Hurtownie RTV/AGD a import z Chin

0

Wiele hurtowni RTV/AGD importuje swój towar z Chin. Pejoratywne skojarzenia związane z Państwem Środka nie powinny mieć w handlu większego znaczenia. I choć oczywiście znaną sprawą jest to, że metody produkcji elektronicznego sprzętu właśnie tam wiążą się z mocno niejasnymi okolicznościami natury ogólnoludzkiej i etycznej, to fakt pozostaje faktem: dla wielkich przedsiębiorstw brak kontaktów handlowych z Chinami może rzutować na ich być albo nie być.

Chiny warte uwagi

Dopóki więc nie ma podstaw do tego, by handel ten bojkotować, warto – nadal – skierować swój wzrok na Chiny. Zainteresowanie importem sprzętu elektronicznego stamtąd bynajmniej bowiem nie maleje. Właściciele hurtowni RTV/AGD powinni wiedzieć, że mimo czasochłonności transakcji (towaru w Chinach nie da się raczej zamówić błyskawicznie), zawsze praktycznie zwracają się jej koszty i ze sprzedażą nabytego towaru większych problemów być nie powinno. Specjaliści szacują, że za towar mało dostępny może być to więcej niż przebitka na 100 proc.!

Ostrożność przede wszystkim

Na czym zaś polegać miałaby wspomniana czasochłonność i na co – ewentualnie – trzeba uważać? Zaangażowanie czasowe to przede wszystkim konieczność odpowiedniego researchu. Rodzime hurtownie RTV/AGD, nawiązując kontakt z chińskimi, muszą wiedzieć, że tam, jak w każdym innym kraju, sprzęt będzie tańszy i droższy. Zależy to od miasta, od wielkości tamtejszej hurtowni itd. Po wynegocjowaniu warunków trzeba sprawdzić wiarygodność sprzedawcy. A negocjować, swoją drogą, trzeba. Zwłaszcza jeżeli ilość zamówionego sprzętu będzie duża, a przecież będzie (dla chińskiego rozumienia handlu niekiedy nasz hurt pozostaje detalem).

Jak sprawdzić wiarygodność partnera?

Wracając do wiarygodności partnera: dostawcę trzeba sprawdzić oczywiście przed wysłaniem zaliczki. Dobrze byłoby, gdyby firma będąca naszym potencjalnym współpracownikiem funkcjonowała także na zagranicznych serwisach. Gdy jesteśmy jej wciąż niepewni, to mimo potencjalnego poniesienia kosztów, opłaca się – mimo wszystko – wynająć profesjonalną firmę kontrolną, w tym także firmę miejscową. Poza skontrolowaniem samego funkcjonowania przedsiębiorstwa i po wpłaceniu zaliczki, warto zlecić kontrolę jakości towaru. Warto wiedzieć również, że wiele chińskich hurtowni oferuje próbkę towaru. Jest to opcja relatywnie droższa, ale za to nieoclona i – niewątpliwie – uwiarygodniająca partnera.

Jeśli zaś chodzi o zaliczkę, to – według specjalistów – polskie hurtownie RTV/AGD uważać muszą na propozycję rozliczenia. Istnieje wiele firm, które oferują szybkie przekazy dzięki posiadaniu gęstej sieci punktów odbioru. Trzeba jednak sprawdzić charakter rozliczeń z taką firmą.

Artykuł powstał we współpracy z firmą awanet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here