumaczy Jacek Saryusz-Wolski. – Co więcej, pokusy protekcjonistyczne, mimo, iż najbardziej widoczne u naszego wschodniego sąsiada, to jednak rosną w większości krajów. Nie da się ukryć, że jest to niepokojący sygnał dla regionu – dodaje.


Jednak nie wszystko rysuje się w tak ciemnych barwach. – Silne osłabienie złotego jest dużą szansą dla rodzimych eksporterów. Polska jest krajem w dużo większym stopniu sprzedającym swoje produkty rolne, niż kupującym z zagranicy. Obecna sytuacja stawia rodzime rolnictwo w pozycji większej konkurencyjności i poszerzonych wpływów – podsumowuje Jacek Saryusz-Wolski.

—————-
PORTAL SPOŻYWCZY, 23.02.2009
http://www.portalspozywczy.pl/finanse/wiadomosci/jacek-saryusz-wolski-trzeba-sie-przygotowac-na-podwyzki-cel-w-rosji,12530.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here